Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 18/12/18, 16:12

Pentru c), am fost, așa cum am amintit nico239, pe „parametrii” care influențează o decizie individuală:

a) cât trebuie să pun pe tabel minim

b) ce „garantează” că „calculul profitabilității” meu nu este influențat de o impozitare care intervine între timp (ceea ce mă protejează de a fi auto-producător)

c) da, auto-producția este destul de potrivită pentru pensionari; putin pentru muncitori; Cu toate acestea, rețineți că în kit-ul pe care l-am setat, existau baterii care ar fi, în parte, tampon (cu prețul unei performanțe mai puțin bune) ...

Pentru „edificarea” mea personală, voi face câteva calcule mai serioase, știind că acasă, mașina „mică” (în prezent pe GPL) face 80% din navete de aproximativ treizeci de km (dus-întors = 2 x 15) fie când soția mea lucrează, fie când merg la cumpărături când nu lucrează; 10% trebuie să fie navete către Strasbourg (2 x 30 km); restul, călătorii lungi (conferințe, vizitarea socrilor din Burgundia) ...

Dar dacă deja pensionarii, dintre care unii au resurse (cu „puțin mai puțin de 1 € net”, sunt doar un pensionar median; prin urmare, 500% câștigă mai mult decât mine), începeau ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Adrien (ex-nico239) » 18/12/18, 18:05

Did67 a scris:Dar să nu ne înșelăm pe noi înșine: nu mâine EV-urile vor înlocui vechile ZX sau Clio pe care le vedem în continuare! Nici completarea parcărilor HLM ...


Nu cunosc piața celor mici, ușoare și vechi, dar cred că există afaceri bune de făcut.

Personal, aș prefera să fiu Mercedes 190 E ... îl atingem cu 150 km, cu alte cuvinte noi, la 000 €.

Desigur, acest lucru consumă puțin mai mult decât un ZX, deși cu o conducere bună „TGV”, suntem foarte în mare parte pe tărâmul acceptabil.

Ei bine, asta a spus că al meu cu cei 700 nu pare gata să mă retrag așa că ... sunt „forțat și forțat” să-l păstrez : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 277