Cherestea de cherestea GODIN Chamonix XXL

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
gerard27
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/10/18, 12:28

Cherestea de cherestea GODIN Chamonix XXL




de gerard27 » 12/10/18, 14:21

bonjour,

Am achiziționat un aragaz GODIN de tip Chamonix XXL instalat de un profesionist în martie 2017.
În ciuda performanței energetice (12 KW - 500 m3) indicată, acest aragaz nici măcar nu reușește să încălzească încăperea în care se află (aproximativ 40M2) în ciuda lemnului uscat
La viteză maximă, puteți chiar să puneți mâna pe placa din partea superioară, în timp ce aerul fierbinte ar trebui să fie parțial difuz de această placă.
Parcă toată căldura este evacuată direct prin conducte. După o scrisoare către GODIN, aceștia sfătuiesc ca un tehnician să vină să vadă problema, costul călătoriei pe cheltuiala noastră de aproximativ 150 €.
Aș dori să știu dacă alți utilizatori au întâmpinat aceeași problemă și, eventual, au găsit un remediu. multumesc anticipat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Problema sobei GODIN




de Christophe » 12/10/18, 14:37

Bine ai venit aici!

a) Puteți face o poză pentru noi atunci când există un focar (un videoclip ar fi mai bun dacă aveți un youtube sau alt cont)?

b) Dacă lemnul este uscat, aragazul este nou (fără cusur) și setările de tiraj ale aragazului sunt corect ajustate, atunci văd doar o posibilă problemă: o problemă de tiraj a coșului de fum ...

c) În ce stare se află coșul de fum? Ramée când? Ce dimensiuni (aproximativ) este? Ce spune avizul cu privire la acest punct?

d) Începeți acest lucru s-a întâmplat iarna trecută? Dacă a fost ok acum un an, ceva s-a deteriorat de când ... verifică coșul de fum așa ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Ahmed » 12/10/18, 18:29

În general, sobele cu lemne au făcut progrese mari în ceea ce privește calitatea arderii, chiar dacă rămân diferențe mari între diferite materiale, totuși toate acoperite de o etichetă destul de falsă de „flacără verde”. Nu același lucru este valabil pentru capacitatea de schimb de căldură, care este celălalt factor care alcătuiește eficiența calorică; aceasta din mai multe motive: dimensiune, estetică, preț și cerințe tehnice și comerciale (adaptarea dispozitivului la diferite locații). Din punct de vedere comercial, este mai ușor să „comunicați” cu privire la calitatea arderii din cauza mediului publicitar asupra poluării, în timp ce capacitatea de schimb rămâne un parametru tehnic ignorat de majoritatea utilizatorilor și nu, din știința mea. , subiectul niciunui standard.
În cazul dvs., fie designul este o prostie, contrar afirmațiilor din catalog : Wink: , sau un element, cum ar fi un deflector intern este 1- uitat în timpul instalării, 2- poziționat prost sau decuplat. Doar o examinare internă va putea oferi indicații cu privire la acest subiect. Nu trebuie să vă lăsați hipnotizat de calitatea profesională a persoanei care a instalat dispozitivul: în alte zone, am mers în spatele multora dintre ele pentru a remedia defecțiuni uneori semnificative, care sunt cauzate de defecte de bază. (ignoranță, distragere a atenției sau, mai probabil, batjocură).
Pe multe inserții vechi, gazele au ieșit "oală plină" direct în horn, ceea ce a dat doar un rezultat slab, chiar dacă oamenii au fost mulțumiți de rezultat (erau fierbinți!), Deoarece eficiența și capacitatea de prăjire sunt două concepte foarte diferite, care sunt adesea confuz din păcate ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Adrien (ex-nico239) » 14/10/18, 02:47

Feedback-ul nostru, am avut 2 Godins:

Un colonial

Godin-Colonial --- Soba --- 104-x-90-x-60-cm-Incalzire-si-aer conditionat-844096094_L.jpg
Godin-Colonial --- Poele --- 104-x-90-x-60-cm-Chauffage-et-air-conditioning-844096094_L.jpg (37.45 KiB) Vizualizat de 22337 ori



Apoi un Cantou

poele-godin-cantou-1-680101-antracit.jpg
poele-godin-cantou-1-680101-anthracite.jpg (31.36 KiB) Vizualizat de 22337 ori



Dacă nu mă înșel, al tău este acesta

godin-chamonix-xxl.jpg
godin-chamonix-xxl.jpg (18.13 KiB) Vizualizat de 22337 ori



Colonialul s-a încălzit foarte bine și a avut avantajul de a prezenta o tavă pe care puteai încălzi vasele.
Dar a consumat maxim lemn.
Și nu avea pahar

Cantou era foarte mare, dar mereu încălzit prost.

Acum avem un Fonte Flamme Ilam mult mai mic decât Cantou, dar care se încălzește EXTREM BINE ...

ADR_2676.JPG
ADR_2676.JPG (55.97 KB) Vizualizată de 22337 ori



Concluzie: nu prea este convins de Godin

Deci, dacă vă permiteți ... poate vă gândiți să revindeți Godin și să cumpărați un alt aragaz mai eficient?
2 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Ahmed » 14/10/18, 09:00

Părerea ta, Nico239 confirmă ceea ce am spus mai sus. Fără a-ți cunoaște soba actuală, aceasta îndeplinește standardele actuale pentru ceea ce funcționează bine. Astăzi, pentru a obține o combustie satisfăcătoare, este necesar să se atingă temperaturi ridicate la nivelul vetrei, ceea ce necesită diverse constrângeri în timpul proiectării aceleiași vetre, ceea ce are ca rezultat în special un volum mai mic decât cel care a fost observat anterior. Rezultatul pentru utilizator este obligația de a folosi numai bușteni de 33 cm; totuși, ținând seama de rezultat, fiecare jurnal de 33 eliberează la fel de multe calorii ca unul din 50 în sistemele vechi, ceea ce reprezintă o anumită economie și, în plus, o murdărire mai mică a conductelor de evacuare a fumului, din cauza reducerea incendiului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Christophe » 14/10/18, 10:38

Ah? Sunt inginerii Godin atât de răi? : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu am știut...

Dar să mai așteptăm o reacție a autorului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Adrien (ex-nico239) » 14/10/18, 19:12

Christophe a scris:Ah? Sunt inginerii Godin atât de răi? : Mrgreen: : Mrgreen:

Nu am știut...

Dar să mai așteptăm o reacție a autorului.



Deci, cu privire la Colonial, cu siguranță nu pentru că este o sobă care se încălzește bine și care nu datează de ieri.

Are cel puțin 20 de ani și nu m-ar surprinde dacă are triplu

Așadar, nu-l putem învinui pentru că a „irosit” lemnul, având în vedere vârsta sa mare.

Poate că ultimele modele (cu Windows) sunt mai bune la acest nivel: asta este de sperat.


În ceea ce privește Cantou, îl văzusem într-un restaurant și a dat impresia că se încălzește bine.

Așa că ne-a înlocuit Colonialul ... Aaa, nu a fost deloc cazul.

NOROC că am plănuit să profităm de o țeavă lungă de evacuare în mod intenționat (tavanul era înalt) și că nu ne-am hotărât să-l trecem direct prin perete, altfel eram morți ... de frig Imagine

Marea dezamăgire atunci.
L-am vândut cu 400 de euro către COSTAUDS care a venit să-l ridice când ne-am mutat


Ne-am așteptat ca această mică Flacără Fonte să fie insuficientă eh, bine, este opus ziua și noaptea cu Godin.

Pentru a rezuma, nu cred că inginerii Godin sunt răi, spun că trebuie să te feri de defectele de proiectare: aspectul (am găsit întotdeauna Cantou superb) nu merge întotdeauna mână în mână cu eficiența.

Vecinii noștri din aceeași clădire aveau o mică sobă cu un aspect asemănător cu Godin-ul Colonial (dar nu era Godin), deci nu foarte plin de farmec, ci un ucigaș în ceea ce privește încălzirea și totuși nu era mare și asta încălzea tunetul ...

Acestea fiind spuse, testarea unei sobe nu este ușoară.
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Ahmed » 14/10/18, 22:02

Este cert că aspectul estetic predomină adesea asupra calităților funcționale, deoarece decizia de cumpărare se ia mai întâi pe acest criteriu care este, prin definiție, cel mai vizibil. Pentru producător, este mai ales important să producem un produs comercializabil, chiar dacă, pe termen mediu, o bună reputație poate juca și în această direcție *.
Nico239Tu scrie:
Vecinii noștri din aceeași clădire aveau o mică sobă cu un aspect asemănător cu Godin Colonial (dar nu era Godin), deci nu foarte plină de farmec, dar un ucigaș în ceea ce privește încălzirea și totuși nu era mare și se încălzea tunetul ...

Capacitatea de a produce căldură trebuie deosebită cu atenție de eficiența arderii: multe dispozitive simpliste se încălzesc foarte bine, cu costul unui consum ridicat.

* Aprecierea clienților rămâne, totuși, de o calitate variabilă, deoarece unii sunt foarte mulțumiți de produsele mediocre, în timp ce alții sunt foarte nemulțumiți de dispozitivele de calitate pe care nu știu să funcționeze corect sau care sunt utilizate în configurații nepotrivite (acestea sunt observații personale).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Adrien (ex-nico239) » 15/10/18, 01:51

Ahmed a scris:Capacitatea de a produce căldură trebuie deosebită cu atenție de eficiența arderii: multe dispozitive simpliste se încălzesc foarte bine, cu costul unui consum ridicat.


Să înțelegem, în acest caz, că este un consum de lemn.

În cazul Godin Colonial: randament bun și consum mare
În cazul aragazului mic al vecinilor, ceva care arăta așa (mai jos) și Fonte Flamme: performanță bună și consum redus

Imagine



Ahmed a scris:* Aprecierea clienților rămâne, totuși, de o calitate variabilă, deoarece unii sunt foarte mulțumiți de produsele mediocre, în timp ce alții sunt foarte nemulțumiți de dispozitivele de calitate pe care nu știu să funcționeze corect sau care sunt utilizate în configurații nepotrivite (acestea sunt observații personale).


Nicio variație între întoarcerea mea și cea a vecinilor: micuțul lor s-a încălzit mai bine decât Cantou și proporțional mai bine și decât Colonial.

Când Fonte Flamme încălzește 150m2 (pe un nivel) cu -15 degete în nas.
Este clar că casa este bine izolată.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: GODIN Problema cu soba Chamonix XXL




de Ahmed » 15/10/18, 10:30

Pentru a vă înțelege bine, aveți nevoie de un minimum de rigoare în redactare; când scrii: "În cazul Godin Colonial: randament bun și consum mare", există o contradicție: în realitate, vrei să spui că puterea de încălzire este bună, dar eficiența energetică este proastă. Acesta din urmă este raportul dintre cantitatea de combustibil furnizată și ceea ce iese din ea în căldură utilă; rezultatul în funcție de doi factori care sunt, vă reamintesc, calitatea combustiei și capacitatea de schimb.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 445