Fabul de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 01/12/20, 22:52

Da, „creează bogăție”, dar nu merge în aceleași buzunare ....

În ceea ce privește corporația, grupul Michelin a generat o cotă de profit net de 1,7 miliarde EUR în 2017, nou înalt istoric

Pe de altă parte, producătorul american de anvelope numărul unu, Goodyear Tire & Rubber, a înregistrat vânzări cu 6%, până la 2,18 miliarde EUR


Și în acea perioadă din Africa ...? https://www.actioncontrelafaim.org/missions/liberia/

Acțiune împotriva foametei în țările exportatoare de cauciuc

1409B615-A0E6-45FE-8715-0F79A8D94310.jpeg
1409B615-A0E6-45FE-8715-0F79A8D94310.jpeg (321.31 Kio) Consulté 699 fois


B9E48F0C-0F6C-4B79-960A-201D542996CC.jpeg
B9E48F0C-0F6C-4B79-960A-201D542996CC.jpeg (228.26 Kio) Consulté 699 fois


73B155F4-5FD1-4633-A8C3-BE09D0126BDF.jpeg
73B155F4-5FD1-4633-A8C3-BE09D0126BDF.jpeg (357.78 Kio) Consulté 699 fois


E6A35359-2967-4BF7-9AF9-4FC43D5C18BE.jpeg
E6A35359-2967-4BF7-9AF9-4FC43D5C18BE.jpeg (128.42 Kio) Consulté 699 fois
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 01/12/20, 23:07

Obamot a scris:
ABC2019 a scris:[
????
știți oricum că sărăcia SE RECUPERĂ atunci când emisiile de CO2 cresc?

știți oricum că sărăcia AVANȚĂ, deoarece cumpărăm materiile prime de la 10 la 1000 de ori mai ieftin decât prețul vândut apoi la tarabă :?:

Ar trebui să oferim deja referințe, apoi nu are nimic de-a face cu CO2 și, în cele din urmă, argumentul tău nu spune că sărăcia ESTE AVANS, ci doar că sunt săraci și bogați, ci că toată lumea stie. Oricum, o altă postare pentru a nu spune nimic.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de izentrop » 02/12/20, 00:25

Rajqawee a scris:
izentrop a scris:
ABC2019 a scris:Spun doar că nu este bine stabilit din punct de vedere științific că CR este principala problemă cu care se confruntă omenirea, atât
Cine spune contrariul? Încă o piruetă : Twisted:
Pentru o dată, nu (nu este o piruetă) există o mulțime de intervenții de la diferiți oameni (sociologi, economiști, pe scurt, alte domenii) care cred că ar trebui tratate alte probleme ÎNAINTE de CR . De multe ori nu pun la îndoială CR-ul sau originea acestuia, dar cred că trebuie să ne ocupăm mai întâi de alte lucruri (adesea, potrivit lor, aceasta este de fapt o condiție prealabilă pentru rezolvarea CR-ului).
Practic, oamenii nu sunt împotriva CR în gândire, dar sunt de fapt. : Roll:
Nu problema, ci principala consecință a orgiei noastre de consum de combustibili fosili. Jocul cu cuvintele nu duce lucrurile la bun sfârșit.
Este pentru prima dată când o specie, a noastră, reușește să schimbe clima la scară globală, știind de aproape jumătate de secol ce face ... paleoclimatologul Gilles Ramstein
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 02/12/20, 00:42

ABC2019 a scris:
Obamot a scris:
ABC2019 a scris:[
????
știți oricum că sărăcia SE RECUPERĂ atunci când emisiile de CO2 cresc?

știți oricum că sărăcia AVANȚĂ, deoarece cumpărăm materiile prime de la 10 la 1000 de ori mai ieftin decât prețul vândut apoi la tarabă :?:

Ar trebui să oferim deja referințe, apoi nu are nimic de-a face cu CO2 și, în cele din urmă, argumentul tău nu spune că sărăcia ESTE AVANS, ci doar că sunt săraci și bogați, ci că toată lumea stie. Oricum, o altă postare pentru a nu spune nimic.
Bah, am colaborat la o carte despre acest subiect, acestea sunt evidente, Acestea sunt evidente. Este suficient să aveți curajul și onestitatea de a vedea prețurile materiilor prime de pe piață, să luăm exemplul ceaiului și vom vedea cât plătim pentru Lipton ... Apoi cât plătim pentru ceaiurile de marcă mare, veți găsi cu ușurință un factor de 1000x, au existat deja numeroase emisiuni TV pe această temă, vă uitați vreodată „Arte”? (La fel ca unele ceaiuri verzi populare, nu te duci niciodată la cumpărături? ... Acolo găsești ușor prețul de vânzare. Tot trebuie să ai mingi pentru a-l admite ABC)

Și apoi sincer vorbind ca să nu spui nimic, ai palma de aur JOE. Pentru că dacă argumentul dvs. ar fi adevărat, atunci ar fi falimentul unui întreg sistem (și este) ... Deci, vom reduce emisiile de CO2 și asta va provoca un dezastru umanitar!

Felicitări pentru contribuția dvs. la dezbatere (er, monolog) AH_Ah__AH ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Obamot » 02/12/20, 06:40

Și vestele galbene?
Dacă sărăcia crește în Franța,
tot nu vei crede că ar regresa în Africa

:!: :!: :!: :!:

B72315CE-9137-4956-B886-BC7465D2A65E.jpeg


[citat = "Obamot"]Dacă sărăcia părea să fie în declin în lume,
acest declin marchează un declin constant din 2010

:!: :!: :!: :!:

96875AEF-7CA8-4D01-9853-E792504FE406.jpeg


0766B82A-1E39-4D18-AAAB-9481EE9B4709.jpeg
0766B82A-1E39-4D18-AAAB-9481EE9B4709.jpeg (354.69 Kio) Consulté 634 fois


Și trebuie să ai încredere în statistici, eh! Am surse din teren și nu este o priveliște frumoasă ...
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 02/12/20, 07:46

izentrop a scris:Practic, oamenii nu sunt împotriva CR în gândire, dar sunt de fapt. : Roll:

asta nu înseamnă absolut nimic să-ți spui propoziția, să fii „nu împotriva CR în gând, ci în fapte” ??? cum poți fi „pro” sau „împotriva” unui fenomen fizic? are sens doar dacă pentru dvs. „RC” este un fel de religie ... destul de revelator atunci! RC = religie caldistă? : Mrgreen:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 02/12/20, 07:54

Obamot a scris:Și vestele galbene?
Dacă sărăcia crește în Franța,
tot nu vei crede că ar regresa în Africa
.


toate graficele dvs. arată că sărăcia crește în Franța și scade în lume. Acum, consumul de fosile scade în Franța și crește în lume. Chiar și încetinirea sărăciei în lume pare să fie corelată cu creșterea prețului unui baril de petrol. Așadar, vă mulțumesc pentru confirmarea a ceea ce spuneam, este destul de evident că consumul de fosile crește bogăția - este perfect evident atunci când comparați secolele XIX și XX cu secolele anterioare.
Așa că poate ne umplem cu fosile, dar nu știu dacă ați observat, avem și case mari, bine încălzite, o mulțime de mâncare abundentă și variată, lucrăm mult mai puțin din greu decât înainte și ne ocupăm mult mai bine. boli. Pe scurt, suntem mult mai bogați decât înainte (chiar și cei pe care îi numim „săraci”) și cei pe care îi compătimim cel mai mult ca fiind cei mai săraci, tocmai cei care consumă cele mai puține fosile.

Așa că trebuie să știi puțin despre ce alegi. Dar vă asigur, este mult mai ușor să vă scădeați bogăția și consumul de fosile decât să o creșteți - vă pot oferi un lucru foarte simplu de făcut mâine, dacă doriți.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de Rajqawee » 02/12/20, 08:34

Enerc a scris:
Rajqawee a scris:Pentru o dată, nu (nu este o piruetă) există o mulțime de intervenții de la diferiți oameni (sociologi, economiști, pe scurt, alte domenii) care cred că ar trebui tratate alte probleme ÎNAINTE de CR . De multe ori nu pun la îndoială CR-ul sau originea acestuia, dar cred că trebuie să ne ocupăm mai întâi de alte lucruri (adesea, potrivit lor, aceasta este de fapt o condiție prealabilă pentru rezolvarea CR-ului).
Îmi amintesc de Jordan B Peterson, un psihiatru / sociolog canadian care vorbește despre acest subiect, îmi pare rău, nimic mai specific acolo ca asta.

De cele mai multe ori le înțeleg poziția DAR le pun lucrurile în perspectivă gândindu-mă adesea că acești oameni, care sunt și ei serioși, s-ar putea să nu fie foarte bine informați cu privire la subiectul climatic. Cel puțin, la subiectul energiilor, nereușind să vorbească despre RC.

Este problema puiului și a ouălor sau invers : Cheesy:
- globalizarea creează mizerie,
- globalizarea și consumismul său neînfrânat generează emisii mari de CO2
- care la rândul său crește sărăcia (lipsa apei, inundații, valuri de căldură)

[...]
Dacă ne întoarcem la vaca care pășune în pajiște, tratăm imediat locurile de muncă și mediul înconjurător.
Doar un exemplu printre mulți.


Răspund lui Enerc, dar și altora în același timp. Mi s-a părut interesantă remarca ABC, dar, din păcate, este dificil de schimbat corect, am impresia asupra acestui lucru forum.

Da, consumul de fosile reduce sărăcia în lume, sunt total de acord cu ABC. De fapt, este destul de logic. Dacă uneori (deseori?) Lărgește și inegalitățile, creând mizeria citată de Enerc, la nivel global, consumul de fosile este ceea ce ne-a permis confortul și speranța de viață (la nivel global!).

Întrebarea dacă CD este prioritatea maximă ZE nu este deloc o chestiune de scepticism sau ignoranță climatică. Este pentru a răspunde la întrebarea „ce retragere a combustibililor fosili care rulează întregul nostru sistem este suficient de blândă pentru a provoca cel mai mic agitare”. Este o întrebare mare, poate fi pusă prost ca mine, dar la care nimeni nu are răspunsul (Jancovici o repetă de mai multe ori în discursurile sale din ultima vreme, nimeni nu știe cum să o facă, nici măcar el).
Revenind la gândirea lui Enerc, cred că trebuie să facem atât pe termen scurt, cât și pe termen mediu; atât reducerea emisiilor noastre prin reducerea consumului de combustibili fosili, cât și menținerea consumului în ceea ce „contează cu adevărat”. Dar, odată ce am spus asta, nu am spus nimic, este o poziție cam falsă "ușor de spus, dar cum o facem ??"
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de ABC2019 » 02/12/20, 08:48

oricum, orice am face, consumul de fosile va ajunge să scadă, deoarece este o resursă finită.
Întrebarea este pur și simplu să știți cât să consumați înainte de a renunța.

Și, de fapt, întrebarea este mai precis: există un motiv să consumăm MAI MIC decât ceea ce ne permit rezervele accesibile economic (deoarece celelalte sunt inutile)?

Adevărata dezbatere este acolo. Este singurul care contează cu adevărat.

Și căldiștii climatici răspund „bine da, este evident”, în timp ce scepticii climatici răspund „bine nu, nu este evident”.

Așa că nu mă deranjează să mi se spună „bine da, este evident”, dar cer doar ca cineva să-mi explice de ce este atât de evident.

Și nu să spun lucruri precum „400 ppm de CO2, nu am văzut niciodată că de 4 milioane de ani” nu este o dovadă că răspunsul la întrebarea pusă este „da, este evident”.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Figura de încălzire antropogenă și lupta împotriva CO2




de izentrop » 02/12/20, 09:30

ABC2019 a scris: este evident că consumul de fosile mărește bogăția
Doar o minoritate în multe țări în care democrația lipsește, cu din ce în ce mai mulți oameni lăsați în urmă, care nici nu mai pot supraviețui pe o bucată de pământ din cauza consecințelor RC și spolieri.
Rajqawee a scris: „ce retragere din combustibilii fosili care rulează întregul nostru sistem este suficient de blândă pentru a provoca cea mai mică agitație”. Este o întrebare mare, poate fi pusă prost ca mine, dar la care nimeni nu are răspunsul (Jancovici o repetă de mai multe ori în discursurile sale din ultima vreme, nimeni nu știe cum să o facă, nici măcar el).
Nu-mi amintesc această propoziție, dar la fel ca Servigne spune că fără democrație nu vom reuși.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87