Conservarea legumelor? congelare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 06/09/18, 22:07

Ah, OK, este un drac (bine, îmi pare rău ...), totuși l-ai specificat în primul tău mesaj și mă uitam prost în dulapuri.

Mărfuri.

(ps: e amuzant, aș fi pariat că este o cutie elvețiană ... Oricum.)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Did67 » 06/09/18, 22:18

Mult mai puțin convenabil de utilizat, dar mai eficient din punct de vedere energetic!
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 19/04/20, 13:29

bonjour,

Îmi permit să reactiv acest thread ...

Ce părere aveți în special despre congelarea dovlecelului și a vinetelor?

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 19/04/20, 13:37

AD 44 a scris:bonjour,

Îmi permit să reactiv acest thread ...

Ce părere aveți în special despre congelarea dovlecelului și a vinetelor?

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Am înghețat dovlecelul în cubulețe mici (decojite sau nu) pentru a pune direct în supă în loc de cartofi
în același mod îngheț vinetele și ardeii și roșiile
De asemenea, am înghețat dovlecelul gata să fie umplut sau chiar umplut, doar chestii și introduse la cuptor înainte de a se dezgheța
putem congela dovleceii în felii (nu o fac, dar am cumpărat deja unele, am avut perioade fără grădină de legume)

de fapt, înainte de a face blanch, unele legume, acum nu o mai fac, îngheț crud și gătesc legume congelate ca legumele crude

Mă gândesc la alte mijloace de conservare mai puțin consumatoare de energie, dar sunt în stadiul de reflecție
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 19/04/20, 14:10

OK multumesc foarte mult,

Nu mai este nevoie să albi dovleceii și vinetele înainte.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: Conservarea legumelor? congelare




de sicetaitsimple » 19/04/20, 14:39

Nu confundați înghețarea profundă (foarte rapid, câteva minute până la zeci de minute)) în industrie și înghețarea în congelator, structura gheții intra celulare va fi foarte diferită.

Dacă e să pui o ciorbă, adaugă la un sos, .... nicio problemă reală cu înghețarea.
Dacă este să „mănânci leguma” parcă ar fi proaspătă, bla ... Rareori este un succes pentru legumele foarte încărcate cu apă precum cele pe care le-ai menționat, pe de altă parte mazăre, fasole, jumătate fasole. uscat și alte lucruri merg foarte bine.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 19/04/20, 14:53

sicetaitsimple a scris:Nu confundați înghețarea profundă (foarte rapid, câteva minute până la zeci de minute)) în industrie și înghețarea în congelator, structura gheții intra celulare va fi foarte diferită.

Dacă e să pui o ciorbă, adaugă la un sos, .... nicio problemă reală cu înghețarea.
Dacă este să „mănânci leguma” parcă ar fi proaspătă, bla ... Rareori este un succes pentru legumele foarte încărcate cu apă precum cele pe care le-ai menționat, pe de altă parte mazăre, fasole, jumătate fasole. uscat și alte lucruri merg foarte bine.

de fapt îngheț, este bine pentru toate legumele pe care le gătești înainte de a le consuma, cel mai bine fiind să le pui la gătit înainte de a se dezgheța sau nu : Mrgreen: Prefer să pun înainte

dar nu puteți folosi niciodată o legume din congelator pentru a o mânca crudă, într-adevăr

se poate trece pentru anumite fructe, pentru a face salate de fructe, înghețate, gemuri, coulis

după ce pentru a afla ce se face sau ce nu se face, te uiți la cataloagele de vânzări înghețate, iar dacă nu, cealaltă soluție înghețezi mese gata : Mrgreen: dar este nevoie de multă muncă în momentul recoltării complete
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: Conservarea legumelor? congelare




de sicetaitsimple » 19/04/20, 15:00

Moindreffor a scris:dar nu puteți folosi niciodată o legume din congelator pentru a o mânca crudă, într-adevăr


Nu am vorbit despre consumul „crud”, ci despre consumul „parcă ar fi proaspăt”, în timp ce îl pregăteam!
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 19/04/20, 15:03

D acord

O notez.

mulțumesc
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 19/04/20, 19:50

sicetaitsimple a scris:
Moindreffor a scris:dar nu puteți folosi niciodată o legume din congelator pentru a o mânca crudă, într-adevăr


Nu am vorbit despre consumul „crud”, ci despre consumul „parcă ar fi proaspăt”, în timp ce îl pregăteam!

ceea ce iese din congelator, gătește de parcă ar fi proaspăt, ei bine nu vom minti unul pe celălalt nu este complet la fel, dar mult mai bine decât conservele și, mai ales, mult mai bine decât unele legume proaspete pe care le puteți cumpăra, nu toată lumea are acces ușor la legume organice proaspete bune, ultima mea vizită la o secțiune ecologică m-a dezamăgit, legume mai ales ofilite, pe care nu le-am găsit niciodată într-un magazin mici producători non-ecologici, dar nu aș face o declarație generală

deci, dacă doriți, puteți găti legumele proaspete și congelați legumele preparate : Mrgreen: , dar da, nu vom fi niciodată ca proaspăt gătite și mâncate imediat, dar este o soluție să mâncăm vinete sau fasole verde iarna ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 337