În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Diabolorent » 04/07/19, 11:15

Fasolea mea foarte pitică : Cheesy: : Cheesy:

IMG_1232.JPG
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Did67 » 04/07/19, 11:30

Pentru leguminoase (fasole), un factor poate fi acela că atunci când le cultivi pentru prima dată într-o „fostă luncă”, rizobia specifică poate lipsi... Fără fixare simbiotică a azotului...

Când introducem o leguminoasă, în agricultură, „inoculăm” semințele cu tulpina corespunzătoare de „Rhizobium”...

Dar va veni de la sine. Pur și simplu, în primul an, sunt gălbui. Am avut asta la proba mea cu năut anul trecut în seră. Și riscă să o am pe alune anul acesta. Pentru plantele foarte exotice, nu știu dacă va veni la fel de natural!

Ai și iarbă de șarlatan: trage-i de urechi când treci, pentru că, dacă îi dai spațiu, va beneficia să scape de concurenți și să crească și să se îmbunătățească... Când solul se deteriorează, ar trebui să tragi o bucată de rizom în mod corect. in mod regulat...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Diabolorent » 04/07/19, 11:59

Da, am făcut ceva curățenie weekend-ul acesta.
O mulțime de ciulini și :şoc:
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Did67 » 04/07/19, 12:04

Ciulini sau „piei de lapte”???

Ciulin: este necesar un cazma pentru a extrage radacina...

Semănați ciulini: smulgerea este suficientă; se înmulțesc prin sămânță - deci, cu excepția „găurilor” (brazde, gropi de plantare), vei fi liniștit anul viitor dacă stratul tău este suficient
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de VetusLignum » 04/07/19, 13:19

MadameOurs a scris:Unele lucruri au crescut, altele mai puțin, din motive care mă scapă. Un tulpină mare de dovlecei și un metru mai departe unul foarte mic.
La fel și roșiile.

La mine, am recuperat gradina in urma cu un an si jumatate, iar imediat am mulcit-o cu diverse reziduuri (BRF, frunze moarte, tuns, gunoi de grajd, etc.), pentru ca solul sa se deterioreze.

Ceea ce am observat la plantare a fost că la câțiva centimetri distanță, puteam avea un sol bine agregat, cocoloși, cu râme; si putin mai departe, sol compactat, dur, fara viata. Cred că până la urmă tot pământul se va deteriora, dar trebuie să crezi că nu se întâmplă peste tot cu aceeași viteză.

Mai am puțini râme, dar vin încetul cu încetul; și am prezentat și eu câteva. Dar este nevoie de timp pentru ca ei să colonizeze totul.

este si adevarat ca am ridicat pamantul cu furca de cazma in martie (pentru a observa si a decompacta solul); si nu am facut-o uniform; deci există poate și o posibilă explicație pentru această eterogenitate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Did67 » 04/07/19, 14:47

Acasă, diferențele de umiditate joacă un rol important: eu am soluri „destul de tari” pentru că sunt uscate, iar altele au cușcuș pentru că sunt umede... Azi dimineață, am plantat niște plante martire: floarea soarelui, ricin și am fost. uimit.

Și pentru aceasta intră în joc o mulțime de factori: denivelare mică vs scobitură mică, chiar dacă acasă totul este în pantă, fân mai puțin gros, sau „crusta” de fân în alte locuri care poate forma un acoperiș... Apropierea de gardul viu latura de nord „uscă” și pământul... De îndată ce mă apropii, e mult mai uscat...

Activitatea biologică urmează umidității. Imediat ce se usucă, se prăbușește.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Diabolorent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 13/02/18, 16:37
Locul de amplasare: Digne les Bains
x 26

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de Diabolorent » 04/07/19, 16:26

Da, am observat si eu aceste diferente la sol dar am inca 3 placi recente de cand anul acesta am marit gradina de legume.
Într-adevăr, plăcile de anul trecut sunt mai gradate și sunt mult mai multe creaturi (în special râme) decât cele de anul acesta, dovadă că funcționează.

Solul de pe marginile grădinii de legume din partea de est (care este și partea cea mai expusă vântului) este mai dur și mai compact!
0 x
"Nu este un semn al bunei sănătăți mentale să fie bine adaptat la o societate bolnavă" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de a fi hafen » 04/07/19, 23:05

De asemenea, observ diferențe enorme, în special în ceea ce privește umiditatea, uneori până la cel mai apropiat decimetru. Bouché a mai spus că a observat diferențe enorme pe distanțe mici de acest ordin (din memorie) în ceea ce privește râmele și activitatea lor (circuitul azotului). Există și variabilitatea plantelor/semințelor de luat în considerare...

Iată 2 fotografii făcute în primăvară ca ilustrație. Cele 2 cadre sunt identice la 2 m în translație perfectă. Același pământ, plantat în același timp...
2019-06-20 11.03.25.jpg
2019-06-20 11.03.17.jpg

Ca atare, și probabil spre asta împinge în mod natural fenocultura, este important, dacă este posibil desigur, să existe o quantite consistente, pentru fiecare cultură. În primii ani în care am început să cultiv cartofi, așa cum știam doar atâtea și începeam, suprafața uneia dintre suprafețele cultivate prezentate în fotografii corespundea întregii culturi de pdt! Efectul obținut evident nu ar fi fost deloc același dacă aș fi văzut fotografia 1 (meh meh cartoful nu este atât de bun până la urmă!) sau fotografia 2 (sunt prea bun la cartofi, anul viitor sunt deschizându-mi colibă!).
0 x
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 05/07/19, 18:42

Diabolorent a scris:La fel și cu mine, este normal sau cel puțin este firesc : Wink:
Dovadă după imagine:

MadameOurs a scris:Boabele pitice au rămas fidele numelui lor, foarte foarte pitici.

Tot la fel!
Dar totuși reușești să ai o floare soarelui frumoasă, în timp ce la mine acasă, toate dispar!
Nu înțeleg de ce :şoc:



Mulțumesc pentru fotografii, este liniștitor!
Iar pentru floarea soarelui, e ca restul, am plantat trei plante la 50 cm una de alta, a dat o medie, una super mare, si una foarte mica (dimensiunea fasolei pitice). : Mrgreen: )
0 x
Astăzi există desert.
MadameOurs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 11/09/18, 10:29
x 8

Re: În sfârșit o grădină! De unde să înceapă?




de MadameOurs » 05/07/19, 18:48

Did67 a scris:Pentru leguminoase (fasole), un factor poate fi acela că atunci când le cultivi pentru prima dată într-o „fostă luncă”, rizobia specifică poate lipsi... Fără fixare simbiotică a azotului...

Când introducem o leguminoasă, în agricultură, „inoculăm” semințele cu tulpina corespunzătoare de „Rhizobium”...

Dar va veni de la sine. Pur și simplu, în primul an, sunt gălbui.


Deci, dacă schimb locația pentru grădina de legume anul viitor, risc totuși să pierd fasolea...
Este trucul de inoculare accesibil grădinarilor amatori? iubesc fasolea...
0 x
Astăzi există desert.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 358