Lizină grădină ... ajutor

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Moindreffor » 21/01/19, 08:25

Ahmed a scris:
... până acum câțiva ani, omul s-a dezvoltat, și-a selectat genele fără extractor de suc!

Fiecare dintre noi are unul încorporat! :D

În ceea ce privește obiceiurile alimentare („rigiditate” în gusturile mele), Am experimentat, cu mult timp în urmă, o schimbare drastică, deși temporară (aproximativ șase luni) în dieta mea, cu suprimare total din toate grăsimile și multe alte lucruri * ... Am mâncat lucruri nu prea pe gustul meu, foarte puțină varietate și fără niciun fel de însoțire: (asta pentru excelentul motiv pentru care ficatul meu fusese redus la umbra lui acțiunea unui virus, un fir urât care a avut totuși bunătatea de a nu încurca totul, ceea ce, prin urmare, m-ar fi condamnat iremediabil ...
Trebuie să spun că, în afară de începuturile puțin dureroase, m-am obișnuit destul de bine cu acest regim spartan și deduc că problemele culturale ne modelează în principal gusturile și antipatiile.

* Unele dintre care nu m-au deranjat, cum ar fi alcoolul și din motive întemeiate! 8)

A trebuit să iau și o dietă fără sare, zahăr sau grăsimi din alte motive : Evil:
ei bine nici nu mai ai mult
dacă scoateți sarea complet în 15 zile acceptați cu ușurință și nu mai puteam mânca mezeluri, mi s-a părut prea sărată, chiar și cea a măcelarului artizan, trebuia să-mi comand carnea de cârnat fără sare
pentru zahăr este puțin mai lung, dar trebuie să spun că am folosit îndulcitor, deci nu o înțărcare completă, pentru grăsime, ei bine, ajungem la carne albă și pește
poate fi bun pentru sănătatea ta, dar nu bun pentru moralul tău, așa că în cele din urmă are un impact negativ asupra sănătății tale

așa că încerc un pic ca Didier să fiu mai flexibil, dificultatea mea este să găsesc produsele și timpul, fiind în prezent liber de orice activitate profesională, încerc să fiu atent ce mănânc și m-am întors la gătit, așa că fac cumpărând și având timp mă uit la etichete, nu este ușor să găsești ceea ce vrei
din 5 mărci, de exemplu, doar unul vinde miere produsă numai în Franța, toate celelalte sunt amestecuri din UE și din afara UE : Evil:

dacă nu pentru dietetică, într-adevăr omul nu este programat să mănânce multă carne, ieri la reportaj TV despre pescuit și pește, o mică paranteză pe ulei de cod de credință nu este recomandată acum deoarece credința peștilor concentrarea metalelor grele și, prin urmare, consumul acestora ar aduce mai multe riscuri decât beneficii (principiul precauției)

problema este că mutarea majorității populației de la carne la pește are ca rezultat golirea oceanelor și, de exemplu, codul din Newfoundland a fost pescuit în exces până la golirea stocului și a spus în raport, oprirea pescuitului a surprins oamenii de știință care au crezut în reconstrucția stocului și nu are nimic din el, codul a dispărut din fondul său istoric de pescuit

dacă aș fi singurul factor de decizie de acasă, mi-aș relua viața la fel de bine ca și în copilărie, puțină pasăre, iepuri și un măcelar bun, mai dificil pentru „bunul” pește
Sunt norocos să am o fermă nu departe, care vinde direct, dar, așa cum am menționat deja, este atât de practică o suprafață mare care se concentrează într-un singur loc, tot ce aveți nevoie ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Jérôme
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 05/11/18, 10:46
x 6

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Jérôme » 21/01/19, 20:52

Julienmos a scris:de exemplu, toți mâncăm prea multă carne se pare ... și de multe ori (foarte) proastă calitate. Dar cum înlocuiți asta?

Pot să-mi permit o remarcă?
Există un argument puternic pentru a justifica reducerea sau oprirea consumului de proteine ​​animale. Practic sunt dezvoltate trei teme: ecologie, nutriție, morală. Toată lumea găsește ușa din față care li se potrivește.
Timpul nostru oferă o facilitate extremă celor care sunt interesați de această întrebare, deoarece putem găsi pe web surse bogate și justificate de informații și reflecții care merg în această direcție, dar și ale altor militanți pentru un status quo. Provocarea - de mărime - este de a evalua soliditatea argumentelor celor două logici și de a-ți face o idee cinstită asupra problemei, știind că exercițiul este dificil deoarece aspectul cultural este imens (cultural într-un sens foarte larg care include toate formele de legitimare, „e prea bine”, „trebuie să mănânci bine ca să trăiești”, „ce zici de inuit?”, „am făcut întotdeauna asta”, „leul mănâncă gazela” etc.) . Schimbarea paradigmei nu este întotdeauna ușoară.
Multe inițiative sunt puse în aplicare pentru a sprijini oamenii care doresc astfel să își schimbe obiceiurile. Poate ați auzit de „Luni verzi” anul acesta?
Din punct de vedere practic (... cum să înlocuim asta), există o masă imensă de rețete de gătit pe internet, cu „bla”, bune și, de asemenea, sublime.
După această mică invitație la curiozitate, pot, în lumina modestei mele experiențe, să vă asigur că viața fără a consuma produse de origine animală nu devine tristă (nu, nu se găsesc doar semințe și rutabaga. pune în dinte ... : Mrgreen: ), dimensiunea plăcerii este respectată.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Moindreffor » 21/01/19, 23:05

Jérôme a scris:
Julienmos a scris:de exemplu, toți mâncăm prea multă carne se pare ... și de multe ori (foarte) proastă calitate. Dar cum înlocuiți asta?

Pot să-mi permit o remarcă?
Există un argument puternic pentru a justifica reducerea sau oprirea consumului de proteine ​​animale. Practic sunt dezvoltate trei teme: ecologie, nutriție, morală. Toată lumea găsește ușa din față care li se potrivește.
Timpul nostru oferă o facilitate extremă celor care sunt interesați de această întrebare, deoarece putem găsi pe web surse bogate și justificate de informații și reflecții care merg în această direcție, dar și ale altor militanți pentru un status quo. Provocarea - de mărime - este de a evalua soliditatea argumentelor celor două logici și de a-ți face o idee cinstită asupra problemei, știind că exercițiul este dificil deoarece aspectul cultural este imens (cultural într-un sens foarte larg care include toate formele de legitimare, „e prea bine”, „trebuie să mănânci bine ca să trăiești”, „ce zici de inuit?”, „am făcut întotdeauna asta”, „leul mănâncă gazela” etc.) . Schimbarea paradigmei nu este întotdeauna ușoară.
Multe inițiative sunt puse în aplicare pentru a sprijini oamenii care doresc astfel să își schimbe obiceiurile. Poate ați auzit de „Luni verzi” anul acesta?
Din punct de vedere practic (... cum să înlocuim asta), există o masă imensă de rețete de gătit pe internet, cu „bla”, bune și, de asemenea, sublime.
După această mică invitație la curiozitate, pot, în lumina modestei mele experiențe, să vă asigur că viața fără a consuma produse de origine animală nu devine tristă (nu, nu se găsesc doar semințe și rutabaga. pune în dinte ... : Mrgreen: ), dimensiunea plăcerii este respectată.

a mânca prea multă carne este rău pentru sănătatea ta, este bine
distrează-te mâncând și asta, indiferent de ce mâncăm, ok

producția de carne nu este ecologică, efectivele a mii de animale care traversează savana sunt acolo pentru a dovedi contrariul
producția de carne pentru hrănirea populației actuale care nu mai este ecologică ar fi mai corectă
dar dacă populația planetei continuă să crească, cu ce va trebui să înlocuim plantele atunci când am scos animale din dieta noastră? mai degrabă această întrebare ar trebui pusă, nu?
mutăm problema fără a o rezolva
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Jérôme
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 05/11/18, 10:46
x 6

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Jérôme » 22/01/19, 00:46

Moindreffor a scris:a mânca prea multă carne este rău pentru sănătatea ta, este bine
distrează-te mâncând și asta, indiferent de ce mâncăm, ok

producția de carne nu este ecologică, efectivele a mii de animale care traversează savana sunt acolo pentru a dovedi contrariul
producția de carne pentru hrănirea populației actuale care nu mai este ecologică ar fi mai corectă
dar dacă populația planetei continuă să crească, cu ce va trebui să înlocuim plantele atunci când am scos animale din dieta noastră? mai degrabă această întrebare ar trebui pusă, nu?
mutăm problema fără a o rezolva

Știm că este, în general, mult mai economic să ne căutăm energia direct în plante decât să trecem printr-un intermediar animal care, în mod logic, nu poate provoca decât o pierdere (nu vorbim despre puținele exemple marginale de pe planetă în care acest lucru este inaplicabil, deoarece există oameni acolo dar nu / prea puține plante care pot fi aduse acolo).
Dacă întrebarea este „cum vom hrăni omenirea dacă numărul de indivizi continuă să crească și am aplicat deja acest principiu al eficienței”, nu știu cum să răspund, dar simt probleme serioase.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Moindreffor » 22/01/19, 09:08

Jérôme a scris:
Moindreffor a scris:a mânca prea multă carne este rău pentru sănătatea ta, este bine
distrează-te mâncând și asta, indiferent de ce mâncăm, ok

producția de carne nu este ecologică, efectivele a mii de animale care traversează savana sunt acolo pentru a dovedi contrariul
producția de carne pentru hrănirea populației actuale care nu mai este ecologică ar fi mai corectă
dar dacă populația planetei continuă să crească, cu ce va trebui să înlocuim plantele atunci când am scos animale din dieta noastră? mai degrabă această întrebare ar trebui pusă, nu?
mutăm problema fără a o rezolva

Știm că este, în general, mult mai economic să ne căutăm energia direct în plante decât să trecem printr-un intermediar animal care, în mod logic, nu poate provoca decât o pierdere (nu vorbim despre puținele exemple marginale de pe planetă în care acest lucru este inaplicabil, deoarece există oameni acolo dar nu / prea puține plante care pot fi aduse acolo).
Dacă întrebarea este „cum vom hrăni omenirea dacă numărul de indivizi continuă să crească și am aplicat deja acest principiu al eficienței”, nu știu cum să răspund, dar simt probleme serioase.

cum ar fi ceea ce mănâncă plante este o soluție de așteptare și încă o dată această soluție nu aduce răspunsul la problema reală Câți indivizi se poate hrăni Pământul?
Nici eu nu am răspunsul, dar întrebarea rămâne și dorința de a ne schimba tiparul de consum pentru a nu fi nevoit să răspundem la această întrebare este cam ipocrită, acesta este punctul meu de vedere
a pune praf sub covor a fost întotdeauna calea ușoară : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Did67 » 22/01/19, 11:22

Cred că există doar două soluții:

a) sau altfel omenirea își reglează numărul, în funcție de stilul de viață consensual [pe scurt, consumul de plante doar împinge limita cu un factor de aproximativ 7; este enorm; dar va exista totuși o limită!]. Acum putem întoarce această limită ... Dar dacă nu suntem mai mult „regulatori”, va apărea aceeași problemă!

b) altfel omenirea va fi reglementată: foamete, războaie, boli ... „Fără să o știm de la sine” ... Efectele anumitor fenomene: violența urbană, creșterea anumitor boli (în special a tuturor celor legate de nutriție) ) sunt, probabil, premise ???

Nu îi acordăm atenție: speranța de viață scade în SUA, speranța de viață a anumitor categorii „sociale” scade în Germania, Franța a cunoscut două episoade de scădere a speranței de viață ...
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Moindreffor » 22/01/19, 13:12

Did67 a scris:Cred că există doar două soluții:

a) sau altfel omenirea își reglează numărul, în funcție de stilul de viață consensual [pe scurt, consumul de plante doar împinge limita cu un factor de aproximativ 7; este enorm; dar va exista totuși o limită!]. Acum putem întoarce această limită ... Dar dacă nu suntem mai mult „regulatori”, va apărea aceeași problemă!

b) altfel omenirea va fi reglementată: foamete, războaie, boli ... „Fără să o știm de la sine” ... Efectele anumitor fenomene: violența urbană, creșterea anumitor boli (în special a tuturor celor legate de nutriție) ) sunt, probabil, premise ???

Nu îi acordăm atenție: speranța de viață scade în SUA, speranța de viață a anumitor categorii „sociale” scade în Germania, Franța a cunoscut două episoade de scădere a speranței de viață ...

spui clar ce am crezut și nu am îndrăznit să scriu, așa că dacă îmi reglementez consumul de carne este pentru bunăstarea mea personală ca și pentru restul dietei mele
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Did67 » 22/01/19, 13:21

Aș fi puțin mai „complex”: suntem foarte departe de a începe să schițăm mecanisme care merg în direcția controlului impactului nostru.

Stăpânirea care are și două căi:

a) reduceți pe toți, individual, impactul lor - faimoasa idee de „decădere fericită”, pe care sunt de acord cu Pierre Rabhi.

b) controlați numărul de oameni de pe pământ - pe care suntem în mod evident incapabili să-l concepem!

Prin urmare, reducerea mea este, pe lângă sănătatea mea, la fel în a) ... Nu, nu voi salva lumea. Dar, la scara mea, îmi fac totuși partea (chiar dacă mă îndoiesc că va fi util, având în vedere b); Eu o numesc etica mea personală - de care toată lumea, pe bună dreptate, nu-i pasă! Dar nu eu !!! Un alt gând „complex”!).
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Moindreffor » 22/01/19, 13:48

Did67 a scris:Aș fi puțin mai „complex”: suntem foarte departe de a începe să schițăm mecanisme care merg în direcția controlului impactului nostru.

Stăpânirea care are și două căi:

a) reduceți pe toți, individual, impactul lor - faimoasa idee de „decădere fericită”, pe care sunt de acord cu Pierre Rabhi.

b) controlați numărul de oameni de pe pământ - pe care suntem în mod evident incapabili să-l concepem!

Prin urmare, reducerea mea este, pe lângă sănătatea mea, la fel în a) ... Nu, nu voi salva lumea. Dar, la scara mea, îmi fac totuși partea (chiar dacă mă îndoiesc că va fi util, având în vedere b); Eu o numesc etica mea personală - de care toată lumea, pe bună dreptate, nu-i pasă! Dar nu eu !!! Un alt gând „complex”!).

Sunt de acord cu scăderea fericită, ca abordare globală, favorizând scurtcircuitele, gândindu-mă cum să reduc volumul de gunoi, revizuind dieta mea ...,

dar cred că scăderea cărnii din dieta mea va avea mai întâi un impact asupra sănătății mele și că acest lucru va avea un efect asupra planetei cu efect secundar, deoarece consumul excesiv de carne este mai presus de toate o problemă culturală, este un semn al bogăției exterioare

Sunt pentru o revenire la consumul motivat și, în conformitate cu sănătatea mea, problema cărnii trebuie pusă la același nivel cu fructele exotice sau în afara sezonului
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Jérôme
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 05/11/18, 10:46
x 6

Re: Bucătăria lui Lazy Potager ... ajutor




de Jérôme » 22/01/19, 16:14

Moindreffor a scris:... răspuns la adevărata problemă Câți oameni poate hrăni Pământul?
Nici eu nu am răspunsul, dar întrebarea rămâne și dorința de a ne schimba tiparul de consum pentru a nu fi nevoit să răspundem la această întrebare este cam ipocrită, acesta este punctul meu de vedere
a pune praf sub covor a fost întotdeauna calea ușoară : Mrgreen:

Cred că există consens că umanitatea nu poate crește la nesfârșit fără consecințe dezastruoase.
Conform acestei observații, schimbarea obiceiurilor alimentare nu este o soluție definitivă, nu poate în niciun caz să rezolve problema după un anumit punct. Unde se află acest punct? Nu știu, dar există neapărat.
Cu toate acestea, dacă obiectivul nostru este reducerea suferinței, atunci este foarte relevant să folosim un mijloc care să poată participa, chiar și pe o perioadă limitată. Nu pentru că nu poate răspunde într-un mod total și infinit că este inutil, nelegitim sau ipocrit, nu ar fi să-l folosească.
Mai general, „carnea” are un impact direct
- planeta noastră
- sănătatea noastră într-o oarecare măsură
- ar trebui să ne amintim, animale
Este posibil să puneți toate sau o parte din aceste puncte sub covor?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218