Grădina mea de bucătărie a celui mai mic efort

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 25/07/18, 11:48

nico239 a scris:Din seră cel mai frumos picior .... este cel care provine dintr-un semi "sălbatic" (trebuie să fi căzut o sămânță) încastrat între 2 baloturi de paie ... (foto care urmează)
Nu trag concluzii din asta, dar mă strigă ....

a crescut la momentul potrivit și într-un sol bun, sămânța trebuie doar să fie la locul potrivit la momentul potrivit, o roșie aruncată pe fân și neacoperită, iar când condițiile sunt potrivite crește
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Adrien (ex-nico239) » 25/07/18, 23:03

Cred că ai dat cuiul la cap.

În mod normal, sezonul 2019 (lucrarea este aproape terminată) ar trebui să fie în sfârșit dedicat doar grădinilor: până la urmă 2 sezoane de învățare nu sunt prea multe.

Când am spus că nu vom fi operaționali timp de 5 ani, nu m-am înșelat foarte tare.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/07/18, 07:47

nico239 a scris:Cred că ai dat cuiul la cap.

În mod normal, sezonul 2019 (lucrarea este aproape terminată) ar trebui să fie în sfârșit dedicat doar grădinilor: până la urmă 2 sezoane de învățare nu sunt prea multe.

Când am spus că nu vom fi operaționali timp de 5 ani, nu m-am înșelat foarte tare.

Sunt pe deplin de acord, deja pentru felul nostru de a aborda lucrul, apoi pentru relansarea solului nostru
beneficiem de expertiza lui Didier, dar nu putem scăpa de faza de învățare, cei care urmează acest fir sunt mai mult sau mai puțin autonomi în acest sens
dar pentru ca fenocultura să se impună de durată, Didier va trebui să facă o muncă de sprijin, acest fir este un teren propice pentru cultură, dar putem vedea clar că cartea sa a depășit mult, cu o așteptare puternică de a o pune în practică, așteptând cu nerăbdare să volumul 2 : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/07/18, 09:09

E în regulă, înțeleg, trebuie să încep!!!

Dar observația asupra fazei de învățare necesară face o intro bună - trebuie neapărat să vorbesc despre asta, pentru ca oamenii care speră într-o „metodă ușoară” să nu fie dezamăgiți... Ca și în prima, va fi necesar ca eu Încheiați introducerea cu ceva de genul „dacă nu sunteți interesat să faceți efortul de a învăța, lăsați cartea jos!”
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/07/18, 09:12

Did67 a scris:E în regulă, înțeleg, trebuie să încep!!!

Dar observația asupra fazei de învățare necesară face o intro bună - trebuie neapărat să vorbesc despre asta, pentru ca oamenii care speră într-o „metodă ușoară” să nu fie dezamăgiți... Ca și în prima, va fi necesar ca eu Încheiați introducerea cu ceva de genul „dacă nu sunteți interesat să faceți efortul de a învăța, lăsați cartea jos!”

profita de caniculă pentru a te răcori și a lucra la carte, ai pus o măsuță în pivniță, puțină spumă pentru a evita deshidratarea, nimic altceva decât fericire : Mrgreen:

atunci nu ar trebui să-l scrii pe primul, când pui degetul (sau orice altceva : Hopa: ) într-o viteză, nu veni să te plângi după aceea : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/07/18, 09:18

Vă asigur, odată ce veți pleca, va fi din nou o mare plăcere! Este doar faza de decolare - efectul „foaia goală”! Pot fi prea multă mizerie în capul meu, idei contradictorii, prea multe de spus (din nou)!!!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 26/07/18, 09:24

Did67 a scris:Vă asigur, odată ce veți pleca, va fi din nou o mare plăcere! Este doar faza de decolare - efectul „foaia goală”! Pot fi prea multă mizerie în capul meu, idei contradictorii, prea multe de spus (din nou)!!!

ieri am aflat anecdota care a dat naștere cărții de buzunar
„ar fi un GI în timpul aterizării, care, cumpărând o carte, o tăiase în două ca să o bage în parka”, de aici și ideea de a publica cărți de pus în buzunar
inspiră-te din asta, îți faci cartea și o tai în două, sau faci 2 volume : Mrgreen: e adevărat că atunci când ești pasionat, vrei mereu să fii precis, că mereu constati că nu spui suficient și că nimic nu este o chestiune de detaliu
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Did67 » 26/07/18, 22:20

O să vorbesc cu Trump despre asta, pune-l să-mi trimită niște GI-uri!!!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 28/07/18, 13:43

furtună mică de ieri, totuși vigilentă, dar cu adevărat nimic de care să vă faceți griji
puţină ploaie de nimic, cât să ude fânul şi FOARTELE de roşii : Evil:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Gradina mea de bucatarie cu cel mai mic efort




de Moindreffor » 30/07/18, 19:10

comentariu personal despre grosimea fânului
Mi-am plantat ceapa si salota in putin BRF fals pus inainte de iarna, inainte de a pune fanul la inceputul lunii aprilie, am pus un strat foarte bun,
Până la urmă, fânul pus prea târziu în aprilie, cu vreme destul de uscată, nu a avut timp să înceapă să se degradeze.
de aici un capăt de azot dar mai ales ceapa care s-a epuizat încercând să treacă un strat mult prea gros, am găsit anumiți bulbi mici cu început de tulpină uscată, în timpul recoltării, și mulți au fost doar ascuțit o bucată de tulpină înainte. regăsindu-se prins într-un strat bun de fân foarte uscat

asa ca retineti anul viitor, plantati mai devreme in martie dar voi continua sa plantez inainte de fan, e mult mai usor, pune un strat gros, dar nu exagera : Mrgreen:
deci nici prea mult, nici prea putin pentru fan : Wink:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 201