Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 03/07/18, 15:46

Ahmed a scris:Am înțeles sensul mesajului dvs. și a mea a fost pur și simplu o completare. Suntem cu adevărat în cazul unei (foarte!) Sinteze aproximative între modul de exploatare paleolitic și neolitic :D .

Ultimul mesaj solicită o altă observație (sunt incorigibil, așa cum o știi : Wink:): scrieți:
sedentarizarea a permis, de asemenea, dezvoltarea ambarcațiunilor, a ajutorului reciproc, a muncii colective și de specialitate.

Întrucât grupurile practicau vânătoarea de vânat mare, întreaga descendență, foarte lungă, a hominizilor pre-neolitici a trebuit să se bazeze mai ales pe solidaritatea infailibilă (una dintre consecințe a fost împărțirea capturilor între toți) și coordonarea perfectă a tacticii de vânătoare (destul de riscant!), de aici cu siguranță evoluția limbajului și, în fine, asocierea cu lupii (domesticire => câine).
De asemenea, cred că creșterea specializării sarcinilor merge împotriva ajutorului reciproc; ultimul punct, folosiți cuvântul „muncă”, care este un concept complet anacronic pentru vânătorii-culegători și ar trebui folosit cu mare grijă în cazul primilor fermieri-păstori, chiar dacă, în ultimul caz, acesta dobândește semnificativ mai multă substanță.
Pentru a merge în direcția voastră (și cea a inițiativei demiurgice a V-!), mitul Grădinii Edenului retransmite acest pasaj din epoca abundenței la cea a durerii: în mod evident, sper că această tendință poate fi inversată puțin! 8)

Sunt de acord cu tine, să nu vorbim despre muncă, am fost și pe schimbarea stilului de viață, trecem de la grupuri familiale la inter-familie, așa că, după cum spui, este nevoie de comunicare, deci de dezvoltare, de specializare, eram în ideea că grupurile de familie este nevoie de versatilitate și că, odată cu gruparea, putem merge spre o anumită specializare, care va evolua spre meșteșug, dar și spre comerț
ai dreptate să vrei să fii precis

după Grădina Edenului, Grădina Leneșului, pentru fiecare a lui, așa cum a spus Didier, așa că Eden ar putea să aibă și a lui : Mrgreen:

Am văzut și am examinat din nou un mare raport despre grădinile agățate ale Babilonului, se vorbește despre canalele de rezervă de apă, bun, cum ar fi Didier cu rezervoarele și conductele sale, Didier nu trebuie să fie la prima sa reîncarnare : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 03/07/18, 15:51

Nu erau grădini leneșe! Cu câteva mii de sclavi, o regină ar putea face minuni pentru soțul ei - și apa munților îndepărtați !!!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 03/07/18, 15:57

Did67 a scris:Nu erau grădini leneșe! Cu câteva mii de sclavi, o regină ar putea face minuni pentru soțul ei - și apa munților îndepărtați !!!

soția ta, încurajându-ți și sprijinindu-te, te-a lăsat să crezi că ai cultivat 500 de metri2 pentru o vreme când erai aproape dublu, ah puterea femeilor

altfel aici, ploaie furtunoasă superbă, cu condiția să nu fie violentă, va face mult bine, începea să fie: nu uscat, dar nu departe, : Mrgreen:
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Janic » 03/07/18, 16:53

pe scurt, este nevoie de mult efort pentru a deveni leneși! :D
Pentru a merge în direcția ta (și a inițiativei demiurgice a lui Did!), Mitul Grădinii Edenului transcrie acest pasaj din epoca abundenței în cea a tristeții: [*] Sper, evident, că această tendință poate fi inversată oarecum!
În discursul despre Grădina Edenului, nu există o tranziție de la epoca abundenței la cea a pedepsei, atât de necesar, cât de obligatoriu. Textul spune că această tranziție se datorează faptului că Omul este întotdeauna nemulțumit de soarta sa, oricât de ideal ar fi, și vrea mai mult, mereu mai mult, mergând până la a vrea să egaleze absolutul printr-o cunoaștere care îl depășește . Ignoranța este cu siguranță o lipsă pentru individ, dar prea multă cunoaștere duce la mândrie în a crede că știe; faimosul : " a fost sau nu a fost demonstrat științific că De parcă ar fi o valoare absolută. Asta demonstrează societatea noastră actuală.

[*] " Dumnezeu știe că dacă îl mănânci (din pomul cunoașterii) vei fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul „Și când cineva se ia pentru cel care știe, trebuie să își asume toate aspectele și, prin urmare, și ale tristeții, precum copiii care trebuie să intre în lumea adulților și problemele și dificultățile lor.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Ahmed » 03/07/18, 18:17

Există mai multe interpretări posibile ale acestui mit. Mai curând rețin (ceea ce nu este neapărat opus celorlalți) că ideea este aceea de a suprema starea de natură care ar putea permite, așa cum este cazul altor animale, să permită un echilibru durabil și care, prin urmare, îl condamnă la grăbire pierdută în avans: pe scurt, prea multă știință pentru a nu-i depăși starea și totuși nu există suficiente cunoștințe pentru a-i putea aprecia cu precizie limitele. Aceasta este într-adevăr situația actuală ...
cavana a rezumat acest lucru spunând că „Omul este o maimuță * a greșit”.

* Ar fi mai precis să înlocuiți „maimuță” cu „primat”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 03/07/18, 23:39

Aș vrea să particip la acest fir mărturisind că pentru mine, pentru moment, noul mod de cultivare nu are nimic de-a face cu „însămânțarea-culegerea” sau petrecerea mai puțin timp în grădină așa cum am menționat aici și acolo !! În special, am petrecut zile întregi fânul, seri culegând melci, alte zile strângând frunze și amestecându-le cu fân uscat pentru a răspândi toate acestea sub legumele mele ... !!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Janic » 04/07/18, 10:27

Cavanna a rezumat acest lucru spunând „Omul este o maimuță * greșită”.


* Ar fi mai precis să înlocuiți „maimuță” cu „primat”.
sau mai simplu, fără comparație cu nimeni: oamenii au greșit.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Ahmed » 04/07/18, 12:12

Formulată astfel, devine o simplă tautologie ... : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de a fi hafen » 04/07/18, 16:25

Deci omul a greșit!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 04/07/18, 20:35

a fi chafoin a scris:Aș vrea să particip la acest fir mărturisind că pentru mine, pentru moment, noul mod de cultivare nu are nimic de-a face cu „însămânțarea-culegerea” sau petrecerea mai puțin timp în grădină așa cum am menționat aici și acolo !! În special, am petrecut zile întregi fânul, seri culegând melci, alte zile strângând frunze și amestecându-le cu fân uscat pentru a răspândi toate acestea sub legumele mele ... !!

anul trecut am luat saci întregi de BRF fals, cea mai mare parte a mers în grădina de plăcere, pe măsură ce mulci deasupra scoarței de pin ușor îmbătrânite am pus niște în grădină, (nu prea mult, dar nu aveam cantitatea de tăieturi de iarbă sperată pentru că, prin urmare, foamea de azot la începutul sezonului), nu a fost ușor, dar 2 sau 3 călătorii (în zilele cu o formă excelentă) de 2 sau 3 pungi pe zi, acesta este grosul muncii mele
fânul pe care îl cumpăr și îmi livrează la poalele terenului meu, pachete de 10 până la 15 kg, pentru melci o colecție mică, apoi super eficiență a feramolului
așa cum a spus Didier, nu suntem cu toții egali
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181