Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 14/06/19, 09:45

noi excursii bune
noua versiune a rețetei de rubarbă a bananelor urmează să fie validată, cred, așa că ți-o voi livra
25% banană
75% rubarbă
și 75% din masa fructelor din zahăr (50% zahăr granulat, 50% zahăr gelifiant) nu am încercat fără gelifiere
putina zeama de lamaie (1 lingura per kg de fructe)

pentru rețeta de rubarbă portocalie, testul meu nu este validat, de data aceasta nu este suficient de pronunțat la nivelul gustului portocaliu și îi lipsește puțin zahăr

așa că data viitoare va fi
50% rubarbă
50% portocaliu (+ coaja portocalelor confiate tăiate în bucăți mici)
și 100% din masa fructelor din zahăr (întotdeauna 50-50 zahăr granulat, gelifiant zahăr)
și puțină suc de lămâie ca potențiator de aromă (1 lingură pe kg de fructe)

dar, deoarece nu mai este sezonul portocaliu, va fi pentru această iarnă, așa că rubarba va aștepta cu înțelepciune în congelator
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de izentrop » 18/06/19, 12:41

Moindreffor a scris:Aș dori să le însămânțez într-o găleată și să transplant transplantul de rădăcină, ceea ce ar fi mai puțin laborios
Cei pe care i-am transplantat în pământ sunt deja frumoși, doar rozătoarele urâte mi-au făcut parte. :x
Am însămânțat din nou o pungă rămasă aproape de a fi expirată într-o ladă de pământ sub seră.
Frumoasă creștere și ea.

De data aceasta am profitat de un colț de seră eliberat pentru a transplant în mod bio-intensiv, un morcov la fiecare 5 cm, locul este numărat. Un bun 2 m² : Wink:

Tocmai am văzut că am destule cutii de ouă. Este doar spațiul potrivit pentru morcovi. În principiu rădăcinile trec prin carton. Data viitoare aș încerca .. v-ați gândit la această soluție? Am putea tăia chiar și linii complete cu un tăietor?

În fotografiile tale pare a fi o foame de azot pentru plantele tale îngălbenite.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 18/06/19, 12:57

izentrop a scris:În fotografiile tale pare a fi o foame de azot pentru plantele tale îngălbenite.

da, într-adevăr, se datorează faptului că sănătatea mea nu îmi permite în prezent să lucrez mult în grădină, așa că m-am gândit că aș putea să transplant o mulțime de lucruri și, în cele din urmă, au tras mult timp, prea mult în ghivece
când nu te descurci așa cum vrei, faci cât poți, dar am observat, de asemenea, că solul meu nu este suficient de bogat și că punerea fânului în martie a fost prea târziu în cazul meu și că tăieturile de iarbă nu au prins suficient de repede

dar de atunci a fost mai bine pentru multe legume, dar într-adevăr ardeii rămân destul de palizi în acest loc
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de izentrop » 18/06/19, 14:22

Moindreffor a scris:
izentrop a scris:În fotografiile tale pare a fi o foame de azot pentru plantele tale îngălbenite.
prea lung în cupe
când nu te descurci după cum vrei, faci cât poți, dar am observat, de asemenea, că pământul meu nu este suficient de bogat și că punerea fânului în martie a fost prea târziu în cazul meu și că tăieturile de iarbă nu au prins suficient de repede. .. dar de atunci lucrurile sunt mai bune pentru multe legume, dar ardeii sunt de fapt destul de palizi în acest loc
Lipsa de oxigen, poate prea compactă, nu ați mai avut vreo lovitură?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 18/06/19, 14:26

Ardeii / ardeii iute se instalează de obicei în casa mea. Și sunt adesea „gălbui”. Bănuiesc că temperatura pardoselii este insuficientă.

Este o cultură solicitantă, așa că de îndată ce nitrificarea trage, face o glumă:

https://www.fellah-trade.com/fr/filiere ... es/poivron

Soluție pentru băutori-pissers (sunt mulți vânători-culegători!): Un mic jet.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 18/06/19, 16:59

O, da, înțeleg mai bine de ce îmi este atât de greu să obțin ardei în mod normal, este o cultură dificilă! Căldură, irigații, dezmembrări ...

Așa că mă gândesc la o întrebare: tăiați sau ciupiți castraveții?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Janic » 18/06/19, 17:05

(sunt mulți vânători-culegători!)
Mai exact culegători / gunoieri .... Conform discursului evoluției, evident! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 18/06/19, 17:13

a fi chafoin a scris:Așa că mă gândesc la o întrebare: tăiați sau ciupiți castraveții?


Nu, nu le fac nimic cucurbitelor mele (pepene galben, castraveți, dovleac, ...).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 18/06/19, 17:17

a fi chafoin a scris:O, da, înțeleg mai bine de ce îmi este atât de greu să obțin ardei în mod normal, este o cultură dificilă! Căldură, irigații, dezmembrări ...


Este o fișă tehnică pentru producătorii profesioniști. Așa trebuie să „împingem” culturile ...

[Prefer mult acest tip de fișe tehnice, chiar dacă nu fac așa cum s-a indicat: spre deosebire de toate site-urile pentru grădinari amatori, o organizație de consultanță, o cameră de agricultură, un institut ... nu-și permit să spun prostii; ar fi dat în judecată pentru daune de către profesioniștii pe care îi sfătuiește prost - și cel puțin, concediați; afirmațiile sunt astfel în general întemeiate, chiar dacă, desigur, trebuie reformulat în raport cu o producție care dorește să fie „intensivă” și „productivistă”; trebuie să sortați și să puneți informațiile înapoi în contextul unui PP!]
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de VetusLignum » 18/06/19, 18:17

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:O, da, înțeleg mai bine de ce îmi este atât de greu să obțin ardei în mod normal, este o cultură dificilă! Căldură, irigații, dezmembrări ...


Este o fișă tehnică pentru producătorii profesioniști. Așa trebuie să „împingem” culturile ...

[Prefer mult acest tip de fișe tehnice, chiar dacă nu fac așa cum s-a indicat: spre deosebire de toate site-urile pentru grădinari amatori, o organizație de consultanță, o cameră de agricultură, un institut ... nu-și permit să spun prostii; ar fi dat în judecată pentru daune de către profesioniștii pe care îi sfătuiește prost - și cel puțin, concediați; afirmațiile sunt astfel în general întemeiate, chiar dacă, desigur, trebuie reformulat în raport cu o producție care dorește să fie „intensivă” și „productivistă”; trebuie să sortați și să puneți informațiile înapoi în contextul unui PP!]

Este, de asemenea, un fișier de pe un site marocan.
Îmi imaginez că în Europa trebuie să avem soiuri care necesită mai puțină căldură.
Totuși, anul trecut, am încercat soiul Marta Polka și a eșuat (nu au putut ajunge la maturitate).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232