Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 18/12/18, 11:02

sicetaitsimple a scris:
Pe scurt, mai există loc pentru a însoți dezvoltarea EV ...


Cred că oamenii cinstiți (vreau să spun sincer intelectual) vor fi de acord cu asta.

Totuși, din punctul meu de vedere, cel puțin două sau trei puncte:

a) pentru moment, proprietarii de vehicule electrice nu percep DOAR în timpul orelor de vârf; este puțin pe tot parcursul zilei, la parcări aleatorii lângă o priză; prin urmare, aceasta presupune prețuri adaptate, schimbări de comportament [NB: acest lucru este valabil pentru alte „utilizări grele” domestice - care diferă de mașina de spălat sau de mașina de spălat vase sau congelatorul: toate au o durată de 36 sau 48 sau 72 h - a mea - deci ar fi ușor să programați reîncărcarea zilnică la 3 dimineața]

b) problema impozitării acestui „combustibil”, care atârnă deasupra capetelor noastre ca o sabie a lui Damocles; toată lumea (inclusiv unele pub-uri) motivând pe baza tarifului actual; mi se pare evident că, dacă EV câștigă impuls, statul va încerca să transfere pierderile fiscale la electricitate (sau kilometrajul prin urmărire ???) ... Acest lucru deranjează procesul decizional; baza tarifului actual nu va fi probabil mâine ???

c) pentru cei care, dintr-un motiv sau altul, sunt împotriva unei noi dezvoltări nucleare (eu sunt, din motive etice menționate în altă parte), este probabil ca această creștere a consumului să nu servească drept justificare pentru lansarea rate noi; Cred că, dacă suntem sincer împotriva unei noi dezvoltări nucleare, trebuie să fim consecvenți și pătrati și să nu încurajăm consumul [de aceea singura modalitate, pentru mine, de a lua în considerare achiziția unui EV este cu o instalație fotovoltaică / chiar eoliană pentru a produce o parte substanțială - nu va fi niciodată 100% - din „combustibil”; de aici remarca mea de mai sus că „biletul” de intrare este greu, chiar dacă calculele par să arate că nu este neapărat cel care pierde; că, în orice caz, „îngheță” factura la un nivel cunoscut, de care voi beneficia în continuare peste 15 ani - nu este nevoie să merg la sensurile giratorii în scaun cu rotile și într-o vestă galbenă]


PS: se pare că nimeni nu știe dacă puteți înlocui „cu ușurință” acumulatorul unui e-Up?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/18, 11:07

Did67 a scris:prin urmare, singura modalitate, pentru mine, de a lua în considerare achiziționarea unui EV este ca o instalație fotovoltaică / chiar eoliană să producă o parte substanțială - nu va fi niciodată 100% - din „combustibil”; de aici remarca mea de mai sus că „biletul” de intrare este greu


Minim 100 € ... Imagine

Și din nou spunând că cred că estimarea mea este „deasupra solului” Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 18/12/18, 11:47

Visezi Tesla sau ce? Am fost mai modest: un e-Up la aproape 30 de euro [fără reclame: https://www.automobile-propre.com/voitu ... agen-e-up/] + o instalare de 3 kVp (realizată de un profesionist; aceasta este în jur de 12 € astăzi; acest lucru poate fi mai puternic și mai puțin costisitor prin instalarea unui kit: https://helloenergie.com/kit-solaire-60 ... yYQAvD_BwE)

Mă așteptam între 40 și 45 € de la Moș Crăciun - se pare că are o defalcare a renilor, nu sunt suficiente licheni pentru a le hrăni bine!

Ei bine, trebuie să fiu mai puțin aproximativă și să fac niște calcule în raport cu productivitatea medie PV / consum a EV, în funcție de utilizarea noastră ... pentru a vedea puțin mai clar.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/18, 11:53

Did67 a scris:Am fost mai modest: un e-Up de aproape 30 de euro + o instalație de 000 kVp (efectuată de un profesionist; aceasta este în cei 3 € de azi)

Mă așteptam la 45 de euro de la Moș Crăciun - se pare că are o defalcare a renilor, nu sunt suficiente licheni pentru a le hrăni bine!


Ai uitat esențialul ... Imagine

Dacă am încredere în calculul tău atunci și sunt mai puțin zgârcit decât cei 100 inițiali, aș spune minimum 000 €
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 18/12/18, 11:57

nico239 a scris:
Ai uitat esențialul ... Imagine

Dacă am încredere în calculul tău atunci și sunt mai puțin zgârcit decât cei 100 inițiali, aș spune minimum 000 €



????? Acolo, sincer, nu văd [vorbesc "bilet de intrare"= investiție, pentru a scoate bani din buzunar imediat; prin urmare, excluzând alte consumuri decât cele auto-produse, excluzând întreținerea, excluzând asigurările ...]

Turbine eoliene ??? Pentru zilele cenușii când ar fi vânt ???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/18, 12:01

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Ai uitat esențialul ... Imagine

Dacă am încredere în calculul tău atunci și sunt mai puțin zgârcit decât cei 100 inițiali, aș spune minimum 000 €



????? Acolo, sincer, nu văd [vorbesc "bilet de intrare"= investiție, pentru a scoate bani din buzunar imediat; prin urmare, excluzând alte consumuri decât cele auto-produse, excluzând întreținerea, excluzând asigurările ...]


Suntem „privilegiați” și o uităm ... Imagine



Deci, pentru a face ce vrei tu ai nevoie:

O casă unică
+
Un terrrain pentru instalarea unei turbine eoliene
+
un e-Up de aproape 30 de euro
+
o instalare de 3 kVp efectuată de un profesionist; este în suma de 12 €

Începe să facă ...Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 18/12/18, 12:26

OK, văd ...

Recunosc că m-am gândit la mine, în cazul meu ... Doar: „Cumpăr sau nu cumpăr” un EV?

Desigur, dacă contați teren, casă (bine, dacă sunteți în regim de auto-producție, nu aveți nevoie de o casă care să vă poarte semnele, poate fi un port auto dotat, dar sunt de acord că nu cumpăra asta dacă nu ai o casă) ...

Dar să nu ne înșelăm pe noi înșine: nu mâine EV-urile vor înlocui vechile ZX sau Clio pe care le vedem în continuare! Nici completarea parcărilor HLM ...
0 x
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Riaz » 18/12/18, 12:27

nico239 a scris:Reduceți viteza maximă potențială a vehiculului, reduceți deplasarea motorului, reduceți greutatea, reduceți electronica sau unele automatisme și motoarele lor electrice grele de prisos ... etc

Și după ce am făcut toate astea, când va veni timpul, aceste vehicule corect pentru că lumina ar putea fi electric dacă este într-adevăr cel mai bun mod de a folosi energie regenerabilă. Și nu trebuie să uităm că vom îmbunătăți scorul împărțindu-le ...

Este doar bunul simț și riscul minim în caz de eroare în această alegere. Dacă avem mașini care au un impact scăzut asupra mediului și găsim formula magică de a avea energie regenerabilă, nu este chiar rea : Lol:

A intra într-un punct mort doare mult, mai ales la sfârșit ...

Michel
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de sicetaitsimple » 18/12/18, 12:39

Did67 a scris:
sicetaitsimple a scris:
Pe scurt, mai există loc pentru a însoți dezvoltarea EV ...


Cred că oamenii cinstiți (vreau să spun sincer intelectual) vor fi de acord cu asta.

Totuși, din punctul meu de vedere, cel puțin două sau trei puncte:

a) pentru moment, proprietarii de vehicule electrice nu percep DOAR în timpul orelor de vârf; este puțin pe tot parcursul zilei, la parcări aleatorii lângă o priză; prin urmare, aceasta presupune prețuri adaptate, schimbări de comportament [NB: acest lucru este valabil pentru alte „utilizări grele” domestice - care diferă de mașina de spălat sau de mașina de spălat vase sau congelatorul: toate au o durată de 36 sau 48 sau 72 h - a mea - deci ar fi ușor să programați reîncărcarea zilnică la 3 dimineața]

b) problema impozitării acestui „combustibil”, care atârnă deasupra capetelor noastre ca o sabie a lui Damocles; toată lumea (inclusiv unele pub-uri) motivând pe baza tarifului actual; mi se pare evident că, dacă EV câștigă impuls, statul va încerca să transfere pierderile fiscale la electricitate (sau kilometrajul prin urmărire ???) ... Acest lucru deranjează procesul decizional; baza tarifului actual nu va fi probabil mâine ???

c) pentru cei care, dintr-un motiv sau altul, sunt împotriva unei noi dezvoltări nucleare (eu sunt, din motive etice menționate în altă parte), este probabil ca această creștere a consumului să nu servească drept justificare pentru lansarea rate noi; Cred că, dacă suntem sincer împotriva unei noi dezvoltări nucleare, trebuie să fim consecvenți și pătrati și să nu încurajăm consumul [de aceea singura modalitate, pentru mine, de a lua în considerare achiziția unui EV este cu o instalație fotovoltaică / chiar eoliană pentru a produce o parte substanțială - nu va fi niciodată 100% - din „combustibil”; de aici remarca mea de mai sus că „biletul” de intrare este greu, chiar dacă calculele par să arate că nu este neapărat cel care pierde; că, în orice caz, „îngheță” factura la un nivel cunoscut, de care voi beneficia în continuare peste 15 ani - nu este nevoie să merg la sensurile giratorii în scaun cu rotile și într-o vestă galbenă]




La punctul a) da, evident, avem nevoie de schimbări de obiceiuri. Dar cred, de exemplu (poate este deja așa, nu știu) că ar trebui să poți spune când vii acasă seara prin smartphone-ul tău „Vreau ca bateria să fie complet încărcată până la 7:00 dimineața” și că bazarul va reuși, în funcție de starea reziduală de încărcare și de tariful dvs. de energie electrică pe care îl cunoaște, să vă facă asta pe partea mică, minimizând costurile și economisind bateria.


b): în mod voluntar nu am abordat subiectul inițial al subiectului referitor la costul de utilizare: vehiculele electrice sunt în mare parte subvenționate, avem puțină perspectivă asupra duratei de viață a bateriilor în condiții reale, problema impozitării pe care o aveți episcopi, ...... După ce am spus acest lucru, în legătură cu acest ultim punct, cine poate spune cât va valora un butoi de petrol în 5,10, 20 sau 100 de ani? 200, 300, 100 $ sau mai puțin de XNUMX ca acum? Cu riscul de a nu fi în vântul actual, aș spune că preferința mea ar fi mai degrabă să plătesc impozite în Franța pe un produs a cărui valoare adăugată se realizează în principal în Franța decât să îngrășăm un anumit număr de monarhii sau democrații simpatice " ex-popular ".


c) am văzut un pic mai mare decât în ​​orice caz, chiar dacă EV-ul decolează din punct de vedere al vânzărilor, pătrunderea sa în termeni de% din materialul rulant va fi foarte lentă. Din punctul meu de vedere, lasă mai mult timp decât necesită pentru dezvoltarea unei flote electrice substanțiale regenerabile. Așadar, nu cred că dezvoltarea EV implică în mod necesar o dezvoltare a flotei nucleare în comparație cu nivelul actual.
Desigur, dacă obiectivul său personal este cea mai rapidă eradicare a acestuia, este mai bine să evitați trecerea la EV, ar fi ilogic.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de sicetaitsimple » 18/12/18, 13:48

sicetaitsimple a scris:
Desigur, dacă obiectivul său personal este cea mai rapidă eradicare a acestuia, este mai bine să evitați trecerea la EV, ar fi ilogic.


... Cu excepția condițiilor pe care le menționați (autoconsum de producție fotovoltaică, de exemplu), dar așa cum mi-ați menționat mi se pare, este mai potrivit pentru un statut de pensionar decât în ​​cazul general al persoana care își ia mașina dimineața pentru a merge la serviciu și care nu se mai întoarce până seara.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166