Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13763
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1531
A lua legatura cu:

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de izentrop » 28/07/20, 11:20

Era previzibil, poate nu același studiu, dar aceiași oameni. https://tamino.wordpress.com/2019/09/29 ... yance/amp/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28766
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5559

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 28/07/20, 14:38

Este o problemă falsă a struților care își bagă capul în nisip (din nou...)

Suntem încă departe de temperatura maximă a Pleistocenului. Dar...

8643278E-AC40-41B6-96D3-48F7F6923026.jpeg
8643278E-AC40-41B6-96D3-48F7F6923026.jpeg (236.36 Kio) Consulté 1686 fois


Dar dacă ne reducem amprenta, ne păstrăm și resursele, ceea ce este de departe cel mai bun lucru de făcut... Aceasta este mai degrabă o chestiune de scepticism climatic, dar faptul de a admite că ne epuizăm resursele dincolo de rațiune este o problemă. chestiune de bun simt. Această epuizare nu este nici discutabilă, nici contestată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 02/08/20, 11:10

Obamot a scris:...
Dar dacă ne reducem amprenta, ne păstrăm și resursele...

Nu are rost să păstrăm resursele de care avem nevoie și pentru care probabil că nu vom mai avea nevoie de ele în viitor, o chestiune de dezvoltare tehnologică.

În secolul al XIX-lea era nevoie de mult mai mult lemn și cărbune decât în ​​prezent. Și neexistând încă ideologia ecologistă, au fost exploatate spre marea satisfacție a populațiilor. Drept urmare, pădurile din Franța au reprezentat doar jumătate din ceea ce avem astăzi, dar cel puțin nevoile au fost acoperite. Apoi plasticul a înlocuit lemnul pentru fabricarea a nenumărate obiecte, gazul sau electricitatea au înlocuit cărbunele pentru încălzire sau industrie. În secolul al XIX-lea, ce rost ar fi avut să economisim lemne sau cărbune, de care avem mult mai puțin nevoie astăzi? Cauza mai mulți pacienți cu tuberculoză din cauza caselor umede încălzite slab? Creșteți mortalitatea infantilă?! Fiecare epocă are propriile sale resurse de exploatat.

Ideea că ar trebui să ne preocupe generațiile viitoare este tipică unei absențe a umanismului, umanismul fiind credința în om și în capacitatea fiecărei generații de a-și continua evoluția, din care face parte progresul tehnic. Când nu avem această încredere în om, devine total incoerent să avem încredere în propria noastră generație: de ce să ne gândim că soluțiile pe care le-am păstra sau le-am pregăti pentru generațiile viitoare ar fi mai bune decât cele pe care generațiile viitoare vor fi capabile să le inventeze?

Această pretenție a generației ecologiste de azi de a fi garantul doctrinar al binelui generațiilor viitoare este nu numai stupidă pentru motivul menționat, ci și contraproductivă pentru că își penalizează propria generație obstrucționând exploatarea resurselor sale. Penalizându-l, își subminează propriile fundații, subminează progresul și handicapează generațiile viitoare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Paul72 » 02/08/20, 12:39

Uau, nu am văzut niciodată un astfel de raționament întortocheat pentru a explica cât de mare este petrolul și că trebuie să continuăm să ne ipotecăm viitorul, deoarece generațiile viitoare vor găsi soluții la problemele pe care le-am creat.
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28766
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5559

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 03/08/20, 00:33

Nu am scos mare lucru din fierea lui... Spuneam doar că dacă am folosi mai puțină păcură, vom păstra această resursă...

Restul sunt prostii : Cheesy:
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2235
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 515

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de phil59 » 03/08/20, 01:40

Deci, să spunem că dacă avem pe cineva pe marginea drumului care sângerează, trebuie să avem încredere în el, că se va putea descurca singur?

Problema este că trebuie să ai grijă de tine.

Și găsirea unei soluții va fi destul de complicată.

Omul trebuie să trăiască, da, dar nu cu orice preț.

Problema aici este că există o mulțime de oameni pe pământ.

S-ar putea să aveți o prăjitură uriașă, dar dacă sunt prea mulți oameni, porțiile devin mizerabile. Sau dai cote rezonabile, dar majoritatea nu va primi nimic....

Și pe măsură ce o jefuim pe această sărmană „fată nefericită”, va avea din ce în ce mai multe dificultăți în a se întreține și a „hrăni” (nu doar în sensul alimentar) locuitorii ei...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28766
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5559

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 03/08/20, 07:16

Exnihiloest, care amestecă cu pricepere energia regenerabilă (lemnul) cu cărbunele (fosilile neregenerabile) a scris:Ideea că ar trebui să ne preocupe generațiile viitoare este tipică unei absențe a umanismului,


Auzi pe Exnihiloest? Se pare că egoistul de aici ești doar TU... și nu „ceilalți”... : Wink:

Ei bine, sofismele monomaniace nu mai sunt acceptabile... Ce epocă! : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 03/08/20, 08:55

izentrop a scris:Era previzibil, poate nu același studiu, dar aceiași oameni. https://tamino.wordpress.com/2019/09/29 ... yance/amp/

Ești suficient de competent ca să știi dacă Tamino sau McKitrick/Christy au dreptate sau greșite?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28766
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5559

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 03/08/20, 09:20

izentrop a scris:Era previzibil, poate nu același studiu, dar aceiași oameni.

Pur și simplu NU ești suficient de competent ca să știi dacă Tamino sau McKitrick/Christy ar fi greșit (sau are dreptate)! Sau oricine ar fi, de fapt : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Exnihiloest » 04/08/20, 17:23

Paul72 a scris:Uau, nu am văzut niciodată un astfel de raționament întortocheat pentru a explica cât de mare este petrolul și că trebuie să continuăm să ne ipotecăm viitorul, deoarece generațiile viitoare vor găsi soluții la problemele pe care le-am creat.

Așa este de milenii și funcționează perfect, fiecare generație își îmbunătățește soarta folosind mijloacele disponibile timpului său.

Doar o parte din generația actuală, inclusiv ecologistii în special, consideră că trebuie să intre într-o cruciadă, să osifice prezentul și să deseneze planuri pentru cometă în numele capricilor pe care le are pentru viitorul generațiilor viitoare care, pentru parte, nu-ți pasă deloc. La fel de stupid este să crezi că generațiile secolului XXI ar fi avut nevoie de cele ale secolului al XIX-lea pentru a-și rezolva problemele!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 65