Conservarea legumelor? congelare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Conservarea legumelor? congelare




de 44 d.Hr. » 19/04/20, 20:33

Mulțumesc cu adevărat pentru sfaturile din experiențele tale.

În ceea ce privește fasolea verde, am avut feedback de la vecinii care au cultivat de mult timp și care toți (sau aproape) sfătuiesc să nu le înghețe, îmi spun că devin „elastici” :-). Nu e bine ce ...

Pentru mazăre, pentru ei, fără griji. Potrivit acestora, este chiar mai bun decât orice alt mijloc de conservare (la dispoziția noastră, nu vorbesc de înghețare profundă ... sau de un alt proces).

Dar pentru dovlecel și vinete nu știau cu adevărat ... De aici cererea mea aici !!!

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Conservarea legumelor? congelare




de GuyGadebois » 19/04/20, 21:14

Deshidratarea este soluția.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Conservarea legumelor? congelare




de Moindreffor » 19/04/20, 21:16

AD 44 a scris:Mulțumesc cu adevărat pentru sfaturile din experiențele tale.

În ceea ce privește fasolea verde, am avut feedback de la vecinii care au cultivat de mult timp și care toți (sau aproape) sfătuiesc să nu le înghețe, îmi spun că devin „elastici” :-). Nu e bine ce ...

Pentru mazăre, pentru ei, fără griji. Potrivit acestora, este chiar mai bun decât orice alt mijloc de conservare (la dispoziția noastră, nu vorbesc de înghețare profundă ... sau de un alt proces).

Dar pentru dovlecel și vinete nu știau cu adevărat ... De aici cererea mea aici !!!

mulțumesc

fasole verde pe care am gătit-o mult timp și nu grozav, apoi într-o zi nu a fost timp să pun așa în saci și în congelator, cu soția mea ne place, fiul meu preferă conservele, este adevărat că după aceea congelatorul poate fi gătit mai mult sau mai puțin, deci mai mult sau mai puțin crocant după gust, fasolea „elastică” este o problemă dacă le facem albă mi se pare să ne amintim, dar abandonată mult timp așa că poate nu
dar de când le-am pus așa direct în congelator este TOP
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9805
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Conservarea legumelor? congelare




de sicetaitsimple » 19/04/20, 21:28

AD 44 a scris:În ceea ce privește fasolea verde, am avut feedback de la vecinii care au cultivat de mult timp și care toți (sau aproape) sfătuiesc să nu le înghețe, îmi spun că devin „elastici” :-). Nu e bine ce ...


Cel mai bun lucru este că vă formați propria opinie cu câteva teste limitate.
Dar, așa cum am scris mai sus, nu confundați „congelarea la domiciliu” și „congelarea la producători”.
Fasolea verde congelată acasă nu este tocmai bună dacă vrei să le consumi ca fasole, cel puțin din experiența mea. Dacă doriți să o amestecați într-o supă, de ce nu ...
Fasolea verde congelată, deci răcită foarte repede, este total diferită, practic arată și are consistența și gustul, chiar dacă nu este desigur o boabă verde proaspătă. Dar este complet comestibil.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 375