Lizină grădină ... ajutor

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Adrien (ex-nico239) » 19/01/19, 15:04

Did67 a scris:
Nu sunt întotdeauna de acord cu tot ceea ce spun burgundienii, dar rămâne faptul că sunt adevărați pedologi (ceea ce eu nu sunt!). Ei scriu :

"La Terra Preta: sol antropogen de mare fertilitate datorită unei concentrații mari de cărbune, materie organică, substanțe nutritive. Aceste soluri conțin în general o mulțime de fragmente de ceramică și au o activitate biologică puternică. Suntem deseori întrebați. cum se aplică acest lucru în Franța, de exemplu. Ar trebui să se înțeleagă că Terra preta se poate dezvolta și funcționa numai pe oxizoli, latosoli sau feralsoli. Aceste soluri au argile foarte vechi (kaolinită) din care CEC este aproape inexistentă. civilizațiile precolumbiene (mari fermieri) descoperiseră (empiric) că în mediul LOR, pe solul LOR, terra preta era cea mai bună modalitate de a garanta o producție durabilă pe soluri care, fără pădure, devin rapid infertile. "

in:

Prin urmare, nu există nicio îndoială că funcționează mai bine în unele soluri decât în ​​altele! Sau cel puțin aș fi tradus-o astfel: efectele observate, comparativ cu solul din jur, sunt mult mai spectaculoase în aceste soluri.

Înțelegeți că Amazonul, ca toate zonele tropicale, nu funcționează cu substanțe humice, mineralizate prea repede în aceste condiții (căldură, umiditate). Acest lucru oferă aceste soluri roșii, lateritice, fără „OM” așa cum spunem noi. Toată materia organică este imediat „mineralizată”. Și fie leșiate, fie refolosite. De fapt, ambele. Așadar, punerea unei „baterii” capabile să se reîncarce foarte repede, cărbune, este evident un plus! În aceste condiții și în aceste soluri! Ca atunci când ai un rahat bun și iei cărbune! Dar când vom digera bine, va avea într-adevăr o îmbunătățire a vieții noastre ???


Bine văzut citatul din Burgundia ... :!:
0 x
franz3008
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 10/11/17, 11:11
x 1

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de franz3008 » 19/01/19, 18:57

Vă mulțumesc foarte mult pentru toate cercetările dvs. Didier. Îmi pare foarte rău că ai lucrat atât de mult la rahatul meu. Am găsit suita pe site-ul indicat.
Milpa este un sistem agricol care combină culturile, leguminoasele și legumele într-un singur câmp, nu numai că optimizează randamentul total al regiunii, ci și îmbunătățește fertilitatea solului de la an la an. În combinație cu biochar, mulci și reciclarea nutrienților, este posibil să se construiască humus, să se stocheze carbon și să se promoveze biodiversitatea. Milpa a fost o bază crucială a civilizației avansate și o cerință existențială pentru marile orașe ale incașilor, mayașilor și aztecilor. Milpa pe Terra Preta ar putea deveni, de asemenea, cheia dezvoltării aglomerărilor urbane durabile.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Adrien (ex-nico239) » 19/01/19, 19:50

franz3008 a scris:Milpa pe Terra Preta ar putea deveni, de asemenea, cheia dezvoltării aglomerărilor urbane durabile.



De ce nu, dar numai în America de Sud ...

Trebuie să ne mulțumim cu ceea ce avem ...
1 x
franz3008
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 10/11/17, 11:11
x 1

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de franz3008 » 19/01/19, 20:15

https://translate.google.com/
Merită să îngropați biocharul pe pământ?

Nu a fost cazul în Amazon sau Australia, unde aborigenii au folosit biochar pentru a-și îmbunătăți solul și unde și astăzi există peste 100 de tone de biochar pe aproximativ un hectar de sol. Deși la acea vreme nu existau plăți în numerar, eficiența foștilor mineri de cărbune pentru 100 de tone de biochar ar fi impus arderea a aproximativ 2 de tone de lemn. Aceasta corespunde cu 000 până la 300 de copaci mari din pădurea tropicală, care au căzut fără ferăstrău și topor și al căror cărbune ar trebui transportat fără animale de tracțiune pe câmp.
Așadar, ideea de a aduce zeci de tone de biochar pe câmp poate veni doar de la academicieni care au obținut o observație falsă (50 tone de biochar pe hectar) dintr-o observare adecvată (aplicarea masivă și unică a biocharului ). Și să nu spun că niciun sol nu este Terra Preta, doar pentru că arezi mult cărbune.
Principiile încărcării biochar

Dacă biocharul netratat ar fi încorporat în sol, performanța sa ridicată de adsorbție și creșterea nivelului de PCA ar duce la nutrienții și apa din sol preluată și fixată de biochar. Acest lucru, la rândul său, cel puțin în perioada inițială (câteva luni până la un an) și în funcție de conținutul de nutrienți al solului, ar duce la inhibarea creșterii plantelor. Pentru a evita acest lucru, biocharul ar trebui, înainte de a intra în sol:

să fie încărcat cu nutrienți și apă
să fie colonizate de microorganisme, prin care substanțele nutritive fixe sunt mai ușor accesibile plantei
să fie îmbătrânit prin oxidare pentru a aduce CEC aproape de maximul său înainte de a intra în sol.

Experiența lui Andreas Thomsen arată clar importanța sarcinii de biochar. În seria superioară de studii, s-a adăugat praf pur de varză de plante în doze crescânde. În rândul de jos al imaginilor, biochar-ul a fost compostat mai întâi timp de 4 luni, apoi a fost curățat de compost, astfel încât nu s-a folosit compost suplimentar, ci doar biochar-ul încărcat a fost utilizat în experiment. . În timp ce biocharul pur a cauzat inhibarea creșterii plantelor însămânțate, în varianta de cărbune încărcat s-a putut înregistra o creștere semnificativă a creșterii (datorită lui Andreas Thomsen).
0 x
franz3008
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 10/11/17, 11:11
x 1

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de franz3008 » 19/01/19, 20:21

http://www.ithaka-journal.net/pflanzenk ... kreislaufe
Dezechilibrul actual din ciclul global al carbonului și azotului nu este doar principala cauză a schimbărilor climatice, ci și amenință în mod direct ecosistemele din cauza fertilizării excesive, a dispariției speciilor și a devastării. . Echilibrul ecosistemelor poate fi menținut doar printr-o reciclare coerentă a carbonului organic, azotului și fosforului. Tehnologia Biochar ar putea juca un rol cheie în această privință, deoarece nu numai că transformă carbonul dintr-o mare varietate de biomasă într-o formă stabilă, ci și leagă substanțele nutritive volatile conținute în reziduurile de biomasă și le face utilizabile pentru reutilizare. agricol. Tehnologia Biochar este încă la început, dar perspectivele de utilizare a acesteia sunt deja în mod clar în sectoarele agriculturii și creșterii animalelor, precum și în industrie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Did67 » 20/01/19, 11:02

franz3008 a scris:Milpa este un sistem agricol care combină culturile, leguminoasele și legumele într-un singur câmp, nu numai că optimizează randamentul total al regiunii, ci și îmbunătățește fertilitatea solului de la an la an. În combinație cu biochar, mulci și reciclarea nutrienților, este posibil să se construiască humus, să se stocheze carbon și să se promoveze biodiversitatea. Milpa a fost o bază crucială a civilizației avansate și o cerință existențială pentru marile orașe ale incașilor, mayașilor și aztecilor. Milpa pe Terra Preta ar putea deveni, de asemenea, cheia dezvoltării aglomerărilor urbane durabile.


Pentru un agronom, acest gen de „raționament” este foarte naiv. Un pic ca un copil care vede o rachetă Saturn V decolând și vrea ca tatăl său să-i cumpere una pentru a merge la jocul său de fotbal!

Există mii de sisteme în întreaga lume. Fiecare mai mult sau mai puțin adaptat mediului său: soluri, altitudine, climat, culturi umane ...

Un alt exemplu bun este sistemul dezvoltat de Fukuoka în Japonia, cu rotație rapidă a orezului și a cerealelor, fără niciun fel de muncă. La fel cum este cultivarea orezului în general.

La noi am uitat - deci idolatrăm sistemele exotice precum Milpa, a fost rotația de trei ani bazată pe o cultură de rădăcină (cum ar fi cartoful), o cereală principală (grâu sau spelta), o cereală secundară (orz sau ovăz) apoi o cultură de leguminoase (lucernă). Asocierea leguminoaselor a avut loc cu o rată de 3 sau 4 ani. Ținând cont de stocurile de elemente dintr-un sol, acest lucru nu schimbă absolut nimic pe care îl asociem în fiecare an pe 1/3 din suprafață sau pe care îl alternăm pe parcursul a 3 ani ...

Am explicat că nu știu unde ideea că „leguminoasele” dau azot altor plante este îndepărtată și nu se bazează pe nimic - cu excepția fanteziei visătorilor dulci. Bobul „fixează” doar aproximativ 40-50% din azotul de care are nevoie ...

Milpa își are locul său, unde se află. La fel ca mii de sisteme au ale lor în întreaga lume.

Întrebarea cantității de lemn pentru a produce biochar a fost pusă în extrasul pe care l-am tradus. Poate ar trebui să ne amintim că terra preta sunt pete împrăștiate, pe locul satelor sau satelor vechi, cu o densitate de populație ridicol de mică. Nu cu asta veți hrăni un oraș!

Aici. Este punctul meu de vedere. Nu înțelegeți greșit. Este pentru a explica tuturor.
0 x
franz3008
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 10/11/17, 11:11
x 1

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de franz3008 » 20/01/19, 14:20

Didier Vreau să-ți mulțumesc pentru răspunsul tău care mi-a deschis ochii. Este întotdeauna foarte interesant să vezi reflecțiile unui om înțelept, sunt doar un începător.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Did67 » 20/01/19, 14:44

„Înțelept” este prea mult.

Sunt un „tehnician” care încearcă să înțeleagă sistemele. Fiecare sistem este alcătuit din elemente, dar include și „reguli” (în fizică, spunem „legi”). Agrosistemele sunt sisteme care transformă energia solară în biomasă. Cu mai mult sau mai puțin eficiență. Sunt mai mult sau mai puțin durabile. Și toți au „defecte” sau „limitări”.

Idolatrizarea unui sistem rămâne idolatrie.

Este adesea legat de modă.

Uneori în legătură cu „guru”.

Cea a cărei majoritate preferă să „închidă” decât să elibereze ... Uneori, doar din motive de ego (trebuie să strălucească). Adesea, din motive mai periculoase, psihologic mai profunde (necesitatea de a exista devenind o nevoie de a domina) ...

Internetul este o mașină formidabilă de închis, prin vânzarea la modă, prin lingușirea nevoii de credință care se află în fiecare dintre noi. Oferind sisteme simple, binare: „așa și așa este minunat”. Deci „orice altceva este o porcărie!”

Este întotdeauna uimitor să observăm modul în care fanii acestor moduri „zboară” de la o modă la alta: timpul pentru a observa că ceea ce credeau că nu este atât de evident, sunt opriți pentru o altă „evidență”. „(în loc să pună la îndoială nevoia lor de credință, dependența lor). Guruii se schimbă, dar principiul rămâne: mai presus de toate să nu gândești, mai presus de toate să nu gândești, mai presus de toate să nu crezi că realitatea este complexă, dificil de definit, controversată. Necesar.

Nu este înțelepciune. Este doar un pic de neîncredere, un fel de bun simț, multă știință și 65 de ani de viață!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Julienmos
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1265
Înregistrare: 02/07/16, 22:18
Locul de amplasare: apa reginei
x 260

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Julienmos » 20/01/19, 15:55

Did67 a scris:
Nu este înțelepciune. Este doar puțină neîncredere, un fel de bun simț, multa stiinta și 65 de ani de viață!


întrebare fără legătură (ca de obicei) : Hopa:
Cunoștințele dvs. științifice (de care nimeni care frecventează acest site nu se poate îndoia o secundă) se extind și asupra unui subiect precum ... dietetica?
pentru că presupun că din cauza istoricului tău cardiac, ești obligat să fii atent la asta ... și, prin urmare, ai studiat subiectul ???
de exemplu, toți mâncăm prea multă carne se pare ... și de multe ori (foarte) proastă calitate. Dar cum înlocuiți asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Did67 » 20/01/19, 16:22

Dietetica, în sensul „raționamentului uman coerent”, am dobândit unele cunoștințe. Dar și aici, văd că modele sunt cele care domină. Și că ceea ce este recomandat astăzi nu va fi recomandat mâine. Pentru că suntem în principal în „rețetă”. „Trebuie să mâncăm atât de mult și atât de mult din asta”, „nu trebuie să mâncăm asta” ... Ortorexia (această boală constând în încarcerarea minții cu prea mult „must ...”) câștigă.

Și marketingul se grăbește în toate acestea.

De curând, nu știu unde s-a împotmolit „moda” sucurilor, care sunt tot ce vrei: detoxifianți, energizanti, remineralizatori ... Etc ... Observ mai ales că până acum câțiva ani, omul s-a dezvoltat, și-a selectat genele fără extractor de suc!

Pentru a reveni la întrebarea dumneavoastră: sunt „flexivor” și încerc să-mi reduc cota de carne, în special cea roșie. Am aproape - cu excepția invitației, a sărbătorii etc. - am îndepărtat carnea vindecată. Pentru că aceasta este adevărata problemă, în transformări și aditivi de tot felul, în special nitriți.

Ulterior, mă poticnesc, l-am scris deja, pe faptul că am o „rigiditate” foarte mare în gusturile mele și nu-mi plac derivatele din soia. Găsesc quinoa bofbof, chiar dacă o mănânc.

Deci, chiar și atunci când știu, mă mint singur!

Sincer, fără să cauzez moartea, aș prefera să mai trăiesc încă 10 ani mâncând ceea ce îmi place, încercând să fac mai bine în fiecare zi, decât să devin un centenar trist și plictisitor pentru că în fiecare zi mănânc rutabaga și eu nu îmi place ! Este o alegere. Presupun. Din același motiv, deși știu că alcoolul este dăunător încă din primul centilitru contrar a ceea ce ne-am dori să credem, beau din când în când câte un pahar de Côte du Rhône sau de Burgundia. organic, desigur. Chiar dacă nu este un panaceu.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 341