Un nou absolut [nu] revoluționar

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Arturo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/10/18, 15:58
x 1

Un nou absolut [nu] revoluționar




de Arturo » 08/10/18, 17:41

Inginer pensionar, am studiat și am inventat o nouă viteză cu care putem genera curent electric de 220-380 V - 50 Hz. - 100% CURAT - care, spre deosebire de toate invențiile similare inventate până astăzi, poate fi utilizat CONTINU la orice oră din zi sau din noapte printr-un control manual simplu sau prin control automat, după dorință. Această invenție, protejată de un plic Soleau depus în 2015 și de o cerere de brevet depusă la INPI, este foarte simplu de fabricat și foarte simplu de întreținut și se oferă (prin acord prealabil) unei companii actuale sau tinerii antreprenori o iau în posesie prin crearea de locuri de muncă în sectorul tehnic (pentru fabricarea și punerea în funcțiune a unităților de producție) și în sectorul comercial (vânzarea unităților în toată Franța).
Pentru a înțelege sistemul, atașez o diagramă preliminară și rămân disponibil pentru orice informații suplimentare.

AT-1007 - Schemă schematică - prototype.jpg
AT-1007 - Schema de principiu - prototype.jpg (375.38 KiB) Vizualizat de 5513 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de thibr » 08/10/18, 19:13

care este costul „fabricii pentru gaz electricitate "comparativ cu energia recuperată?
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Christophe » 08/10/18, 20:35

Ne pare rău, dar deja vorbeam despre asta aici în 2013 aici: nou transport / Lybra-Energie-the-back-de-Ane RECUPERATE-t12331.html

...

Din punct de vedere fizic, nimic nu s-a schimbat de atunci (și vă rog să nu vă deranjați să ne insultați ... Prefer să previn decât să interzic) ...
0 x
Arturo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/10/18, 15:58
x 1

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Arturo » 09/10/18, 18:05

Christophe a scris:Ne pare rău, dar deja vorbeam despre asta aici în 2013 aici: nou transport / Lybra-Energie-the-back-de-Ane RECUPERATE-t12331.html

...

Din punct de vedere fizic, nimic nu s-a schimbat de atunci (și vă rog să nu vă deranjați să ne insultați ... Prefer să previn decât să interzic) ...


Scuză-mă, ți-am răspuns cu contactul prin e-mail, neștiind să-ți răspund altfel. Dacă doriți, puteți să-mi faceți cunoscut răspunsul copiindu-l pe acest formular. cordial
0 x
Arturo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/10/18, 15:58
x 1

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Arturo » 09/10/18, 18:18

thibr a scris:care este costul „fabricii pentru gaz electricitate "comparativ cu energia recuperată?


Aceste informații fac parte dintr-un studiu pe care l-am făcut, pe care l-aș discuta în detaliu doar cu oameni care sunt interesați în mod direct și concret să se ocupe de întregul proiect.
Ca informație preliminară, știți că costul unei instalații întregi, inclusiv o singură unitate, poate fi amortizat în 3 ani, cu condiția ca generatorul de 10 Kw. funcționează continuu, pentru aceasta este necesar ca în 24 de ore, în medie, un vehicul să treacă peste dispozitiv la fiecare 2 minute.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Ahmed » 09/10/18, 19:20

După cum știe toată lumea, acest sistem recuperează o parte din energia irosită de vehicule atunci când traversează acest obstacol și este de așteptat (presupunând o continuare a evoluției actuale în această materie) că un design integrat securitatea nu va mai necesita acest mijloc rudimentar de reducere a vitezei. În celălalt caz, o dispariție sau o reducere drastică a circulației ar face această recuperare a energiei total derizorie.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Remundo » 09/10/18, 23:03

există o mulțime de concepte pe această temă,

nu putem spune că energia produsă este „curată”, deoarece frânăm mașinile care au fost alimentate în mare parte cu combustibili fosili.

Sunt puțin sceptic în ceea ce privește costurile infrastructurii, dar asta se poate răsplăti pe un drum cu un volum mare de mașini.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Gaston » 10/10/18, 10:34

Arturo a scris:cu condiția ca generatorul de 10 Kw. funcționează continuu, pentru aceasta este necesar ca în 24 de ore, în medie, un vehicul să treacă peste dispozitiv la fiecare 2 minute.
Ceea ce înseamnă că 30 de mașini ar produce 10kWh.
Deci, fiecare mașină ar furniza în medie 333Wh.

Dacă recuperăm energia potențială, 333Wh, energia unei mase de 1000 kg coboară cu 122 de metri :!:
Dacă recuperăm energia cinetică, energia unei mase de 1000 kg încetinește de la 180 km / h la 30 km / h :!:

O mașină de 1500 kg care coboară 10 cm produce 0,4 Wh.
O mașină de 1500 kg care încetinește de la 50 km / h la 30 km / h pierde 25 Wh de energie.

Prin recuperarea ambelor cu o eficiență de 100%, pentru a produce 10kW continuu, ar fi nevoie de 394 de mașini pe oră.
Sau o mașină la fiecare 9 secunde.

Există în mod clar o mare eroare de dimensionare.
2 x
Arturo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/10/18, 15:58
x 1

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Arturo » 10/10/18, 11:31

Gaston scria:
Arturo a scris:cu condiția ca generatorul de 10 Kw. funcționează continuu, pentru aceasta este necesar ca în 24 de ore, în medie, un vehicul să treacă peste dispozitiv la fiecare 2 minute.
Ceea ce înseamnă că 30 de mașini ar produce 10kWh.
Deci, fiecare mașină ar furniza în medie 333Wh.

Dacă recuperăm energia potențială, 333Wh, energia unei mase de 1000 kg coboară cu 122 de metri :!:
Dacă recuperăm energia cinetică, energia unei mase de 1000 kg încetinește de la 180 km / h la 30 km / h :!:

O mașină de 1500 kg care coboară 10 cm produce 0,4 Wh.
O mașină de 1500 kg care încetinește de la 50 km / h la 30 km / h pierde 25 Wh de energie.

Prin recuperarea ambelor cu o eficiență de 100%, pentru a produce 10kW continuu, ar fi nevoie de 394 de mașini pe oră.
Sau o mașină la fiecare 9 secunde.

Există în mod clar o mare eroare de dimensionare.



Bună Gaston, dacă te uiți bine la diagrama pe care am adăugat-o la comentariul meu, vei vedea foarte bine că mesajul tău este complet lângă sistemul meu ..... deoarece vehiculele produc doar aer comprimat și acest lucru acest aer comprimat este folosit pentru a rula generatorul, îmi cer scuze, dar nu voi urmări intervenția ta, cordial
0 x
Arturo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 08/10/18, 15:58
x 1

Re: Un nou impuls revoluționar de viteză




de Arturo » 10/10/18, 11:42

Remundo a scris:există o mulțime de concepte pe această temă,

nu putem spune că energia produsă este „curată”, deoarece frânăm mașinile care au fost alimentate în mare parte cu combustibili fosili.

Sunt puțin sceptic în ceea ce privește costurile infrastructurii, dar asta se poate răsplăti pe un drum cu un volum mare de mașini.


Bună Remundo, sistemul meu nu frânează absolut mașinile deoarece este sistemul care coboară odată cu greutatea mașinii, acesta din urmă trece doar fără nici o mișcare de sus sau de jos ....... oricum , dacă plasați unul dintre dispozitivele mele la toate taxele de autostradă, fie că este vorba despre un vehicul cu combustibil fosil sau altceva, toate trebuie să încetinească pentru a plăti ........... cu privire la deprecierea infrastructurii, eu am făcut calculul corect și amortizarea s-ar putea face în 3 ani, bineînțeles cu condiția ca generatorul să funcționeze continuu 24/24 ore și acest lucru se poate face numai, conform calculului meu, dacă o mașină trece în medie toate la fiecare 1 minute. cordial
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146