Proiect de auto-consum cu baterii Finistère

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Corre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 30/11/18, 11:01

Proiect de auto-consum cu baterii Finistère




de Corre » 30/11/18, 13:50

Bonjour à tous,

Locuiesc în Finistère, lângă Brest. Am consultat mai mulți profesioniști pentru a obține cotații pentru o instalație solară de autoconsum cu baterii.
Unul dintre instalatori îmi oferă o instalare cu baterii Solarwatt, dar nu vreau să urmăresc, deoarece în cazul unei întreruperi a bateriei, bateria nu poate prelua.
De asemenea, am contactat un producător de invertoare numit Imeon Energy, cu sediul în Brest. Produsul lor IMEON 3.6 mă interesează foarte mult și mi-au oferit să mă contacteze cu un instalator local pentru a avea o ofertă completă, deoarece nu oferă instalare și produc doar invertorul.
Aș fi vrut să știu dacă vreunul dintre voi are o părere despre hardware-ul Imeon: https://imeon-energy.com/onduleur-solaire-hybride/

Va multumesc anticipat pentru pareri.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de ENERC » 02/12/18, 20:01

bonjour,

Continua forum fotovoltaic (http://forum-photovoltaique.fr) pentru a vă verifica cotațiile.
0 x
Corre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 30/11/18, 11:01

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de Corre » 03/12/18, 11:22

Buna Enerc,

Vă mulțumesc că ați luat timp să răspundeți la mine. Pentru moment, încă nu studiez cotațiile, ci mai degrabă analizez sistemele disponibile pe piață.
Pentru partea invertor vreau:
Un sistem care poate gestiona energia solară și bateria / permițând ca electricitatea să fie disponibilă în timpul întreruperilor rețelei.
Cunosc o mulțime de oameni de pe forum citiți că sunt împotriva utilizării bateriilor din cauza costului acestora, dar voința mea este alta decât o simplă rentabilitate a investiției.
Aș dori să am câteva opinii despre invertoarele Imeon, menționate în prima mea postare, și care sunt cele mai potrivite baterii cu litiu din această listă:
https://imeon-energy.com/wp-content/uploads/2017/11/list-of-lithium-batteries-compatibility-IMEON-ENERGY.pdf

Vă mulțumesc din nou pentru răspuns.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de thibr » 03/12/18, 20:37

... o mulțime de oameni pe forum pe care le citați sunt împotriva utilizării bateriilor ...
când rețeaua este disponibilă : Mrgreen:
0 x
Corre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 30/11/18, 11:01

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de Corre » 04/12/18, 17:14

Buna Thibr,

Nu prea înțeleg răspunsul tău. Încă o dată, am precizat că motivațiile mele sunt că vreau o instalație cu baterii.
Așa că am întrebări despre alegerea invertoarelor pentru gestionarea bateriei. Nu vreau să dezbat „pentru sau împotriva bateriilor”.

Acesta este și motivul pentru care nu doresc să discut despre forum fotovoltaic, deoarece fiecare discuție despre baterii se învârte în jurul valorii de „pro sau contra” și întrebările inițial adresate foarte rar găsesc răspunsuri.

Are cineva răspunsuri cu privire la întrebările mele?
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de ENERC » 04/12/18, 19:29

Bună Corre,

Dacă ai transmis mai departe forum fotovoltaic, deci sunteți informat despre înșelătorii frecvente. Buna observatie. Nu luați nicio companie care apelează și mai ales nu pe cei care pretind că sunt parteneri EDF. Aceasta este amprenta tipică a eco-delincvenților.

Din punct de vedere al ecologiei, emisiile de CO2, poluarea, extracția de minerale etc ... punerea bateriilor este o prostie astăzi. Acest lucru nu va mai fi cazul în 10-20 de ani, când bateriile vor fi folosite peste tot pentru a gestiona intermitența (baterii auto, acasă, etc ...).

Cu excepția cazului în care vă aflați într-o zonă izolată fără acces la rețea, punerea bateriilor este justificată doar de o atitudine de neîncredere în legătură cu politica nucleară a statului și a aripii sale armate Enedis (FED), care prezintă constrângeri tehnice ale conexiune lipsită de sens pentru a încetini inevitabilul.
Depunerea bateriilor este un act de revoltă și / sau militant. Și cu cât trebuie să întrebăm mai mult, cu atât avem mai multe șanse să influențăm deciziile statului către o acceptare reală a autoconsumului (real, nu discursul actual al fundului fals).

Odată ajuns în acțiune de revoltă și militanță, există câteva constrângeri tehnice asupra litiului:
- evitați descărcarea la mai mult de o dată capacitatea: dacă bateria este de 2 kWh, puterea maximă nu trebuie să depășească 2000 W. Cu alte cuvinte, bateria nu poate fi descărcată în mai puțin de o oră.
- este la fel pentru încărcare. Fie că încărcați cu energie solară sau din rețea (de exemplu, în orele de vârf), va trebui să încărcați această baterie la mai puțin de 2000W.
Prin urmare, aveți nevoie de un invertor a cărui putere de încărcare și descărcare este adaptată la capacitatea bateriei.
În caz contrar, bateria se poate supraîncălzi, se poate aprinde sau se poate deteriora rapid.

Există două abordări:
- sau un autoconsum la scară mică pentru a se încadra în matricea autoconsumătorilor și pentru a-și proteja congelatorul (deși rețeaua națională este mai fiabilă decât o instalație individuală de autoconsum). În acest caz, începeți cu o baterie mai mică de 2 kWp, dar nu intenționați să spălați rufele cu ea.
- sau autoconsum aproape total cu o baterie de cel puțin 10 kWp și, prin urmare, cu cel puțin 3 kWp de PV pentru a limita sarcinile din rețea.

Dacă invertorul nu poate injecta surplusul (acesta trebuie să fie cazul imonului), trebuie să completați formularul 2017B 2 / c / idiot-3A4c modificat. trebuie, de fapt, să fie numit CAC (pentru a vedea dacă acest lucru este în continuare cazul pe site-ul Enedis)
Dacă invertorul poate injecta fizic în rețeaua națională, este necesar să completați un CRAE care implică trecerea CONSUELULUI pentru a certifica instalarea. Și va trebui să plătiți producătorul TURPE în fiecare an (nu viața bună?)

Problema este că Linky este un snitch care detectează injecția. Te face să te întrebi dacă nu a fost făcut pentru asta. Enedis vă poate întrerupe și anula abonamentul cu EDF. Tăierea curentului nu este văzută niciodată, dar sume solicitante pentru curentul pe care l-ați dat gratuit, este deja vu.
Fără injecție, nici văzut, nici cunoscut: nedetectabil pentru Linky. Există doar drona.
Vă recomand un invertor fără injecție și să urmați procedura CAC pe portalul Enedis.
0 x
Corre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 30/11/18, 11:01

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de Corre » 05/12/18, 11:47

Buna Enerc,

Vă mulțumesc foarte mult pentru acest răspuns detaliat. Am notat mai jos câteva dintre remarcile dvs. (subliniate) și am pus comentarii în albastru.

Dacă ai transmis mai departe forum fotovoltaic, deci sunteți informat despre înșelătorii frecvente. Buna observatie. Nu luați nicio companie care apelează și mai ales nu pe cei care pretind că sunt parteneri EDF. Aceasta este amprenta tipică a eco-delincvenților.

Da, sunt conștient de înșelăciunile dese. Neavând un telefon fix, nu mă deranjează prea mult vânzătorii direcți. Eu sunt cel care contactează direct instalatorii din Finistère care pot să-mi arate despre instalațiile pe care le-au făcut.

Din punct de vedere al ecologiei, emisiile de CO2, poluarea, extracția de minerale etc ... punerea bateriilor este o prostie astăzi. Acest lucru nu va mai fi cazul în 10-20 de ani, când bateriile vor fi folosite peste tot pentru a gestiona intermitența (baterii auto, acasă, etc ...).

Este adevărat că aceste puncte trebuie luate în considerare. Din informațiile pe care le-am cules, bateriile cu litiu sunt încă mai curate decât bateriile cu plumb. De asemenea, se pare că litiul în sine reprezintă doar 5-10% din compoziția totală a unei baterii.

Cu excepția cazului în care vă aflați într-o zonă izolată fără acces la rețea, punerea bateriilor este justificată doar de o atitudine de neîncredere în legătură cu politica nucleară a statului și a aripii sale armate Enedis (FED), care prezintă constrângeri tehnice ale conexiune lipsită de sens pentru a încetini inevitabilul.

Sunt complet în această situație.

Depunerea bateriilor este un act de revoltă și / sau militant. Și cu cât trebuie să întrebăm mai mult, cu atât avem mai multe șanse să influențăm deciziile statului către o acceptare reală a autoconsumului (real, nu discursul actual al fundului fals).


sunt total de acord cu tine

Odată ajuns în acțiune de revoltă și militanță, există câteva constrângeri tehnice asupra litiului:
- evitați descărcarea la mai mult de o dată capacitatea: dacă bateria este de 2 kWh, puterea maximă nu trebuie să depășească 2000 W. Cu alte cuvinte, bateria nu poate fi descărcată în mai puțin de o oră.
- este la fel pentru încărcare. Fie că încărcați cu energie solară sau din rețea (de exemplu, în orele de vârf), va trebui să încărcați această baterie la mai puțin de 2000W.
Prin urmare, aveți nevoie de un invertor a cărui putere de încărcare și descărcare este adaptată la capacitatea bateriei.
În caz contrar, bateria se poate supraîncălzi, se poate aprinde sau se poate deteriora rapid.


Am înțeles bine acest punct. Am contactat Imeon Energy care mi-a dat informații despre acest subiect. Bateriile Pylontech, care sunt compatibile cu invertoarele lor, pot fi încărcate în 2 ore și descărcate în 1 oră. Cu toate acestea, mi-au indicat că BMS-ul bateriei trimite „instrucțiuni” în timp real la invertor cu privire la puterile maxime care trebuie încărcate și descărcate. Deci, se pare că nu este posibil să depășești ceea ce permite bateria. Pentru bateriile plumb-acid, constrângerile sunt aparent mult mai mari, deoarece este necesar să se evite descărcarea lor în mai puțin de 5 ore.

Dacă invertorul nu poate injecta surplusul (acesta trebuie să fie cazul imonului), trebuie să completați formularul 2017B 2 / c / idiot-3A4c modificat. trebuie, de fapt, să fie numit CAC (pentru a vedea dacă acest lucru este în continuare cazul pe site-ul Enedis)
Dacă invertorul poate injecta fizic în rețeaua națională, este necesar să completați un CRAE care implică trecerea CONSUELULUI pentru a certifica instalarea. Și va trebui să plătiți producătorul TURPE în fiecare an (nu viața bună?)


Imeon poate face ambele în funcție de setări (injectează sau nu în rețea): https://imeon-energy.com/apps/0-watt-meter/. Voi vedea după ce am validat partea materială pentru aspectele administrative (dar mă gândesc să optez pentru blocarea injecției

Pentru baterii, ați avea preferințe de marcă?
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de ENERC » 06/12/18, 07:42

Pentru baterii, ați avea preferințe de marcă?

Nu.
Există 2 tehnologii:
- NCM-uri care funcționează în aer liber, dar care pot lua foc (marca LG de exemplu)
- LiFePO4 care se încarcă doar peste 0 ° C, dar care nu poate arde (BYD, marca Pylontech)
Dacă putem pune bateriile în interior, voi merge pe LiFePo4 mai mult. Dacă este afară, este NCM, cu excepția Finistère lângă mare, unde înghețează foarte rar.
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de Peter » 08/12/18, 16:20

Înțeleg interesul bateriilor cu litiu pentru vehiculele unde densitatea lor de energie este interesantă, dar pentru o instalație statică care sunt avantajele? Deoarece prețul nu este deloc același cu bateriile cu plumb acid.
În ceea ce privește impactul asupra mediului, bateriile cu plumb sunt ușor de reciclat și canalele există deja. Pe de altă parte, pentru bateriile cu litiu, ce faceți cu ele după ce bateria este consumată?
0 x
Corre
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 30/11/18, 11:01

Re: Proiect de autoconsum cu baterii Finistère




de Corre » 10/12/18, 16:18

Buna Petrus,

conform calculelor mele (care s-ar putea să nu fie bune ...), litiul este de fapt mult mai ieftin decât plumbul dacă luăm în considerare durata totală a șurubului bateriilor și adâncimea de descărcare la pe care le poate folosi. Așa am calculat:

Pentru baterii cu gel (plumb), pentru o baterie Victron 12V / 110Ah:

Preț de vânzare online pentru o baterie: 330 €
Energie totală: 1.32kWh
Energie utilă (descărcare de 50%): 0.66 kWh
Preț pentru 1 kWh util: 500 €
Durata de viață (număr de cicluri la 50% descărcare): 800
Prețul unui ciclu: 0.625 €

Pentru bateriile cu litiu, pentru o baterie Pylontech 48V / 50Ah:

Preț de vânzare online pentru o baterie: 1350 €
Energie totală: 2.4kWh
Energie utilă (descărcare de 90%): 1.2 kWh
Preț pentru 1 kWh util: 625 €
Durata de viață (număr de cicluri la 90% descărcare): 5000
Prețul unui ciclu: 0.125 €

Dacă calculele mele sunt corecte, litiul este de peste 5 ori mai ieftin decât plumbul ... Sunt interesat dacă oamenii au sugestii pentru a adăuga lucruri la această comparație.

Pentru reciclarea bateriilor, am o mulțime de dificultăți în a găsi informații.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135