Și dacă BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Exnihiloest » 23/02/20, 19:26

Janic a scris:... Otrăvul se perfecționează ...


Dovadă ?!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Moindreffor » 23/02/20, 20:32

Exnihiloest a scris:
Janic a scris:... Otrăvul se perfecționează ...


Dovadă ?!

s-a dat dovada că rafinarea nu a fost rea, în urma diferitelor diete așa-numite „albe” în care trebuiau eliminate toate alimentele albe, zahărul, făina, laptele etc.

este un pic ca sarea Guérande și sarea de gătit, care sunt două produse destul de diferite până la urmă, veți spune că unul este mai bun decât celălalt, dar, deoarece sunt diferite, este un pic absurd să compara-le

este ca și cum ai înfășura un produs organic în plastic și Didier ne-a explicat de ce, este complet anti-ecologic, Janic ne va spune că nu este vina organică, desigur, dar este realitatea practică, deci ceea ce se vinde este noțiunea de organic, care este înaintea noțiunii de ecologie, de unde o parte a năpustei în organic, care se laudă totuși că este mai ecologic care nu este întotdeauna cazul în general
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de GuyGadebois » 23/02/20, 20:44

Moindreffor a scris:este ca și cum ai înfășura un produs organic în plastic și Didier ne-a explicat de ce, este complet anti-ecologic, Janic ne va spune că nu este vina organică, desigur, dar este realitate practică ...

Exact, datorită acestor practici găsim poluanți din materiale plastice (în principal depozitare) chiar și în uleiurile de măsline organice. Nu uitați că unii polimeri folosiți în alimente sunt lipofili, acest lucru explică acest lucru. Personal, măslinele mele sunt în contact doar cu plasticul în timpul transportului (lăzi) de la plantația de măslini la moară (3 km). În caz contrar, sunt sticle de oțel inoxidabil și apoi sticlă afumată.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Moindreffor » 23/02/20, 21:02

GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:este ca și cum ai înfășura un produs organic în plastic și Didier ne-a explicat de ce, este complet anti-ecologic, Janic ne va spune că nu este vina organică, desigur, dar este realitate practică ...

Exact, datorită acestor practici găsim poluanți din materiale plastice (în principal depozitare) chiar și în uleiurile de măsline organice. Nu uitați că unii polimeri folosiți în alimente sunt lipofili, acest lucru explică acest lucru. Personal, măslinele mele sunt în contact doar cu plasticul în timpul transportului (lăzi) de la plantația de măslini la moară (3 km). În caz contrar, sunt sticle de oțel inoxidabil și apoi sticlă afumată.

pe acest tip de puncte este necesar să știm să nu fim limitați
organic este bun, din punct de vedere filozofic, dar organic are și un aspect comercial și de acolo puteți găsi nada, și asta trebuie să puteți auzi

a face 15 km în loc de 5 (acesta este un exemplu) pentru a merge să cumpărați organice, are un impact de carbon și, prin urmare, urmele pesticidelor sintetice de la non-organice nu sunt acceptabile, deoarece organic poate conține o urmă de pesticid natural ...

și, în plus, este protejat organic de poluarea atmosferică? nu mai mult decât cea convențională, așa că ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de GuyGadebois » 23/02/20, 21:10

Moindreffor a scris:a face 15 km în loc de 5 (acesta este un exemplu) pentru a merge să cumpărați organice, are un impact de carbon și, prin urmare, urmele pesticidelor sintetice de la non-organice nu sunt acceptabile, deoarece organic poate conține o urmă de pesticid natural ...

Când locuiești în mediul rural, ai 15 km în mai puțin de 15 milioane, hipermarketurile sunt cel mai adesea situate la periferia urbană. Cât durează să parcurgi aceeași distanță când locuiești în oraș? Știind că în oraș consumăm cel mai mult *, ceea ce spui este o problemă falsă.
* Conform AutoPlus:
-> + 55% la călătoriile scurte în oraș
-> Până la 6,5l / 100 km mai mult în blocajele de trafic
Comparativ cu datele producătorului.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Moindreffor » 24/02/20, 09:08

GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:a face 15 km în loc de 5 (acesta este un exemplu) pentru a merge să cumpărați organice, are un impact de carbon și, prin urmare, urmele pesticidelor sintetice de la non-organice nu sunt acceptabile, deoarece organic poate conține o urmă de pesticid natural ...

Când locuiești în mediul rural, ai 15 km în mai puțin de 15 milioane, hipermarketurile sunt cel mai adesea situate la periferia urbană. Cât durează să parcurgi aceeași distanță când locuiești în oraș? Știind că în oraș consumăm cel mai mult *, ceea ce spui este o problemă falsă.
* Conform AutoPlus:
-> + 55% la călătoriile scurte în oraș
-> Până la 6,5l / 100 km mai mult în blocajele de trafic
Comparativ cu datele producătorului.

locuiești într-o regiune de pensionari cu putere de cumpărare peste medie, găsești organic peste tot
eu 15 km este să găsesc bio Leclerc, iar bio de la Leclerc pentru a-l cumpăra trebuie să fie mai mult decât un extremist al bio, având în vedere calitatea, dublu pentru a găsi Biocoop și este în oraș, deci cu toate dezavantajele pe care le citești, prin urmare, fiecare punct de vedere al lui, fiecare regiune a lui, nu se generalizează în grabă ...

nu credeți, deoarece organicul este bine stabilit în jurul vostru, că este același peste tot, v-am spus deja, pentru a vă auzi că pare a fi organic peste tot și disponibil pentru toți, 5% c este de 5%, deci dacă este reprezentat bine acolo, este mult mai puțin în altă parte ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de GuyGadebois » 24/02/20, 13:00

Moindreffor a scris:locuiești într-o regiune de pensionari cu putere de cumpărare peste medie, găsești organic peste tot
eu 15 km este să găsesc bio Leclerc, iar bio de la Leclerc pentru a-l cumpăra trebuie să fie mai mult decât un extremist al bio, având în vedere calitatea, dublu pentru a găsi Biocoop și este în oraș, deci cu toate dezavantajele pe care le citești, prin urmare, fiecare punct de vedere al lui, fiecare regiune a lui, nu se generalizează în grabă ...

nu credeți, deoarece organicul este bine stabilit în jurul vostru, că este același peste tot, v-am spus deja, pentru a vă auzi că pare a fi organic peste tot și disponibil pentru toți, 5% c este de 5%, deci dacă este reprezentat bine acolo, este mult mai puțin în altă parte ...

În primul rând, 04 nu este o regiune așa cum ați descris-o, departe de ea și apoi am spus „hipermarket”. Ceea ce am evidențiat este diferența de amprentă de carbon între un traseu de 15mn sau 30mn sau 40mn (asta nu este important) în oraș și același lucru în mediul rural. Nu am menționat disponibilitatea organicului. După aceea, se întâmplă să am noroc, să nu am Biocoop la 5 minute distanță (cel mai apropiat este la 25 de minute), ci să am grădini de piață organici foarte apropiați și o piață la 7 km distanță, unde pot găsi aceste produse bune. .
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Moindreffor » 24/02/20, 13:15

GuyGadebois a scris:
Moindreffor a scris:locuiești într-o regiune de pensionari cu putere de cumpărare peste medie, găsești organic peste tot
eu 15 km este să găsesc bio Leclerc, iar bio de la Leclerc pentru a-l cumpăra trebuie să fie mai mult decât un extremist al bio, având în vedere calitatea, dublu pentru a găsi Biocoop și este în oraș, deci cu toate dezavantajele pe care le citești, prin urmare, fiecare punct de vedere al lui, fiecare regiune a lui, nu se generalizează în grabă ...

nu credeți, deoarece organicul este bine stabilit în jurul vostru, că este același peste tot, v-am spus deja, pentru a vă auzi că pare a fi organic peste tot și disponibil pentru toți, 5% c este de 5%, deci dacă este reprezentat bine acolo, este mult mai puțin în altă parte ...

În primul rând, 04 nu este o regiune așa cum ați descris-o, departe de ea și apoi am spus „hipermarket”. Ceea ce am evidențiat este diferența de amprentă de carbon între un traseu de 15mn sau 30mn sau 40mn (asta nu este important) în oraș și același lucru în mediul rural. Nu am menționat disponibilitatea organicului. După aceea, se întâmplă să am noroc, să nu am Biocoop la 5 minute distanță (cel mai apropiat este la 25 de minute), ci să am grădini de piață organici foarte apropiați și o piață la 7 km distanță, unde pot găsi aceste produse bune. .


aici, suntem de acord, nu avem piețe demne de nume în termen de 30 km
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de GuyGadebois » 24/02/20, 13:21

Moindreffor a scris:aici, suntem de acord, nu avem piețe demne de nume în termen de 30 km

Ei bine, este o prostie pentru tine!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Si daca BIO a fost un LURE ..... euuuuuh!

de Exnihiloest » 24/02/20, 22:22

Moindreffor a scris:este un pic ca sarea Guérande și sarea de gătit, care sunt două produse destul de diferite până la urmă, veți spune că unul este mai bun decât celălalt, dar, deoarece sunt diferite, este un pic absurd să compara-le

Nu știu dacă unul este „mai bun” decât celălalt, dar mesajul comercial al muncitorilor de sare din Guérande este într-adevăr acesta.

Sarea de gătit este în mod ideal clorură de sodiu. Și clorura de sodiu este aceeași, indiferent dacă provine sau nu de la Guérande.
Ceea ce face diferența este tot ceea ce nu este clorură de sodiu, prin urmare tot ceea ce nu este produsul promovat (iodură, dioxid de siliciu, silicat, fluor, agenți anti-aglomerare adăugați ... ). Cu siguranță, acest lucru poate fi bun pentru sănătate, dar mai ales pentru comerțul care merge atât de departe încât să-și promoveze „fleur de sel”, care este doar aceeași clorură de sodiu, dar în cristale mai fine decât sarea grosieră obișnuită, care în cele din urmă nu va face nicio diferență în bucătărie unde se va dizolva ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 267