Arici de grădină de legume

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 12/12/18, 12:50

Moindreffor a scris:
Didier, depinde de tine să joci în urmă, grădina de legume arici, aruncă-te într-o scârțâie, cine știe că ești mai norocos : Mrgreen:


Am unul, lângă coliba care se află chiar în partea de jos, la 50 m de grădina de legume ... Există o mulțime de „habitate” în acest loc: grămezi de lemn, grămezi de ramuri, grămezi de pietricele, frunze moarte, etc ...

Anul trecut a existat o „gaură”; Am cumpărat o cameră cu infraroșu pentru a filma și „a vedea” ce era acolo - prea târziu, gaura nu mai era ocupată!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 12/12/18, 19:22

Did67 a scris:
Moindreffor a scris:
Didier, depinde de tine să joci în urmă, grădina de legume arici, aruncă-te într-o scârțâie, cine știe că ești mai norocos : Mrgreen:


Am unul, lângă coliba care se află chiar în partea de jos, la 50 m de grădina de legume ... Există o mulțime de „habitate” în acest loc: grămezi de lemn, grămezi de ramuri, grămezi de pietricele, frunze moarte, etc ...

Anul trecut a existat o „gaură”; Am cumpărat o cameră cu infraroșu pentru a filma și „a vedea” ce era acolo - prea târziu, gaura nu mai era ocupată!

aveți grijă să aveți un habitat prea versatil, riscați să aveți cele mai versatile animale, cum ar fi rozătoarele, voi vedea habitate mai specifice și mai masive, o adevărată scârțâie cu piatră reală mare, o grămadă de lemn cu ramuri nu prea dens, cu o gaură sub grămadă, ideal pentru arici

eu anul viitor, voi paria pe păsări, îmi voi oferi abonamentul și declarația grădinii mele de legume la LPO
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Hedgehog gradina de legume




de Adrien (ex-nico239) » 13/12/18, 01:24

Moindreffor a scris:eu anul viitor, voi paria pe păsări, îmi voi oferi abonamentul și declarația grădinii mele de legume la LPO


Ce este asta
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 13/12/18, 08:41

nico239 a scris:
Moindreffor a scris:eu anul viitor, voi paria pe păsări, îmi voi oferi abonamentul și declarația grădinii mele de legume la LPO


Ce este asta


Înregistrarea la adăposturi este simplă!
Este suficient să:

se angajează să respecte charter-ul refugiilor LPO,
descrie-ți pământul, viitorul refugiu,
înregistrați-vă online pe spațiul meu LPO sau completați formularul de înregistrare și trimiteți-ne cu plata dvs. 35 €
La înregistrare veți primi setul dvs. de cutii * care conține:

1 panou pentru a oficializa și face publicitate Refugiul LPO
1 cutie cu cuțit albastru
3 broșuri mini-ghid: Peisaj natural în grădină / Ghid / ghid pentru păsări din grădină Un refugiu fără vânătoare.
+ Abonament de 1 an oferit la buletinul informativ Refugii LPO INFO, adică 4 număr / an.

Alegi
Puteți alege să vă alăturați singuri printr-o apartenență individuală sau cu familia printr-o apartenență la familie.

32 €: membru al familiei

23 €: membru individual

75 € și +: calitatea de membru beneficiar

un total de67 €

Beneficiezi
... O deducere fiscală de 66% în limita a 20% din venitul dvs. impozabil, calitatea de membru în LPO fiind recunoscută drept donație.

pentru orice informație
https://www.lpo.fr/
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ibex
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Hedgehog gradina de legume




de Ibex » 13/12/18, 09:03

Păsări de idee bună, sunt în procesul de a potrivi câmpul meu cu cutii de cuib cu țâțe grozave și coadă roșie. Consumul lor de omizi primăvara este substanțial.
Ieri m-am încurcat cu o cușcă de blană pentru a ajuta la construirea cuiburilor primăvara:


DSC01795.JPG


Să nu uităm de insectele polenizante, este atât de ușor să le facem pensiune și mic dejun în grădinile noastre de legume.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 13/12/18, 10:05

Pentru insecte, înainte de a vă „obosi” să înființați „hoteluri” neapărat hexagonale, cred că trei măsuri sunt extrem de eficiente și simple:

a) interzice pesticidele și tolerează unele „dăunători” (care pot fi hrana acestor insecte, în special viespile parazitoide); sau chiar au o „panoplie” de plante care înfloresc și se hrănesc de exemplu cu afide pe tot parcursul anului [de la soc și lăstarii săi precoce și suculenți până la fenicul montat în semințe, afide negre în noiembrie)

b) au umbellifera (astăzi "apiaceae") care înflorește: morcovi, păstârnac, țelină, pătrunjel, dragoste ... printre legume și morcovi sălbatici, hogweed uriaș, cucuta etc.

c) după înflorire, tăiați cu foarfece și „îngrămădiți” tulpinile acestor umbelifere lângă un gard viu: fiecare insectă va găsi tulpina goală a diametrului său!
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 13/12/18, 10:12

Did67 a scris:Pentru insecte, înainte de a vă „obosi” să înființați „hoteluri” neapărat hexagonale, cred că trei măsuri sunt extrem de eficiente și simple:

a) interzice pesticidele și tolerează unele „dăunători” (care pot fi hrana acestor insecte, în special viespile parazitoide); sau chiar au o „panoplie” de plante care înfloresc și se hrănesc de exemplu cu afide pe tot parcursul anului [de la soc și lăstarii săi precoce și suculenți până la fenicul montat în semințe, afide negre în noiembrie)

b) au umbellifera (astăzi "apiaceae") care înflorește: morcovi, păstârnac, țelină, pătrunjel, dragoste ... printre legume și morcovi sălbatici, hogweed uriaș, cucuta etc.

c) după înflorire, tăiați cu foarfece și „îngrămădiți” tulpinile acestor umbelifere lângă un gard viu: fiecare insectă va găsi tulpina goală a diametrului său!

Hotelurile cu insecte sunt unul dintre marii clasici actuali ai învățământului național în SVT, după care este foarte comercial și pe tot ceea ce este estetic și identificabil
o grămadă veche de crengi în fundul grădinii te va face să treci pentru o feniasse care nu-și curăță grădina de legume, un hotel cu insecte clar vizibile (așadar prost plasat) te va face să treci pentru un ecolog responsabil și investit, Ah, ce nu am face pentru „imaginea” noastră
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Hedgehog gradina de legume




de Did67 » 13/12/18, 11:12

Exact asta este:

a) mai întâi o afacere; o mulțime de pesticide au fost îndepărtate din centrele de grădină; deci, pentru a mulge portofoliul, 3 tipuri de „produse” sunt uneori „promovate” în ciuda bunului simț: „pătratele” [hai, 50 de euro pătratul de 0,8 X 0,8; sau 780 de euro - da dacă! - haul util; dar cine calculează ???], „adăposturile” (cutii cuiburi - câțiva euro până la câteva zeci de euro, adăposturi pentru arici - în jur de cincizeci de euro, hotel cu insecte - aceeași ordine de mărime ...), pesticide ” organic"...

b) apoi „când vom spune” ...

Și nu vorbesc despre contradicția de a continua cosirea în fiecare sâmbătă, de a avea o peluză curată [nu vorbesc despre spații utile - zonă de grătar, linie de haine, etc ...], deci să menținem un deșert organice, irelevante în afara acestor zone. Dacă nu ochii celorlalți ...

Fiind, în capul meu, deja mort, b) absolut nu mă mai atinge. Este o șansă.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Hedgehog gradina de legume




de Moindreffor » 13/12/18, 11:20

Did67 a scris:Exact asta este:

a) mai întâi o afacere; o mulțime de pesticide au fost îndepărtate din centrele de grădină; deci, pentru a mulge portofoliul, 3 tipuri de „produse” sunt uneori „promovate” în ciuda bunului simț: „pătratele” [hai, 50 de euro pătratul de 0,8 X 0,8; sau 780 de euro - da dacă! - haul util; dar cine calculează ???], „adăposturile” (cutii cuiburi - câțiva euro până la câteva zeci de euro, adăposturi pentru arici - în jur de cincizeci de euro, hotel cu insecte - aceeași ordine de mărime ...), pesticide ” organic"...

b) apoi „când vom spune” ...

Și nu vorbesc despre contradicția de a continua cosirea în fiecare sâmbătă, de a avea o peluză curată [nu vorbesc despre spații utile - zonă de grătar, linie de haine, etc ...], deci să menținem un deșert organice, irelevante în afara acestor zone. Dacă nu ochii celorlalți ...

Fiind, în capul meu, deja mort, b) absolut nu mă mai atinge. Este o șansă.

când m-am îmbolnăvit, am avut o contradicție de a vrea să controlez tot ce ar putea fi pentru a contrabalansa incapacitatea mea de a-mi controla sănătatea, apoi, în cele din urmă, prin incapacitate, orice curs mai puțin și mai puțin stăpânit, Am vizitat acest thread am intrat în a da drumul, reflecția mea cu privire la modul în care grădinar fără muncă a depășit cadrul grădinii de bucătărie pentru a permite să-mi eliberez mintea și ești mai mult decât responsabil : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ibex
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Hedgehog gradina de legume




de Ibex » 13/12/18, 11:28

Sunt foarte de acord cu dvs. cu privire la analiza pieței hotelurilor de insecte, anumite construcții îmi amintesc de aceste hoteluri cu lanțuri situate într-o zonă industrială în care clienții trebuie să ia mașina înapoi pentru a mânca. Este o modă și nevoile reale ale insectelor sunt puțin respectate.

De aceea am amenajat doar „camere de oaspeți” împrăștiate în jurul grădinii, lângă sursele de hrană. Este ușor să le faceți cu materiale reciclate, cum ar fi bușteni, tulpini goale de diferite specii, stuf, paie de iarbă etc.
O țiglă romană, sârmă de fier reciclată (din dezmembrarea gardurilor învechite care reprezintă un pericol pentru viața sălbatică), tulpini mai în vârstă:
DSC01802.JPG


Putem vedea că unele tulpini au fost săpate
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 367