Calea laborioasă spre hamacul meu: un broncier superb în Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Did67 » 21/10/19, 11:54

fl78960 a scris:
si acolo surpriza!



Îmi place când oamenii au surprize!!! Daca sunt bune...

Am un ultim smoc de castravete verde și un castravete, pe o plantă care, teoretic, era moartă de mucegai...

Rețineți că aceste „experiențe” tulburătoare sunt cu atât mai mult dacă ne gândim că ar fi fost suficient să tratăm cu cutare sau cutare pulbere de perlimpinpină pentru a deduce că este eficientă (dacă nu ne dăm osteneala să păstrăm un martor netratat). Așa se nasc legendele care sunt printre cele mai trainice idioții de pe internet!

Am făcut asta, funcționează! Da, dar nu am facut absolut nimic si chiar e eficient!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 21/10/19, 16:23

fl78960 a scris:hi,

A trecut mult timp de când dovleceii din grădina mea (în suburbiile pariziene) sunt cuiburi de oidium ... și „abandonasem” terenul la începutul lunii septembrie, spunându-mi că nu vor mai rămâne decât mere pentru recoltat. , dar am petrecut acest weekend cu cumnatul meu pentru a continua munca sclavă ...

și acolo surpriză! tulpinile de dovlecei și dovlecei sunt într-o stare de sănătate perfectă, iar câteva exemplare de dovlecel ne așteptau cu răbdare. Tulpina de dovlecei verzi face 4 sau 5 dovlecei, dintre care cea mai mare este la fel de mare ca un grepfrut, așa că le-am lăsat, să văd ...


Aceasta arată că uneori a nu face nimic este cel mai bun lucru de făcut. : Mrgreen:
0 x
jansti50
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/02/20, 11:36
x 1

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de jansti50 » 16/02/20, 12:45

bonjour
furtuna m-a îndemnat să merg să-mi curăț computerul și am găsit cu bucurie site-ul, tocmai m-am reînregistrat cu date de contact sigure...
Cred că nu ar trebui să ne grăbim, tocmai m-am uitat recent pe acest site:
info@permaculturedesign.fr
Toate răspunsurile la întrebările tale sunt acolo
Observa, observa, observa....deseaza....
unul dintre sfaturile date mai întâi, începe mic 100 m2 este deja mult...
Cred ca curatenia cu motocoase este primul lucru de facut (din lipsa caprelor care fac treaba si fertiliza pamantul...) E treaba, vorbesc despre asta cu cunostinta de cauza. Închirierea unui tocator autopropulsat (cu bipoane) permite o curățare mai rapidă, lasă material mărunțit pe sol care va acționa ca mulci și va îmbogăți pământul. Abandonat si inconjurat de foioase trebuie sa existe un strat de humus deja consistent.as zdrobi zona cu mulci de ferigi de buna calitate (sol usor acid??)
Pentru coltul meu de legume voi incerca o zona cu cel mai mult humus prezent, insorita, ferita de vanturile predominante sau cel mai bine protejata de vant de arbusti.
Pentru alegerea legumelor, personal cand ma plimb intr-o tara noua ma uit peste gard la ceea ce fac nativii in gradina lor, vorbitul cu ei este bun pentru convivialitate si chiar mai bine cand este unul din viitorul mai mult sau mai putin apropiat. vecini.Cand locuiesti departe ii este uneori util sa arunce o privire si pentru a avertiza ca au trecut caprioarele pentru a intineri noile plante de kiwi sau zmeura plantate la ultima vizita.
Apropo de zmeură, permacultorul a recomandat să se pună 30 cm de BRF sau bucăți de lemn pe locația destinată plantării și să se facă în anul următor (câștiguri de productivitate și sănătate etc.)
Este un proiect foarte frumos, succes dar există fericire în perspectivă, încă revigorant
Cu stima jansti50
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 22/05/20, 18:24

Adrien (ex-nico239) a scris:
Aceasta arată că uneori a nu face nimic este cel mai bun lucru de făcut. : Mrgreen:


Inca mai traiesc, dar izolarea obliga, Sarthe fiind la peste 100 km de casa... ei bine... nu fac nimic.

Totuși, mă tem de ce voi găsi după mai bine de 6 luni de abandon.
Prin urmare, 2020 va fi un an gol, va trebui doar să curățăm tufișul înainte de sosirea COVID-20 : Evil:

Am prins din urmă grădina de acasă, nu chiar ca grădina de legume a unui leneș, mai degrabă ca grădina de legume a unui tip plictisit. : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Stef72 » 23/05/20, 09:30

fl78960 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:
Aceasta arată că uneori a nu face nimic este cel mai bun lucru de făcut. : Mrgreen:


Inca mai traiesc, dar izolarea obliga, Sarthe fiind la peste 100 km de casa... ei bine... nu fac nimic.

Totuși, mă tem de ce voi găsi după mai bine de 6 luni de abandon.
Prin urmare, 2020 va fi un an gol, va trebui doar să curățăm tufișul înainte de sosirea COVID-20 : Evil:

Am prins din urmă grădina de acasă, nu chiar ca grădina de legume a unui leneș, mai degrabă ca grădina de legume a unui tip plictisit. : Hopa:


Așteptați-vă la iarbă înaltă de 1 metru!! Noroc
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Ahmed » 23/05/20, 10:01

Vestea bună este că nu vor depăși această înălțime, indiferent de cât timp ai fi plecat... 8)
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 29/05/20, 14:48

Ahmed a scris:Vestea bună este că nu vor depăși această înălțime, indiferent de cât timp ai fi plecat... 8)


Îngrijorarea mea a fost că „ierburile” erau bine amestecate cu ferigi și alte mărăcini care aveau mult peste 2 metri înălțime.

Dar toate acestea sunt curând în trecut, bariera de 100 de kilometri aproape s-a terminat, tot ce trebuie să fac este să am o mașină care să meargă (și să-mi iau ceva timp liber).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Moindreffor » 29/05/20, 16:56

fl78960 a scris:
Ahmed a scris:Vestea bună este că nu vor depăși această înălțime, indiferent de cât timp ai fi plecat... 8)


Îngrijorarea mea a fost că „ierburile” erau bine amestecate cu ferigi și alte mărăcini care aveau mult peste 2 metri înălțime.

Dar toate acestea sunt curând în trecut, bariera de 100 de kilometri aproape s-a terminat, tot ce trebuie să fac este să am o mașină care să meargă (și să-mi iau ceva timp liber).

macar vei avea MO, vei putea sa faci fan bun : Mrgreen: și cheltuiește caloriile pe care nu le-ai cheltuit în timpul izolării
ce fericire!!!
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 19/06/20, 15:09

După cum mă temeam, mă aștepta puțin mai mult de 1 metru de vegetație.
IMG_20200619_112702.jpg


IMG_20200619_103448.jpg



70 de minute de cosit

IMG_20200619_114131.jpg


Apoi cositoare

IMG_20200619_145926.jpg
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de GuyGadebois » 19/06/20, 15:43

fl78960 a scris:După cum mă temeam, mă aștepta puțin mai mult de 1 metru de vegetație.
Uimitor.JPG
Renversant.JPG (61.09 KB) Vizualizat de 3694 ori


Suficient pentru a fi dat peste cap! : Cheesy:
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 316