Calea laborioasă spre hamacul meu: un broncier superb în Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Moindreffor » 16/07/19, 08:18

nico239 a scris:
Did67 a scris:Este amuzant, pentru că în acest weekend mi-am primit editorul și am vorbit despre a doua carte, desigur. Cine va începe cu asta: "unde sunt?"



Al doilea sau al treilea : Mrgreen:

în al doilea rând, numărătoarea de eliberare pentru unt în spanac : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de olivier75 » 16/07/19, 10:13

bonjour,
Cred că nu ți-a răspuns nimeni, este un cerb vizitatorul tău.
Olivier.
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 16/07/19, 11:09

olivier75 a scris:bonjour,
Cred că nu ți-a răspuns nimeni, este un cerb vizitatorul tău.
Olivier.


Ah, mulțumesc! trebuie să fie compatibil cu pista urmărită în iarba de care am vorbit și eu, chiar dacă excrementele găsite sunt departe de această pistă.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de VetusLignum » 19/07/19, 15:03

2 videoclipuri despre dificultățile legate de instalarea unei grădini de legume într-o zonă care tinde spre pădure.

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Did67 » 19/07/19, 15:08

Ah! Mulțumesc. Ma interesat. O sa ma uit imediat ce am putin timp la dispozitie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 19/07/19, 16:14

VetusLignum a scris:2 videoclipuri despre dificultățile legate de instalarea unei grădini de legume într-o zonă care tinde spre pădure.


Cunosc bine subiectul, urmându-l de la început.

Mai degrabă ar fi opusul, adică nu o zonă care tinde spre pădure, ci o pădure care tinde spre o parcelă de cultură ...

Era într-adevăr o parcelă semi-sălbatică care i-a fost împrumutată și că încearcă să se transforme într-o parcelă de cultură în așteptarea ca aceasta să devină un petic vegetal.
Dernière édition alin Adrien (ex-nico239) 19 / 07 / 19, 16: 32, editate 1 ori.
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de VetusLignum » 19/07/19, 16:19

nico239 a scris:
VetusLignum a scris:2 videoclipuri despre dificultățile legate de instalarea unei grădini de legume într-o zonă care tinde spre pădure.


Cunosc bine subiectul, urmându-l de la început.

Mai degrabă ar fi opusul, adică nu o zonă care tinde spre pădure, ci o pădure care tinde spre o parcelă de cultură ...

Era într-adevăr o parcelă semi-sălbatică care i-a fost împrumutată și că încearcă să se transforme într-o parcelă de cultură în așteptarea ca aceasta să devină un petic vegetal.

Cred că asta am vrut să spun.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 19/07/19, 16:26

VetusLignum a scris:
nico239 a scris:
VetusLignum a scris:2 videoclipuri despre dificultățile legate de instalarea unei grădini de legume într-o zonă care tinde spre pădure.


Cunosc bine subiectul, urmându-l de la început.

Mai degrabă ar fi opusul, adică nu o zonă care tinde spre pădure, ci o pădure care tinde spre o parcelă de cultură ...

Era într-adevăr o parcelă semi-sălbatică care i-a fost împrumutată și că încearcă să se transforme într-o parcelă de cultură în așteptarea ca aceasta să devină un petic vegetal.

Cred că asta am vrut să spun.


Ah subțire interpretasem „într-o zonă care tinde spre pădure”. Ca o zonă care devenea din nou pădure.

Dar dacă asta înseamnă că A fost o zonă de pădure pe care a lăsat-o să facă o grădină de legume, atunci nu există griji
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 20/07/19, 12:51

Un videoclip foarte interesant, unele imagini (amestecul de crampe și ferigi) ar fi putut fi filmate la locul meu.

Din partea mea, cred că am reușit să controlez buruienile de pe scândurile de cultivare datorită unei grosimi de fân foarte (foarte) bune.
Comentariile sale despre cartofi sunt aceleași ca ale mele.
Acestea fiind spuse, pot fi inteligent cu dovleceii și dovleceii mei care par să se descurce mult mai bine: nu mai mulci (fân)? mai multe precipitații?

Îmi amintesc:
1 / principiul țeserii gardurilor vii, dar nu sunt convins că acest lucru se aplică în cazul meu dacă nu vin destul de des.
2 / cosit și cosit pentru a păstra controlul asupra zonelor pe care vreau să le lămuresc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 20/07/19, 15:30

fl78960 a scris:Un videoclip foarte interesant, unele imagini (amestecul de crampe și ferigi) ar fi putut fi filmate la locul meu.

Din partea mea, cred că am reușit să controlez buruienile de pe scândurile de cultivare datorită unei grosimi de fân foarte (foarte) bune.
Comentariile sale despre cartofi sunt aceleași ca ale mele.
Acestea fiind spuse, pot fi inteligent cu dovleceii și dovleceii mei care par să se descurce mult mai bine: nu mai mulci (fân)? mai multe precipitații?

Îmi amintesc:
1 / principiul țeserii gardurilor vii, dar nu sunt convins că acest lucru se aplică în cazul meu dacă nu vin destul de des.
2 / cosit și cosit pentru a păstra controlul asupra zonelor pe care vreau să le lămuresc.


Cred de fapt că are o problemă cu udarea.

În plus, terenul este înclinat și, prin urmare, apa curge

Utilizarea ramurilor ca gard viu natural este un lucru foarte bun din punctul meu de vedere.

Cred că îl poți gestiona chiar dacă nu ești acolo foarte des: crampele cresc rapid, este adevărat, dar sunt suficient de ușor de gestionat pentru a fi direcționate.

Nu știu dacă cosirea și cosirea sunt cele mai bune soluții.

Pentru că, dintr-o dată, dai loc unor buruieni rapide, care au fost acoperite și dominate de ceea ce ai tăiat.

Poate puteți face un test în colțul unei secțiuni mai înalte și să vedeți cum arată.

Trebuie să depindă de soiuri, dar o plantă tăiată la 15 cm, de exemplu, lasă cu mai multe tulpini și reface o acoperire joasă ... ceea ce poate fi interesant pentru restul
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 401