Bicicleta electrică: un compromis acceptabil?

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 17/10/18, 18:27

Haide, știrile chirurgului, categorice după ce m-au ascultat și m-am uitat la radio și scanere:

a) un „accident de tineret”! ; umărul este deja suficient de mobil pentru un accident care a avut loc acum 48 de ore

b) nu este nevoie să operați; se va reconstrui în mod natural

c) dar va dura mult: 3 până la 4 luni

d) fără mișcări înapoi, dar exerciții cu ambele mâini împreună, înainte

e) comandați radioul pentru a verifica în 1 lună

Mi-am spus că un chirurg care nu insistă să opereze nu trebuie să fie necinstit. Nici el nu părea nedumerit sau incompetent!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Ahmed » 17/10/18, 19:15

... dar exerciții cu ambele mâini împreună, înainte

Și noi, foarte dragii mei frați, ne rugăm pentru recuperarea lui Did, Domnul să fie cu el în această încercare! :D
Amin!
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Ahmed » 17/10/18, 20:41

Ei bine, deoarece nimeni nu apare pentru moment, profitez de această ocazie pentru a face o curățare preliminară. Transfer ceea ce a fost la originea acestui fir.
Ahmed a scris:
Tocmai am cumpărat o bicicletă „hibridă” (o ocazie recentă), dar fiind conștient (sic!) De interesul motorului mediu, aceasta este formula pe care am adoptat-o. În plus față de un echilibru mai bun, acest ansamblu permite motorului să se rotească la o viteză mai optimă în timpul eforturilor majore, datorită schimbătorului. Proporționalitatea asistenței la efortul pe pedală asigură, de asemenea, o tranziție foarte lină în mișcare înainte.
Acesta va înlocui un fumat vechi, eșuat MOT și totuși perfect până la ... standardele africane! : Wink:

Mixieer56 interoga:
Achiziția dvs. mă interesează foarte mult Ahmed! Inclusiv marca, modelul și prețul. Desigur, trebuie să fie dificil să găsești o oportunitate?
Vă mulțumim pentru răspuns.

Raspunsul meu:
@Mixieer56
Acestea sunt marca „Néomouv” * și modelul „Kalyso” cu o baterie de 36v și cea mai mare capacitate din gama => 90 km de autonomie teoretică. Am cumpărat de la o companie de închirieri de biciclete care vinde echipamente la sfârșitul sezonului pe care le-a cumpărat la început; prin urmare, acestea sunt încă în garanție (durata rămasă 1 1/2 ani) și au fost bine întreținute; sunt vândute și după revizie și, eventual, schimbarea pieselor de uzură. Toate acestea fiind incluse în preț: 1190 € **, ceea ce mi se pare destul de rezonabil având în vedere cele de mai sus. Precizez că, desigur, este posibil să îl încercați înainte de cumpărare.

* Desigur, aceasta este o fabricație chineză.
** Pentru acest model. Sunt disponibile și altele, de aceeași marcă, dar cu motoare pe roți, mai puțin costisitoare, dar mai puțin interesante în opinia mea.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Ahmed » 17/10/18, 22:18

Bună, Houston ..., răspunde ...

Are cineva ceva de spus despre asta? :( Poate că ar fi trebuit să-mi fac violență și să o numesc; "O bicicletă revoluționară peste unitate", cum este stilul multor inventatori scutit miraculos de modestie?

Ferește-te, domnule bun, îți dau cuvântul, dar dacă renunți la ea, voi face cărbune * personal! : Cheesy:

* Păcat pentru CO²! : Lol:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
JardinierAmateur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 179
Înregistrare: 25/06/18, 00:53
Locul de amplasare: Bretania Centrul (22)
x 11

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de JardinierAmateur » 17/10/18, 22:45

O bună recuperare Didier!
Într-adevăr, nu vorbim prea multe despre grădina de legume a leneșului aici : Roll:
0 x
Inamicul se deghizează adesea în geraniu. Dar nu putem greși, pentru că în timp ce geraniul este la ferestrele noastre, inamicul este în pragul nostru
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Forhorse » 17/10/18, 23:02

Îmi doresc în orice caz ca postarea ta să aibă mai mult succes decât a mea pe scuterele electrice : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Ahmed » 17/10/18, 23:23

Poate alegerea titlului nu a fost suficientă pentru a atrage? Poate că ar fi trebuit să vorbești despre hidroliza apei sau despre o salată de genul asta?
Mulțumesc oricum pentru dorințele tale! 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de Christophe » 18/10/18, 00:51

Forhorse a scris:Îmi doresc în orice caz ca postarea ta să aibă mai mult succes decât a mea pe scuterele electrice : Mrgreen:


Despre cine vorbești?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Mixieer56
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 402
Înregistrare: 10/10/16, 09:00
Locul de amplasare: Ambon 56
x 94
A lua legatura cu:

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Mixieer56 » 18/10/18, 07:37

Ahmed a scris:@ Mixieer56
Acestea sunt marca „Néomouv” * și modelul „Kalyso” cu o baterie de 36v și cea mai mare capacitate din gama => 90 km de autonomie teoretică. Am cumpărat de la o companie de închirieri de biciclete care vinde echipamente la sfârșitul sezonului pe care le-a cumpărat la început; prin urmare, acestea sunt încă în garanție (durata rămasă 1 1/2 ani) și au fost bine întreținute; sunt vândute și după revizie și, eventual, schimbarea pieselor de uzură. Toate acestea fiind incluse în preț: 1190 € **, ceea ce mi se pare destul de rezonabil având în vedere cele de mai sus. Precizez că, desigur, este posibil să îl încercați înainte de cumpărare.

* Desigur, aceasta este o fabricație chineză.
** Pentru acest model. Sunt disponibile și altele, de aceeași marcă, dar cu motoare pe roți, mai puțin costisitoare, dar mai puțin interesante în opinia mea.


Vă mulțumim pentru clarificări Ahmed! Într-adevăr, acest model mi se pare adaptat la deplasările unui septuagenar : Hopa: Încă trebuie să găsiți ocazia potrivită în Bretania!
Dacă nu mă înșel, am citit că „Néomouv” este o companie producătoare de biciclete cu sediul în Franța! Poate adunarea când piesele vor veni din China sau din țările estice?
0 x
"Faceți o mizerie în grădina dvs. și comandați-vă ideile!" Didier Helmstetter
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8

Re: bicicleta electrica: un compromis acceptabil?




de renaud67 » 18/10/18, 10:03

bonjour,
Am trecut la ciclismul montan electric acum puțin peste un an, avantajul este că, prin faptul că nu poți exersa asiduu, îți permite să o faci fără a intra în roșu la cea mai mică urcare. există trei niveluri de asistență, pentru moment sunt încă la minimum (cred că 20%), este al naibii de bun, adică practic trebuie să fii pe pinionul că „cineva nu ar avea asistență pentru a obține ajutorul adecvat.
dat fiind practic, am în jur de 100 km de autonomie cu 500Wh de baterie.
în timp ce discută cu un coleg care merge, ocazional, el caută să-și electrizeze bicicleta, din aceleași motive pentru a putea continua să exerseze fără a suferi fizic din efort.
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 214