Pregătiți-vă pentru călătorie ...

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de eclectron » 11/10/18, 15:14

și apoi

care nu-mi vorbește deloc : Lol: dar îi poate motiva pe ceilalți.
În opinia mea, îi lipsește acțiunea concretă la nivel individual.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 11/10/18, 16:28

eclectron a scris:și apoi...
care nu-mi vorbește deloc : Lol:.
Pentru că nu mai ești tânăr : Mrgreen: Observați-mă, videoclipurile cu epilepsie mă atacă puțin. De asemenea, am probleme cu găsirea drumului pe site-ul lor :?
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 15/10/18, 17:49

Ai mai puțini copii care să salveze planeta? Ce spune cu adevărat Malthus
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 21/10/18, 19:51

Un videoclip destul de interesant; unele puncte au mers puțin repede, dar, în general, este destul de coerent și explică câteva noțiuni pe care încerc să le popularizez aici (îmi pare rău, sunetul este puțin putred):


Precizez că nu sunt pe deplin de acord cu toate, dar că, trebuie să vă imaginați! : Lol:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 22/10/18, 02:25

Academia Christiana?
Prefer discursul său și soluțiile pe care le oferă
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 22/10/18, 08:58

Etienne Klein restabilește sentimentul binelui și al progresului. In totalitate de acord.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 24/10/18, 21:52

Sistemul alimentar global trebuie schimbat radical pentru a hrăni în mod durabil 10 miliarde de oameni - avertizează experții de la Universitatea din Oxford. Potrivit studiului lor, publicat pe 10 octombrie în revista Nature, pământenii trebuie să-și schimbe în mod imperativ dieta: trecerea la diete mai sănătoase pe bază de plante, reducerea drastică a pierderilor și deșeurilor alimentare, îmbunătățirea practicilor și tehnologii agricole ...

Ei au descoperit că dacă nu se iau măsuri pentru a contracara schimbările prognozate ale populației lumii și occidentalizarea dietelor, impactul asupra mediului al sistemului alimentar ar putea crește cu 50-90% până în 2050. „Sistemul alimentar globalizarea a schimbat fundamental planeta noastră și resursele de care depinde umanitatea ”, spune Marco Springmann. "Producția de alimente este responsabilă pentru aproximativ un sfert din toate emisiile de gaze cu efect de seră și, prin urmare, este un factor principal al schimbărilor climatice", continuă el. Agricultura ocupă mai mult de o treime din suprafața terestră a Pământului și a dus la reducerea acoperirii pădurilor și la pierderea biodiversității. Agricultura folosește, de asemenea, mai mult de două treimi din resursele de apă dulce, iar supraaplicarea îngrășămintelor în unele zone a creat zone moarte în oceane. "
http://www.up-magazine.info/index.php/s ... n-tel-choc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 24/10/18, 22:15

Iadul este pavat cu bune intenții: într-adevăr, făcând o schimbare radicală, ar fi posibil să hrănim o populație mai mare, împiedicând în același timp practicile excesiv de agresive să aibă un impact prea mare asupra lumii ... cu excepția faptului că această creștere a populația înmulțită cu impactul mai redus al practicilor mai puțin brutale ar anula treptat câștigul sperat. Rezultatul ar fi o populație mondială mai mare și, în cel mai bun caz, distrugerea stabilă (cel puțin la un moment dat).
În zilele lui, leibniz a postulat că „totul este cel mai bun în cea mai bună dintre toate lumile posibile” (ceea ce nu este atât de optimist pe cât pare la prima vedere); datorită schimbărilor care au avut loc de atunci, este posibil să folosești și formula lui și să scrii „totul este pentru cel mai rău din cea mai proastă lume posibilă”. Aceasta înseamnă că se observă un optim de distrugere, știind că răul nu poate fi absolut și că, prin urmare, are limite pe care se străduiește constant să se retragă: cea mai proastă lume posibilă nu este cea mai rea dintre toate lumile imaginabile.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de izentrop » 25/10/18, 22:20

Eram 600 conform poliției, 700 conform organizatorilor : Wink:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Pregătește-te pentru ieșire ...




de Ahmed » 26/10/18, 22:30

După cum am promis, am citit Didier Mermin (mai degrabă decât videoclipurile, consumă prea mult timp), sau mai bine zis am citit câteva texte, la întâmplare. Este adevărat că este ușor de citit și că scrie destul de bine, ceea ce nu este nimic în aceste vremuri. Prin urmare, nu pretind că îl cunosc în mod exhaustiv, dar conform acestor câteva texte, cărora nu le lipsește interesul, observ tendința sa pentru analize lexicale, probabil o denaturare profesională dacă judec din afirmațiile sale; Ar fi în meritul său dacă, din păcate, el nu ar fi tras concluzii „filozofice” oarecum grăbite care mă vor face să cred că se împiedică de covor. Este regretabil, deoarece punctele sale de plecare pentru reflecție sunt cu adevărat relevante.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118