Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 23/02/20, 17:55

Exnihiloest a scris:Bietul Gadgetdebois....

Problema este că nu păcăliți pe nimeni. Explicația pentru îngroșarea acestui ghețar este dată, este doar punctuală și deci nu este semnificativă, este doar, așa cum ați spune, „un fenomen meteorologic”. Ceea ce mă uimește este capacitatea ta de a te amăgi! Vârsta și frica de viitor, fără îndoială.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 23/02/20, 18:46

GuyGadebois a scris:
Exnihiloest a scris:Bietul Gadgetdebois....

Problema este că nu păcăliți pe nimeni. Explicația pentru îngroșarea acestui ghețar este dată, este doar punctuală și deci nu este semnificativă, este doar, așa cum ați spune, „un fenomen meteorologic”. Ceea ce mă uimește este capacitatea ta de a te amăgi! Vârsta și frica de viitor, fără îndoială.

Este indicativ pentru o minciună: că regresia ghețarilor ar fi generală. nu mai spun nimic. Când ai învățat să gândești, o vei citi din nou și ar trebui să înțelegi asta.

Încălzitorii se tem de viitor. Nu eu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 23/02/20, 19:37

Exnihiloest a scris:Este indicativ pentru o minciună: că regresia ghețarilor ar fi generală. nu mai spun nimic.

Nu te mai comporta ca un prost, Tryphon. Un ghețar se îngroașă pentru o perioadă limitată de timp (oamenii de știință au dovedit-o) și presto, păpușa iese din cutie „vedeți cum suntem mințiți”!!! Jalnic.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 24/02/20, 18:04

regresia ghețarilor este de fapt globală, dar nu totală: ca și satul galic Asterix și Obélix, unul sau două puncte încă rezistă (pentru cât timp?)
Nu există înșelătorie, este unul dintre cele mai izbitoare lucruri pentru toată lumea la scară globală cu privire la efectele directe ale încălzirii globale antropice. Într-un fel, o evoluție statistică în mărime naturală...
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 09/03/20, 21:54

Am auzit din nou recent, sub pretextul unui deficit de zapada in Franta, ca va fi tot mai putina zapada, ca pe viitor se vor inchide statiile de schi etc.
Cu excepția faptului că zăpada în acest sezon de iarnă este semnificativ mai mare decât media anilor 1982-2012.
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 09/03/20, 21:56

Exnihiloest a scris:Cu excepția faptului că zăpada în acest sezon de iarnă este semnificativ mai mare decât media anilor 1982-2012.

Dați-ne deja statisticile pentru Franța. După aceea putem vorbi.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 09/03/20, 22:15

este pentru toata emisfera nordica cu exceptia muntilor, nu inseamna mare lucru. Mai mult, pentru regiunile foarte reci, încălzirea iernii poate însemna mai multe precipitații și, prin urmare, mai multă ninsoare (în nici un caz nu este cazul în Europa anul acesta)
Pentru noi trebuie să privim munții pentru că sunt supuși unor ninsori mai regulate, astfel că efectele încălzirii sunt mai ușor de observat statistic (la câmpie este foarte haotic)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 10/03/20, 15:50

Paul72 a scris:este pentru toata emisfera nordica cu exceptia muntilor, nu inseamna mare lucru.

De ce atunci ?
Dimpotrivă, este semnificativ statistic, datorită dimensiunii mari a zonei, și că este o comparație cu alți ani.

Mai mult, pentru regiunile foarte reci, încălzirea iernii poate însemna precipitații mai mari și, prin urmare, mai multă ninsoare (în nici un caz nu este cazul în Europa anul acesta)

Pură presupunere sau aveți referințe?
Aceasta înseamnă, de asemenea, o reducere a zonei din jurul izotermei zero.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 10/03/20, 15:53

Creșterile rapide ale nivelului mării la sfârșitul secolului al XX-lea nu ar fi fără precedent. Accelerațiile ar fi legate de oscilația atlantică și nu de încălzire.

„Măsurătorile schimbării nivelului mării au arătat că în cursul secolului al XX-lea, creșterea nivelului mării de-a lungul coastei atlantice a Americii de Nord, între Capul Hatteras și Noua Scoție, a fost mai rapidă decât media globală. Am investigat dacă această anomalie a avut loc și mai devreme, reconstituind istoricul. modificări ale nivelului mării de la sedimentele de mlaștină sărată și fosilele microscopice de mlaștină sărată (foraminifere). Am găsit dovezi în trei locații (Nova Scoția, Maine și Connecticut) a creșterii rapide a nivelului mării în secolul al XVIII-lea, aproape la fel de rapidă ca cea din secolul al XX-lea. . Folosind reconstrucții suplimentare ale nivelului mării în Atlanticul de Nord, propunem o explicație pentru perioadele de creștere a nivelului mării. Emitem ipoteza că acestea apar în faze distincte ale Oscilației Atlanticului de Nord și în perioadele de topire crescută a gheții în Arctic. Fluctuațiile sunt o caracteristică recurentă și ar trebui luate în considerare în planificarea viitoarei creșteri a nivelului mării și a riscurilor de coastă.”
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com ... 19GL085814
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de GuyGadebois » 10/03/20, 16:05

Exnihiloest a scris:Am auzit din nou recent, sub pretextul unui deficit de zapada in Franta, ca va fi tot mai putina zapada, ca pe viitor se vor inchide statiile de schi etc.

Este adevărat.
Ninsoare.JPG
Snowfall.JPG (192.48 KB) Vizualizat de 1375 ori
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174