Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 29/11/20, 11:44

hei hei
0 x
Reinoso
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 908
Înregistrare: 12/12/12, 12:57
Locul de amplasare: Sologne
x 1128

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Reinoso » 29/11/20, 11:47

ABC2019 a scris:. pentru a ajunge la concluzia că trebuie să ne lipsim de ea. Îmi pare rău?
.


probabil ai citit sau ai ascultat incorect deoarece concluzia lui este: trebuie să facem totul pentru a reduce această dependență, altfel trebuie să ne așteptăm la cele mai grave probleme!
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 29/11/20, 12:23

reinoso a scris:
ABC2019 a scris:. pentru a ajunge la concluzia că trebuie să ne lipsim de ea. Îmi pare rău?
.


probabil ai citit sau ai ascultat incorect deoarece concluzia lui este: trebuie să facem totul pentru a reduce această dependență, altfel trebuie să ne așteptăm la cele mai grave probleme!

nimeni nu contestă acest lucru, dar nu este același lucru cu a spune că trebuie să limităm și cantitatea totală consumată, ceea ce presupune fie că am reușit să ne lipsim complet (în acest caz nu există nicio problemă Nu trebuie să spunem că societatea noastră depinde de ea atunci) sau că renunțăm voluntar la un mod de viață pe care l-am putea extinde puțin mai departe: ceea ce necesită o justificare puțin mai bună.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 29/11/20, 12:49

Imagine
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 29/11/20, 13:16

reinoso a scris: trebuie să facem totul pentru a reduce această dependență, altfel trebuie să ne așteptăm la cele mai grave probleme!

Ei bine, dacă credeți că trebuie să „facem totul”, așa cum am spus deja, începeți să mergeți fără internet, veți fi făcut partea dvs. de colibri : Wink:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 29/11/20, 13:30

ABC2019 a scris:
reinoso a scris: trebuie să facem totul pentru a reduce această dependență, altfel trebuie să ne așteptăm la cele mai grave probleme!

Ei bine, dacă credeți că trebuie să „facem totul”, așa cum am spus deja, începeți să mergeți fără internet, veți fi făcut partea dvs. de colibri : Wink:

Prin aceasta poate fi:
Imagine
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 29/11/20, 14:43

Enerc a scris:
ABC2019 a scris:
reinoso a scris: trebuie să facem totul pentru a reduce această dependență, altfel trebuie să ne așteptăm la cele mai grave probleme!

Ei bine, dacă credeți că trebuie să „facem totul”, așa cum am spus deja, începeți să mergeți fără internet, veți fi făcut partea dvs. de colibri : Wink:

Prin aceasta poate fi:

doar puțină dietă atunci? nu înseamnă, dar ce va fi în cele din urmă?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ENERC » 29/11/20, 14:50

ABC2019 a scris:
Enerc a scris:
ABC2019 a scris:Ei bine, dacă credeți că trebuie să „facem totul”, așa cum am spus deja, începeți să mergeți fără internet, veți fi făcut partea dvs. de colibri : Wink:

Prin aceasta poate fi:

doar puțină dietă atunci? nu înseamnă, dar ce va fi în cele din urmă?

Evitați să se încheie astfel:
Imagine

Suntem într-o societate obeză cu consum excesiv și nu doar în alimentație.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 29/11/20, 14:54

Enerc a scris:Evitați să se încheie astfel:

dar pentru a continua să trăiești trebuie să mănânci oricum, altfel ajungi așa

Imagine
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de izentrop » 29/11/20, 16:02

ABC2019 a scris:dacă nu o cunoști, atunci asta înseamnă probabil că nu te-ai uitat niciodată cu atenție la argumentele scepticilor climatici. Rețineți că, spre deosebire de Gervais și Courtillot, ea este climatologă care a avut poziții respectate și recunoscute în acest domeniu:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Judith_Curry
S-a născut în 1953, așa că are în prezent 67 de ani, cu excepția problemelor pe care le-a început acum 10 ani, când era încă ocupată. A făcut greșeala de a se interesa de argumentele anumitor alți sceptici climatici
De fapt, a buguit complet
- Da, climatul se încălzește, dar nu știm din ce motive.

O creștere a temperaturilor Pământului ca urmare a utilizării combustibililor fosili a fost raportată încă de la sfârșitul secolului al XIX-lea. Încălzirea observată astăzi este în acord cu ceea ce a fost anunțat de comunitatea științifică și sintetizat de IPCC în anii 19. Prin urmare, este de necontestat că există un „motiv” pentru încălzirea observată. Este posibil ca Judith Curry să nu-i placă această explicație, dar nu poate fi negată.


- factorul uman și în special dioxidul de carbon contribuie la această încălzire, dar nu într-un mod decisiv.

Remarcăm o evoluție pozitivă a lui Judith Curry, care acum recunoaște rolul CO2. Ne putem întreba de ce consideră că contribuția ei nu este decisivă atunci când nu are altă explicație de oferit
https://www.sauvonsleclimat.org/fr/base ... t-02-08-18

Cu bold, acestea sunt afirmațiile sale :şoc:
Înțelegem foarte bine de ce a fost criticată și tu „mare om de știință” nu vezi problema 8) Imagine Imagine
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116