Calea laborioasă spre hamacul meu: un broncier superb în Sarthe

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Ahmed » 20/07/19, 16:35

Nico239Tu scrie:
Pentru că dintr-o dată, dai loc unor buruieni rapide, care au fost stilizate și dominate de ceea ce ai tăiat.

Această reflecție este corectă într-un mediu în care ar fi de așteptat să nu intervină: crengile nu sunt foarte competitive în ceea ce privește apa și mineralele și joacă un rol favorabil în înființarea plantelor lemnoase: este o plantă pionier. În acest caz, o eradicare a crengilor ar fi ușa deschisă unei inversiuni a florei în favoarea ierburilor, specii mult mai lacome
Cu toate acestea, față de legumele noastre care sunt foarte delicate, crengile nu sunt într-adevăr compatibile și strategia trebuie să fie diferită. Buruienile rapide trebuie controlate și, dacă nu vorbești despre plante perene, este treaba de a acoperi fânul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Did67 » 20/07/19, 17:42

Sunt complet de acord cu privire la rolul mărăcinilor: dispersate de păsări, acestea sunt plante lemnoase „moi” (cad în arcade), care vor pune totuși „sârmă ghimpată” pe o anumită zonă, care eliberează pășunătorii ( care sunt marii aliați ai ierburilor și trifoiilor). Temporar, arcurile lor le permit să fie primii care iau lumina deasupra ierburilor și a altor plante erbacee, care regresează și chiar dispar sub un arbust. Dacă reușiți să alunecați dedesubt, este curat !!! Iar pământul este foarte structurat.

Dar, brusc, pregătesc patul pentru copaci lemnoși tandri (mesteacăn, salcie, arin, arțar ...) care îi depășesc foarte repede, stingând lumina asupra lor ... Se așază o pădure de foioase fragede.

Acasă, foarte repede, copacii ca niște lăcuste, un pic mai puternici și mult mai eficienți.

Devine curat mai jos, dar imposibil de grădinit: lumina lipsește!
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 07/09/19, 22:23

Evident, acum sunt puțin încurcat când ajung și îmi găsesc mica junglă care a prosperat, în ciuda valului de căldură și a lipsei de udare.

2019-09-07 08.54.29.jpg


Dar astăzi, DreamTeam este adunat.

2019-09-07 12.56.16.jpg


si hop!

2019-09-07 17.16.30.jpg

2019-09-07 17.16.19.jpg


Bilanțul este la dispoziție: atât de puține pentru cât mai multe plante sau atât de multe pentru îngrijirea atât de mică : Mrgreen:

2019-09-07 16.49.05.jpg


mai multe detalii mai târziu, acolo sunt trântit : Roll:
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Moindreffor » 08/09/19, 10:08

comparați doar starea în care vă găsiți jungla cu starea junglei dvs. de început și este posibil să puneți lucrurile puțin mai bine și așa cum spuneți pentru grija acordată

atunci veți vedea că un strat bun de fân sau paie sau? cine îți va bloca jungla va îmbunătăți foarte mult recoltele, începi și aflu că ai lucrat deja mult și că acest teren începe să arate ca ceva pentru sărbători, așa că pentru a arăta ca o grădină de legume este continuarea logică
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Did67 » 08/09/19, 10:23

Trebuie să distingi:

a) se clarifică anumite lucrări: este o investiție pe care o faceți o dată pentru totdeauna; trebuie să vă închipuiți că va servi 50 de ani - deci 1/50 din toată această muncă, nu este mult ...

Chiar dacă ești epuizat, acolo trebuie să pui pachetul fără să te plângi. Chiar dacă o putem face în etape: timp de 5 sau 6 ani, la cererea familiei mele sau pentru că mi-au venit idei noi, m-am lărgit, m-am lărgit, m-am lărgit ... Acum, sunt la sfârșit! Odihnește-te !!!!!!!!!

b) alte lucrări se repetă anual: acoperirea cu biomasă, plantă / scroafă, recoltare, stare, mâncare ...

Pe prima fotografie după material, aveți o zonă care este mai degrabă o livadă. Majorității legumelor, care sunt plante deschise, le va lipsi lumina. Cu cât vă aflați mai mult într-o regiune nordică, cu atât mai mult va juca acest argument al „riscului lipsei de lumină”. Cu cât vă aflați mai mult într-o zonă sudică, cu atât mai multă lumină în exces, arsuri posibile, seceta vă pot încuraja să combinați copaci și legume ...

Al doilea este mai mult „grădinar”. Sau grădină de legume. Localizați unde bate soarele prima dimineață pentru zona de tomate ...
0 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 09/09/19, 12:23

Did67 a scris:Trebuie să distingi:

a) se clarifică anumite lucrări: este o investiție pe care o faceți o dată pentru totdeauna; trebuie să vă închipuiți că va servi 50 de ani - deci 1/50 din toată această muncă, nu este mult ...

Chiar dacă ești epuizat, acolo trebuie să pui pachetul fără să te plângi. Chiar dacă o putem face în etape: timp de 5 sau 6 ani, la cererea familiei mele sau pentru că mi-au venit idei noi, m-am lărgit, m-am lărgit, m-am lărgit ... Acum, sunt la sfârșit! Odihnește-te !!!!!!!!!

b) alte lucrări se repetă anual: acoperirea cu biomasă, plantă / scroafă, recoltare, stare, mâncare ...

Pe prima fotografie după material, aveți o zonă care este mai degrabă o livadă. Majorității legumelor, care sunt plante deschise, le va lipsi lumina. Cu cât vă aflați mai mult într-o regiune nordică, cu atât mai mult va juca acest argument al „riscului lipsei de lumină”. Cu cât vă aflați mai mult într-o zonă sudică, cu atât mai multă lumină în exces, arsuri posibile, seceta vă pot încuraja să combinați copaci și legume ...

Al doilea este mai mult „grădinar”. Sau grădină de legume. Localizați unde bate soarele prima dimineață pentru zona de tomate ...


Sunt bine conștient că activitatea mea de compensare a terenurilor este o investiție pe termen lung. Încep să găsesc m², chiar dacă mai am multe de făcut:
1 / dureros cu zone de mărăcini mai puțin „accesibile”
2 / complicatul cu gardul de cedru care a rămas abandonat prea mult timp: nu vreau să-l tai pentru a-mi menține spațiul „închis”, dar trebuie să readuc lumina.


zona de grădină / legumă va relua serviciul anul viitor, dar mă voi concentra asupra culturilor care nu îmi revendică prezența în zilele D (prima abordare: cartofi, dovlecei, anghinare ...).
zona „livezii” este într-adevăr ... o livadă! și mă voi concentra pe revigorarea pomilor fructiferi mai compatibili cu prezența noastră episodică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 09/09/19, 22:36

Ahmed a scris:Nico239Tu scrie:
Pentru că dintr-o dată, dai loc unor buruieni rapide, care au fost stilizate și dominate de ceea ce ai tăiat.

Această reflecție este corectă într-un mediu în care ar fi de așteptat să nu intervină: crengile nu sunt foarte competitive în ceea ce privește apa și mineralele și joacă un rol favorabil în înființarea plantelor lemnoase: este o plantă pionier. În acest caz, o eradicare a crengilor ar fi ușa deschisă unei inversiuni a florei în favoarea ierburilor, specii mult mai lacome
Cu toate acestea, față de legumele noastre care sunt foarte delicate, crengile nu sunt într-adevăr compatibile și strategia trebuie să fie diferită. Buruienile rapide trebuie controlate și, dacă nu vorbești despre plante perene, este treaba de a acoperi fânul.


Este al doilea an în care cultiv cu buruieni.

La fel de mult anul trecut, nu a funcționat bine: mă lăsasem copleșit.

La fel de mult în acest an este într-adevăr grozav: îl pun pe seama spațiilor delimitate care constituie pieptele, ceea ce îmi permite să gestionez mai bine aceste suprafețe reduse chiar dacă sunt numeroase (și vor fi și mai multe anul viitor), mai degrabă decât „un spațiu mare în care m-am lăsat invadat.

Mi-au permis să am o prospețime în partea inferioară a trunchiurilor (pe pământ, de fapt), la care nu m-aș fi așteptat.

Majoritatea culturilor de vară sunt înalte, așa că nu vă faceți griji: buruienile nu au prea multă greutate.

Dacă pot, aș prefera cu adevărat să am o copertă vie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Adrien (ex-nico239) » 09/09/19, 23:07

fl78960 a scris:Sunt bine conștient că activitatea mea de compensare a terenurilor este o investiție pe termen lung. Încep să găsesc m², chiar dacă mai am multe de făcut:
1 / dureros cu zone de mărăcini mai puțin „accesibile”
2 / complicatul cu gardul de cedru care a rămas abandonat prea mult timp: nu vreau să-l tai pentru a-mi menține spațiul „închis”, dar trebuie să readuc lumina.


zona de grădină / legumă va relua serviciul anul viitor, dar mă voi concentra asupra culturilor care nu îmi revendică prezența în zilele D (prima abordare: cartofi, dovlecei, anghinare ...).
zona „livezii” este într-adevăr ... o livadă! și mă voi concentra pe revigorarea pomilor fructiferi mai compatibili cu prezența noastră episodică.


Ei bine, există un început pentru tot.

Principala ta slăbiciune așa cum știi este absența ta.

Deci, obiectivele dvs. conexe par să se potrivească bine ...

Există întotdeauna precipitațiile necunoscute care vă pot permite la fel de ușor (sau nu) să cultivați culturi frumoase, a priori, mai restrictive.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Stef72
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 393
Înregistrare: 22/08/16, 15:43
Locul de amplasare: Sarthe
x 123

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de Stef72 » 12/09/19, 11:47

nu vă descurajați, deoarece alții spun că este normal să aveți limpezire la început.

Terenul tău arată cam ca al meu. Avantajul unei creșteri viguroase a acestor plante este că pământul tău a rămas verde și ai umiditate. mi se pare important în aceste perioade de unde de căldură.

de-a lungul timpului veți afla cum doriți să profitați la maxim acest teren, eu însumi îmi schimb treptat părerea despre zonele și dezvoltarea mea. Astăzi încă mă lupt mai puțin pentru a menține, pentru că, de asemenea, am făcut demersuri mai substanțiale la început!
bon curaj
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Calea grea pentru hamacul meu: un broncier frumos în Sarthe




de fl78960 » 21/10/19, 11:44

hi,

A trecut mult timp de când dovleceii din grădina mea (în suburbiile pariziene) sunt cuiburi de oidium ... și „abandonasem” terenul la începutul lunii septembrie, spunându-mi că nu vor mai rămâne decât mere pentru recoltat. , dar am petrecut acest weekend cu cumnatul meu pentru a continua munca sclavă ...

și acolo surpriză! tulpinile de dovlecei și dovlecei sunt într-o stare de sănătate perfectă, iar câteva exemplare de dovlecel ne așteptau cu răbdare. Tulpina de dovlecei verzi face 4 sau 5 dovlecei, dintre care cea mai mare este la fel de mare ca un grepfrut, așa că le-am lăsat, să văd ...

2019 10.jpeg

2019 10.jpeg



picioarele de roșii nu au văzut niciodată umbra unui tutore, dar asta nu i-a împiedicat să producă câteva roșii mici care împodobeau picnicul nostru.

2019 10.jpeg

2019 10.jpeg


În afară de asta, livada care are nevoie mai presus de toate pentru a vedea lumina, cumnatul meu a atacat o primă fază de tăiere a gardului, în timp ce am terminat de curățat prada pe care nu am reușit să o fac ultima dată, bune sute de metri pătrați pe pământ, eliberați de thuja și de crampe.

2019-10-19 15.11.16.jpg

În această fotografie putem vedea dovleceii și dovleceii în prim-plan și în spatele zonei proaspăt curățate, care va găzdui o parte din grădina de legume din 2020. Ruloul de fân se află în blocurile de plecare :-) l-am „depozitat” într-un colț și va avea loc primăvara viitoare.

2019-10-19 15.23.03.jpg

Această fotografie (urâtă și șubredă) este încă destul de simptomatică a livezii ... putem distinge vag, ca niște fantome, trunchiurile de pomi fructiferi, în dreapta în prim plan ramurile de thuja au tăiat în stânga o ploaie de crampe care se încadrează din frunzișul mărului.

... să fie continuat ...
1 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 331