Generator On-Cash sau nu?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Tiwi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/08/18, 17:56

Generator On-Cash sau nu?




de Tiwi » 11/08/18, 18:21

bonjour,

Am o idee pentru un generator și pentru majoritatea forums acolo unde am pus-o, mulți sunt capabili să spună „termodinamică”, dar puțini par să fie capabili să-și calculeze teoriile. A fost nevoie de 3 forums prostii despre „termodinamică” înainte ca o persoană inteligentă să-mi spună despre impulsul lui Arhimede... Să vă spun dacă sunt mulți pseudo-oameni de știință...

Aș dori să subliniez că nu am nimic de vândut, așa că vă rog să vă abțineți de la a mă numi escroc sau orice altceva, asta nu ajută la nimic. Acest lucru este pur teoretic pentru că până acum nimeni nu a putut să-mi spună de ce nu poate funcționa.

Mulțumită tipului care mi-a spus despre împingerea lui Arhimede, am putut să calculez că 1 m 3 de beton cântărește 1,3 tone în apă. Pentru a ridica aceste 1,3 tone, ai nevoie de 16 m3 de aer. Întrebarea este cât de mult va consuma electrovalva pentru ca totul să curgă. Cu o suprafață de 40 m2 pentru a conține 16 m3 și 13000 Newton (1,3 tone * gravitație), obțin o supapă solenoidală care trebuie să împingă puțin mai mult de 3 milibari. Este mult sau nu. Aș dori să subliniez că, nefiind om de știință, poate că am greșit undeva, nu știu nimic despre asta decât că multor oameni le place termodinamica.

Imagine
Imagine

Nu spun că este viabil pentru producerea de energie, dar poate dovedi posibilitatea supranumerarului?

Noroc.
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: On-Cash Generator sau nu?




de eclectron » 11/08/18, 19:33

Fara termodinamica : Lol: :
Aerul din balonul superior nu are niciun motiv să se golească în balonul inferior pentru a-l face să se ridice, deoarece presiunea apei în partea de jos este mai mare decât presiunea atmosferică în partea de sus.
greutatea apei este cea care creează această presiune.

În cel mai bun caz, veți avea apă să urce în țevi și nu este ceea ce doriți : Lol:

A+
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: On-Cash Generator sau nu?




de izentrop » 11/08/18, 21:21

eclectron a scris:Fara termodinamica : Lol: :
Aerul din balonul superior nu are niciun motiv să se golească în balonul inferior pentru a-l face să se ridice, deoarece presiunea apei în partea de jos este mai mare decât presiunea atmosferică în partea de sus.
greutatea apei este cea care creează această presiune.
Această greutate depinde de înălțimea apei. https://fr.wikipedia.org/wiki/Th%C3%A9o ... _Bernoulli
Dacă este în mare, această presiune crește cu 1 bar la fiecare zece metri.

De exemplu, dacă supapa de reținere se află la 20 m distanță, va fi necesar să se asigure o presiune mai mare de 2 bari la nivel atmosferic doar pentru a deschide această supapă și a reumfla balonul scufundat.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: On-Cash Generator sau nu?




de moinsdewatt » 11/08/18, 22:28

NOooonnn.!!!

Un alt Shadock care a aterizat aici.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: On-Cash Generator sau nu?




de izentrop » 12/08/18, 00:47

Ai dreptate mai puțin, dar explicația este mai constructivă decât sarcasmul.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13721
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: On-Cash Generator sau nu?




de izentrop » 14/08/18, 07:45

Am crezut că Tiwi s-ar fi întors după ce a revizuit ecuația lui Bernouli (cursurile online nu lipsesc), să-mi spună că am greșit.

De fapt, presiunea pe mare la o adâncime de 20 m nu este de 2 bar, ci de 3 bar. http://villemin.gerard.free.fr/Scienmod ... htm#Bernou

Rămâne doar să calculăm energia care va trebui dislocată pentru a umple acest rezervor până la adâncimea în care se află... sau pur și simplu să măsori consumul compresorului :)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Ahmed » 14/08/18, 10:37

Tiwi probabil explorează forums pentru a găsi un public receptiv pentru ideea lui. Alergia lui la termodinamică vine doar din ignoranța (disprețul?) pe care o are.
Eroarea lui metodologică evidentă este că își găsește ideea validă pentru că nimeni nu i-ar fi putut demonstra absurditatea ei; totuși, este un mare principiu că afirmațiile sunt cele care trebuie demonstrate și de care trebuie să aveți grijă să nu inversați grija de a oferi dovezile (altfel, nimic nu este mai ușor decât să pretindeți ceva, care nu poate fi infirmat).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: On-Cash Generator sau nu?




de moinsdewatt » 14/08/18, 11:53

izentrop a scris:Am crezut că Tiwi s-ar fi întors după ce a revizuit ecuația lui Bernouli


Tiwi se îneacă încercând să sufle aer în balonul de jos.
El nu a înțeles conceptul de creștere a presiunii odată cu adâncimea apei.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Ahmed » 14/08/18, 12:32

Chiar și făcând ipoteza absurdă a inexistenței acestei presiuni crescând odată cu adâncimea, singurul lucru pe care îl poate face acest lucru este să se oprească într-un punct de echilibru, după ce a disipat energia inițială (cea furnizată la instalarea dispozitivului de către operator).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Tiwi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/08/18, 17:56

Re: On-Cash Generator sau nu?




de Tiwi » 14/08/18, 16:11

Da, am pus această întrebare despre forums: Ce presiune ar trebui să avem pe țeavă la adâncime, nu am primit niciun răspuns.

Nu sunt alergic la termodinamică, spun pur și simplu că aruncarea „termodinamicii” fără explicații nu demonstrează o persoană inteligentă.

O presiune de 3 bari la fund nu depinde de suprafața gurii țevii? Un compresor eliberează aer la 5 bari pentru că conducta este foarte mică sau nu are nicio legătură cu ea?

Ceea ce avem nevoie este să cântărim mingea când este în vârf. Cu un amestec de ulei/apă, mingea ar fi cântărită, nu?

Mai este o întrebare pe care o am. Dacă reușim să lăsăm puțin aer în balon și gura cu supapa de reținere se deschide în aer și nu în apă, presiunea pentru deschiderea supapei de reținere va fi t Este identică?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174