Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină colectivă mare pe pământ

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină colectivă mare pe pământ




de Did67 » 02/07/18, 12:08

Într-adevăr!

Dacă situația terenului nu este clară, este mai bine să nu „investim”.

În caz contrar, fotografiile din cartier sunt destul de liniștitoare.

Și cu un mod de a face lucruri „intensiv” ca al meu, 4 flăcăi potriviți ar trebui să cultive acest lucru fără probleme. Vă reamintesc că fiind cardiac sever, având spatele deteriorat și mai mult de 65 de ani, „cultiv” [ei bine, nu este cuvântul potrivit, chiar și mie îmi plac și mai puține „exploatări” - poate „valori” "?) aproximativ 900 m² cu soția mea care lucrează, cu normă întreagă, fiind eu adesea pe drumuri pentru conferințe, dedicații, etc; frecvent și nasul în computerele mele, scriind mesaje (dovezi), cărți, articole ... Sau să filmez și să editez videoclipuri!

Limbi rele înseamnă în comentariile de pe Youtube că nu o fac singură. Într-adevăr, „permaculturii de pe movile” ar avea dificultăți. Prin urmare, nu pot nici măcar nu-ți închipui pe care nu le exploatez (scuze: „nu te antrena” - cum se spune) stagiari ... Și totuși, toate acestea sunt așa cum sunt, începând de la o pajiște. Și s-a făcut SINGUR cu soția mea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru a începe o grădină colectivă mare pe pământ




de Adrien (ex-nico239) » 02/07/18, 12:09

DavidM26 a scris:bonjour,

ne-am reunit și am vizitat câmpul împreună.
Avem mai multe „probleme”:
    Suntem doar 4 deocamdată, plus câteva persoane care să ajute ocazional
    Se pare că terenul din sector este râvnit de primărie care își propune să facă acolo o „rezervă de terenuri”, pentru ca, pe termen lung, să devină o zonă artizanală (PLU este în curs de modificare) (se pare că primăria dorește preîntâmpinați terenurile agricole rămase dacă sunt scoase la vânzare, urmând a fi confirmate, iar pentru moment vecinii din zonă nu vor să vândă deloc și se opun în schimb planurilor primăriei)

Am contactat primăria, dar încă nu avem informații precise și fiabile.
Ar trebui să știm dacă proiectul zonei artizanale este menținut pentru această zonă și ce înseamnă ei pe termen lung (5 ani, 30 de ani ...?).
Pentru că, dacă este menținută, trebuie să vezi dacă merită (și asta înseamnă să nu pui pomi fructiferi) pentru a începe o grădină, pentru că primăria ar putea face o Declarație de Utilitate Publică pentru a expropia prin forță dacă ea are nevoie. Și atunci ar trebui să rezistăm cu vecinii pentru a preveni proiectul !, dar poate fi foarte dificil și foarte incert ...

Alte informații: terenul este clasificat ca o zonă predispusă la inundații, cu risc scăzut
De asemenea, vom contacta proprietarul pentru mai multe informații.

Cu acest număr mic de motivați pentru moment, trebuie să discutăm din nou dacă este jucabil, făcând doar un mic joc pentru a începe.

În caz contrar, știm că pământul nu a fost cosit de cel puțin 10 ani. Copacii și arbuștii cresc aici și acolo.
Vedeți fotografiile locului și a terenului de lângă acesta: https://app.box.com/s/ndflvx56d39nczho5qabu5m1cv192wdn
Crește o mulțime de plante de slăbire a solului, cu toroane.

Probabil că nu merită să vă acordați timp pentru a da alte sfaturi, deoarece încă mai lipsesc elemente și de fapt nu este sigur că va continua :(


Pacat ca proiectul nu se poate contura pentru ca locul pare interesant ....

Există întotdeauna alegerea de a începe oricum doar cu legume și apoi, dacă trebuie să pleci cel puțin, vei fi beneficiat de X luni.

Dar înțeleg, de asemenea, că nu vrem cu adevărat să investim într-un loc cu un viitor incert
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 341