„Salvarea” planetei sau a climei: ce ne spune moda?

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de Ahmed » 16/09/19, 22:11

Întreaga întrebare rămâne: este acest lucru într-adevăr rezonabil ca obiectiv? Din acest punct de vedere, daunele aduse biosferei există ... și, după cum observați corect, aceasta este doar o parametrizare rezervată țărilor bogate din punct de vedere material și, în plus, destul de vagă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9807
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2660

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de sicetaitsimple » 16/09/19, 22:36

Ahmed a scris:Întreaga întrebare rămâne: este acest lucru într-adevăr rezonabil ca obiectiv? Din acest punct de vedere, daunele aduse biosferei există ... și, după cum observați corect, aceasta este doar o parametrizare rezervată țărilor bogate din punct de vedere material și, în plus, destul de vagă.


Știți, eu sunt un pic „țăran” în raționamentul meu .... Nu mi se pare anormal că în țările „bogate” apare problema reducerii consumului său de energie, mai degrabă decât în ​​țări „săraci” în care la nivel global oamenii aspiră la un pic mai mult „confort”, în sens larg.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: „Salvați” planeta sau clima: ce ne spune moda?




de GuyGadebois » 17/09/19, 11:51

sicetaitsimple a scris:
Ahmed a scris:Întreaga întrebare rămâne: este acest lucru într-adevăr rezonabil ca obiectiv? Din acest punct de vedere, daunele aduse biosferei există ... și, după cum observați corect, aceasta este doar o parametrizare rezervată țărilor bogate din punct de vedere material și, în plus, destul de vagă.


Știți, eu sunt un pic „țăran” în raționamentul meu .... Nu mi se pare anormal că în țările „bogate” apare problema reducerii consumului său de energie, mai degrabă decât în ​​țări „săraci” în care la nivel global oamenii aspiră la un pic mai mult „confort”, în sens larg.

Mai ales că amprenta lor ecologică ...
Imagine
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141