Semințe de legume subțire 37

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: semințe de grădină de legume 37




de Moindreffor » 23/08/18, 13:18

Did67 a scris:Aici, o observație bună.

Primul lucru pe care îl voi încerca este să-i fac să urce: 3 stâlpi în „cort indian”; o plasa de sarma puternica precum cele pe care le punem in dale de beton ????

Poate că urcarea alterează fluxurile hormonale și acest lucru „deblochează” înflorirea / rodirea. Doar o idee ...

Am observat și acest lucru, dovlecii mei urcă deasupra marginii de buș și deseori fructifică acolo, dar am observat, de asemenea, că fără tăiere la început este nevoie deja de o lungime bună de tulpină pentru a avea un fruct mai ales pe dovleac
pentru dovleci este mai scurt, dar anul viitor îmi voi face propriile picioare și voi tăia să înmulțesc tulpinile
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: semințe de grădină de legume 37




de Did67 » 23/08/18, 14:45

Da, aveți deja nevoie de o suprafață bună de „senzori” înainte de a începe să umpleți „baterii” de această capacitate!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: semințe de grădină de legume 37




de a fi hafen » 23/08/18, 22:00

Poate că este o problemă de polenizare în iarba înaltă?
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: semințe de grădină de legume 37




de phil53 » 24/08/18, 14:21

a fi chafoin a scris:Poate că este o problemă de polenizare în iarba înaltă?

Poate că ierburile chiar împiedică formarea florilor și a ramurilor. De asemenea, am constatat că picioarele care cresc pe fân au mai multe ramuri și mai multe fructe de padure. Asta după prima recoltare, prima depozitare, am avut fructe foarte mari
Deci planta care crește printr-o zonă înierbată avea multe frunze pentru a hrăni doar 2 fructe în cazul meu.
Va trebui să încerc să tai toate ramificațiile pentru un picior care crește pe fân. Nu știu dacă aș fi suficient de vigilent.
Astăzi, în orice caz, am ales un număr mare de 20 de dovleci mici, cu diametrul de 3 până la 8 cm, pentru a face un ratatouille fără a scoate semințele. Voi vedea dacă cei care rămân se îngrașă.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: semințe de grădină de legume 37




de Moindreffor » 24/08/18, 14:26

philxNUMX a scris:
a fi chafoin a scris:Poate că este o problemă de polenizare în iarba înaltă?

Poate că ierburile chiar împiedică formarea florilor și a ramurilor. De asemenea, am constatat că picioarele care cresc pe fân au mai multe ramuri și mai multe fructe de padure. Asta după prima recoltare, prima depozitare, am avut fructe foarte mari
Deci planta care crește printr-o zonă înierbată avea multe frunze pentru a hrăni doar 2 fructe în cazul meu.
Va trebui să încerc să tai toate ramificațiile pentru un picior care crește pe fân. Nu știu dacă aș fi suficient de vigilent.
Astăzi, în orice caz, am ales un număr mare de 20 de dovleci mici, cu diametrul de 3 până la 8 cm, pentru a face un ratatouille fără a scoate semințele. Voi vedea dacă cei care rămân se îngrașă.

fructele se formează după un anumit număr de noduri sau nu știu ce nume, făcând ramificații aduci fructele mai aproape de picior și le înmulțești numărul ceea ce înseamnă că ai mai multe fructe într-un spațiu mai mic, după cât poți lăsați până la îngheț fructele au timp să crească
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: semințe de grădină de legume 37




de phil53 » 24/08/18, 14:52

Moindreffor nu prea este de acord, de la o anumită dimensiune fructele nu mai cresc, pielea se întărește și semințele se umplu.
În timp ce mă aflu pe teren deschis și mă prind, sunt ridicat de îndată ce au aproximativ 2 kg și mai mult. Abia atunci încolțesc ramuri și acolo se formează plin de fructe mici. cu excepția piciorului care a traversat 3 m de iarbă care m-a făcut 2 mari la 20cm unul de altul.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: semințe de grădină de legume 37




de Moindreffor » 24/08/18, 15:15

philxNUMX a scris:Moindreffor nu prea este de acord, de la o anumită dimensiune fructele nu mai cresc, pielea se întărește și semințele se umplu.
În timp ce mă aflu pe teren deschis și mă prind, sunt ridicat de îndată ce au aproximativ 2 kg și mai mult. Abia atunci încolțesc ramuri și acolo se formează plin de fructe mici. cu excepția piciorului care a traversat 3 m de iarbă care m-a făcut 2 mari la 20cm unul de altul.

dovleacul dă fructe de aproximativ 1,5-2 kg, așa că, după aceea, nu mai crește, așa că nu are rost să-i lăsați, trebuie doar să vă asigurați că le culegi oricum

paysan.bio, a spus că primul buchet floral pe o plantă de tomate a venit după 7 frunze (din memorie) și, prin urmare, i-a tăiat plantele de roșii tinere înainte de a le transplanta, astfel încât primul buchet floral să vină după doar 3 frunze de frunze din care un picior mai puțin înaltă și care va da mai multe buchete florale dacă mucegaiul îi dă ocazia

prin urmare, tăierea dovlecilor și dovlecilor permite să aibă mai multe fructe, ramificațiile formându-se în mod natural după o anumită lungime de tragere, forțele de tăiere să înceapă mai devreme această ramificație
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: semințe de grădină de legume 37




de a fi hafen » 24/08/18, 19:13

philxNUMX a scris:De asemenea, am constatat că picioarele care cresc pe fân au mai multe ramuri și mai multe fructe de padure. Asta după prima recoltare, prima depozitare, am avut mijloace pentru fructe foarte mari. Deci planta care crește printr-o zonă înierbată avea multe frunze pentru a hrăni doar 2 fructe în cazul meu. Va trebui să încerc să tai toate ramificațiile pentru un picior care crește pe fân. Nu știu dacă aș fi suficient de vigilent. Astăzi, în orice caz, am ales un număr mare de 20 de dovleci mici, cu diametrul de 3 până la 8 cm, pentru a face un ratatouille fără a scoate semințele. Voi vedea dacă cei care rămân se îngrașă.
Nu asta am observat acasă: cu înveliș de fân, mai multe frunze mici, 2 dovleci destul de mari!
2018-08-21 19.17.17.jpg
2018-08-21 19.19.22.jpg
e 46 fată!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 229