Aveți nevoie de sfaturi pentru radiatoarele de aer / apă ale pompei de căldură Altherma 14 kW

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Aveți nevoie de sfaturi pentru radiatoarele de aer / apă ale pompei de căldură Altherma 14 kW




de izentrop » 14/10/18, 11:36

bonjour,
Primele teste au fost concludente cu supapele termostatice complet deschise, dar imediat ce le-am reglat, cazanul nu a reușit să asigure debitul de apă. Supapa diferențială prevăzută în specificații nu a fost instalată.

Mi-am continuat testele deschizând robinetele, dar, deoarece nu aveam nevoie de unele, am observat că era defect sub 15 l / min debit. În plus, auzim zgomotul traficului în calorifere. Nu mi s-a spus că este o idee proastă să pun supape termostatice pe cele 17 calorifere ale mele.

O altă preocupare este că legea apei este stabilită între 15 ° și -10 pentru temperaturile exterioare și între 40 și 55 ° pe partea circuitului de apă. De ce funcționează în continuare cu o temperatură exterioară de 20 °?

Telecomanda unității interioare permite programarea zilnică, dar întrucât nu introducem date la temperatură, ci un nivel 1,2 sau 3 fără explicații suplimentare, mă întreb dacă acest lucru nu este destinat doar pentru Opțiune ACM pe care nu am luat-o?

Deoarece instalatorul trebuie să se întoarcă pentru supapa diferențială și nu am încă factura, îl voi ruga luni să adauge un termostat de cameră care să-mi permită să programez efectiv intervalele de funcționare și să adaug la fel de mult opțiunile corecte. , pentru a le include în creditul fiscal.

Nu ar fi esențială o minge în cazul meu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru pompa de căldură aer / apă radiatoare Altherma de 14 kW




de Gaston » 15/10/18, 11:33

izentrop a scris:Nu mi s-a spus că este o idee proastă să pun supape termostatice pe cele 17 calorifere ale mele.
În general (nu numai pentru pompele de căldură), mi s-a spus întotdeauna că este într-adevăr necesar să lăsați un debit minim în circuit (deci unele radiatoare fără supapă termostatică).
În mod tradițional, caloriferele de baie sau camerele din nord sunt lăsate deschise.

izentrop a scris:Deoarece instalatorul trebuie să se întoarcă pentru supapa diferențială și nu am încă factura, îl voi ruga luni să adauge un termostat de cameră care să-mi permită să programez efectiv intervalele de funcționare și să adaug la fel de mult opțiunile corecte. , pentru a le include în creditul fiscal.
Mi se pare că un termostat de cameră este într-adevăr recomandat pentru o funcționare corectă.
În acest caz, mai degrabă radiatoarele din camera în care se află termostatul sunt cele care rămân fără termostat.

izentrop a scris:Nu ar fi esențială o minge în cazul meu?
Dacă doriți o supapă termostatică pe fiecare radiator, așa cred.

Pe de altă parte, utilizarea cu un termostat de cameră și unele radiatoare fără termostat este, de asemenea, o soluție.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Aveți nevoie de sfaturi pentru pompa de căldură aer / apă radiatoare Altherma de 14 kW




de izentrop » 15/10/18, 20:33

Mulțumesc Gaston,
Am refăcut testele și într-adevăr, este necesar termostatul de cameră.
Instalatorul meu mi-a reafirmat că rezervorul tampon nu era necesar în cazul meu.
Mi s-a spus, de asemenea, că 70 l apă este suficientă pentru 14 kW. Calculele mele dau mai mult de 200 L distribuiți în circuit, ceea ce înseamnă că pot închide unele dintre calorifere fără probleme, cu condiția ca robinetele celorlalți să fie larg deschise.
Am de gând să setez supapele termostatice mai deschise decât în ​​mod normal.

Pentru moment încălzirea este oprită, ei încă anunță vreme caldă toată săptămâna. RC este bun :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 294