Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Riaz
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 391
Înregistrare: 04/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Cholet
x 2

Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Riaz » 13/12/18, 14:54

Bonjour à tous,

O foaie de calcul interesantă a fost postată de nico239, care arată de ce cei care știu să numere nu se grăbesc în oferta VE.
El este aici: https://www.automobile-propre.com/dossi ... lectrique/

Deci, contrar a ceea ce cred unii lideri de opinie sau care se consideră ca atare, VE nu este răspunsul la Vestele Galbene. : Lol:

Dacă nu sunt abonați sau cititori ai QUE CHOISIR!!!!
Pe coperta din noiembrie și cu aldine: „ Electricul este un bonus„ și în articolul anunțat cu brio, în ceea ce privește costul de utilizare, EV-ul dă zgomot în mod clar mașina fumegătoare!

Singurul dezavantaj, dată fiind ciudățenia rezultatului, mi-a fost ușor să văd că zeloții QC tocmai uitaseră să țină cont de închirierea bateriei!!!!

Am trimis o scrisoare care nu a primit niciun răspuns. Nu a existat nicio reacție în numărul din decembrie și încă niciun răspuns la urmărirea mea...

Deci, pentru a rezuma, un vehicul subvenționat cu o baterie gratuită este profitabil : Lol:

Cei curioși pot vedea QC-ul noiembrie iar cei și mai curioși, copia scrisorilor trimise.

Prima scrisoare din 29:
bonjour,

Am citit QUE CHOISIR în mod regulat (și cu interes) încă de la crearea lui, părinții mei erau abonați...

În numărul din noiembrie 2018, articolul intitulat „Electriitatea este un bonus” m-a cufundat într-o mare nedumerire.

Descoperirea că un vehicul a cărui achiziție este super subvenționată și fără taxe pe combustibil ar putea fi interesant, fie că funcționează cu benzină, electricitate sau gunoi de grajd, nu a necesitat un efort mare din partea „decriptorilor”! Acesta este doar un detaliu in disconfort, comparatiile care se fac nu sunt foarte legitime. Un VWe-Up! nu va fi niciodată mai mult de o a doua mașină (pentru oamenii bogați), în timp ce Suzuki Swift poate fi singurul vehicul care asigură toate călătoriile pentru o singură persoană sau pentru un cuplu, în și în afara orașului.

Ne-am aștepta de la QUE CHOICE la un studiu mai detaliat al acestei noi oferte, inclusiv o analiză a consecințelor generale ale unei schimbări a parcului de vehicule către electrice. Cu alte cuvinte, această schimbare răspunde problemelor de mediu și, prin urmare, servește interesului general?

Întrebarea asta chiar se pune, pentru că articolul „CITIȚI ÎN CE ALEGE” (chiar mai puternic decât Vzut la TV) este un stimulent pentru a trece la electricitate, este o poziție care te angajează.

„Descifratorii” tăi ar fi fost bine sfătuiți să absoarbă ceea ce se spunea despre subiect și nu doar să culeagă câteva cifre și să le prezinte fără ca noi să putem înțelege exact ce acoperă ele.

Primul lucru pe care ar fi trebuit să-l observe a fost avertismentul solemn al lui Carlos TABARES, șeful PSA, despre care nu ne putem imagina că ar fi un dușman al intereselor sale. A făcut asta destul de tare la Salonul Auto de la Geneva și a pus un al doilea strat la Salonul Auto de la Paris. Ne amintește de toate consecințele nefericite și de riscurile care s-ar asuma dacă am face cu adevărat această trecere la electric. Mai presus de toate, precizează că dacă se va face, este foarte clar că va fi responsabilitatea exclusivă a politicienilor al căror rol este să facă alegeri pentru comunitate... și deci nu a producătorilor de mașini. În același timp, PSA se pregătește să vândă vehicule electrice foarte scumpe unei minorități de Happy Few... acționarii nu trebuie să-și facă griji.

Chiar dacă nu suntem un rege al decriptării și scriem pentru prima dată pe acest subiect, acest lucru ar trebui să sune.

Dacă ne întoarcem la cifre, este greu de găsit ce se anunță în articol și care elimină mașinile fumegătoare. Dacă luăm combustibilul timp de 4 ani, iată ce ne permite un calcul simplu:

60.000 km cu CLIO la 5,3 l/100 de benzină la 1,53 euro/l ceea ce face 4865 euro

60.000 km cu ZOE la 3 Euro/100 km, ceea ce face 1800 Euro pentru combustibil electric la care se adauga 48 luni de inchiriere baterie la 99 Euro/luna, pentru un total de 5652 Euro (99 Euro/luna, tarif inchiriere pt. 15000 km/an).

La acest preț, knockout-ul nu este sigur și nu seamănă cu ceea ce se proclama!

Pe fond, interogarea unui descifrator trebuie să-i permită să verifice dacă imensele avantaje ale energiei electrice care ni se învață pe toate canalele de comunicație combinate, sunt într-adevăr acolo și în fază cu obiectivele de sobrietate, eficiență energetică și reducerea poluării.

ZOE consumă 20 kWh/100 km, un mic calcul din spate ne permite să ne apropiem de o comparație a consumului de energie de la „fântână la roată”, singura modalitate de a evita compararea varzelor cu morcovii.
Eficiența centralei termice care a produs acești kWh, fie că este nucleară, cărbune sau păcură, este de 1/3.
Pentru a furniza acești 20 kWh electrici, am consumat așadar 60 kWh termic: ei reprezintă aproximativ 6 litri de benzină (1 litru = 9,68 kWh), sau după cea mai apropiată aproximare, consumul CLIO. Pentru economii de energie, va trebui să găsești altceva...

Există speranțe pentru poluare și emisii de GES?
Dacă privim lucrurile la nivel global, ar trebui să știm că în lume, electricitatea este produsă masiv din resurse fosile, în principal cărbune, cu o medie de 800 g CO2 per kWh produs.

Pe această bază, cu acești 20 kWh/100 km, ZOE-ul nostru scuipă de fapt 160 g CO2 / 100. Plămânii urbanilor ar putea fi mai buni, dar nu și clima!

Descifratorii noștri ar trebui să privească cu atenție în special anunțul ZERO EMISII justificat de energia nucleară franceză fără carbon. Trebuie să încercăm să înțelegem ce s-ar întâmpla dacă Franța și-ar crește consumul de energie electrică pentru această nouă utilizare. Răspunsul este ușor, Franța va aproviziona mai puțin și va cumpăra mai mult de la vecinii noștri europeni. Ei vor produce echivalentul cu mijloacele lor „murdare”, pentru că este puțin probabil să profite de ocazie pentru a începe să folosească lumânări, bugarii! Și CO2 nu are naționalitate sau granițe.

Speranța noastră este dezamăgită, ZOE va funcționa așadar pe cărbune... Tot raționamentul care se bazează pe un „mix electric” mai favorabil vehiculelor electrice sunt doar dispute care nu corespund realității faptelor care leagă cauza și rezultat.

Și nu are rost să supraîncărcăm barca menționând incertitudinile legate de tehnologiile bateriilor, despre ingredientele rare esențiale până în prezent pentru fabricarea acestor minuni electrice, despre „energia întruchipată” și dificultățile reciclării.

Și fără a cădea în conspirație, putem ignora jubilația EDF în fața acestui nou consum, care îi va permite să anunțe toate EPR-urile la care visează tehnostructura și care vor însoți această „revoluție”?

Pe scurt, suntem păcăliți cu mașinile electrice, adevărul este că este o penalizare și această poziționare a CE ALEGE este total de neînțeles.

Cu stimă,


Deci, niciun răspuns și un memento pe 3:
bonjour,

Nu am primit niciun feedback în urma trimiterii e-mailului meu pe 29 octombrie, cu excepția procesării automate prin care mi-am solicitat autorizarea de a folosi trimiterea mea.

Am căutat în zadar cea mai mică aluzie la acest același mail în numărul din decembrie... Nu mă înțelege greșit, nu mi se umflă capul și nu supraestimez importanța corespondenței MELE.

Este doar o chestiune de a ști care este răspunsul la această întrebare binară:

---> Analiza mea a articolului tău se bazează pe o eroare de raționament (mică sau mare) și editorii tăi doar spun când proclamă că mașina electrică este DOAR UN BONUS. În acest caz, a-mi răspunde în câteva minute pentru a mă anunța părea în ordinea lucrurilor posibile.
---> Editorii tăi s-au înșelat serios și „uitarea” de cantitatea de închiriere a bateriei pune radical sub semnul întrebării rezultatul proclamat și cititorii tăi trebuie informați despre acest lucru.

Nu există altă posibilitate, iar statutul dumneavoastră de organizație de apărare a cetățenilor-consumatori necesită claritate și transparență.

Prin urmare, vă rugăm să înlăturați îndoiala pe care o menține lipsa dumneavoastră de reacție.

Cu stimă,


Si inca nici un raspuns.....
0 x
În ceea ce privește viitorul, nu este vorba de a-l prezice, ci de a-l face posibil (Antoine de Saint Exupéry)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Christophe » 13/12/18, 16:26

Este cu siguranță interesant, dar îmi pare rău că nu am citit nimic și nici nu e nevoie să compar nimic! În general, tind să fiu de acord cu analizele lui Que Choisir (cu excepția faptului că ele apără prea mult consumul și consumatorii, dar asta este o altă dezbatere)

De ce nu citesc? Pentru că discursul privind rentabilitatea economică a mașinii electrice va fi distorsionat atâta timp cât vom compara energia fosilă puternic taxată din combustibilii rutieri (2/3) cu energia electrică puțin impozitată (1/5 TVA + unele taxe specifice EdF... )...

Pentru că asigurați-vă că kWh rutier cu cota zero este în prezent tolerat și când se ajunge la pătrunderea pieței de vehicule electrice atunci kWh rutier va fi impozitat... Desigur, ca întotdeauna, guvernul va proceda pas cu pas cu o creștere treptată a impozitării de drum de kWh...

Am avut această dezbatere pe această temă forum Acum 8 ani deja: -Transport electric / electric-car-ar trebui să ne-the-taxa-kwh-FED-road-t10007.html

acum Îi încurajez pe toți cei care au acasă producție de energie electrică regenerabilă să treacă la o mașină electrică: este mai ușor să produci energie electrică verde decât biocombustibil!

Un avantaj semnificativ al mașinilor electrice este întreținerea mult mai redusă. Exemplu cu un Tesla cu 480 km: -Electrică de transport / tesloop-cost-de-derizorie-intretinere-si-a-car-electric-tesla-sale-480-000km-t15338.html (și acest lucru evident nu îi interesează pe dealeri...)
0 x
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de yves35 » 13/12/18, 16:33

bonjour,

Nu am refăcut toate calculele, dar există ceva care nu se adună. Cand spui:

Eficiența centralei termice care a produs acești kWh, fie că este nucleară, cărbune sau păcură, este de 1/3.

acest lucru nu este valabil pentru energia nucleară, care este o energie al cărei flux este captat (nu este o energie stocată precum combustibilii fosili) precum eolianul sau solarul sau, într-o măsură mai mică, hidroelectricitatea (uneori curge, dar care este stocată). Deci randamentul de 1/3 pentru energia nucleara nu are sens sau altfel trebuie sa socotim in randamentul unei turbine eoliene tot vantul care trece si nu este folosit. : Cheesy: .

În rest, sunt de acord cu faptul că aceasta nu este o soluție în sine. Și că este o risipă a unei resurse rare: impozitele noastre. Și că, prin excluderea, ratam tratarea întrebărilor reale.

Am încercat să vorbesc despre asta aici:
orum.apper-solaire.org/viewtopic.php?f=28&t=9747&sid=5e8d55bed26cb60bf33015fb9bfe52fe

Yves
0 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Bardal » 13/12/18, 16:34

Nu sunt sigur că beneficiul electrificării vehiculelor terestre este exprimat în primul rând în termeni economici; a face o „afacere financiară” cu un EV nu este tocmai obiectivul celor care apără principiul acestei electrificări, le este suficient să nu existe pierdere financiară pentru serviciul egal prestat (și acest lucru nu este deja atât de simplu) .

Obiectivul esențial este reducerea drastică a emisiilor de GES prin îndepărtarea combustibililor carboni; dacă nu te simți îngrijorat, este în interesul tău să mergi mai departe (există bursa de a specula, și tot felul de alte mijloace)...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Christophe » 13/12/18, 16:51

Putem face (reface, de fapt: au fost deja făcute pe larg în acest sens forum) calcule în toate direcțiile, electrificarea vehiculelor de 2 tone cu 10% (în medie) sarcină utilă este o aberație tehnologică!! Doar producatorii nu stiu, sau nu vor (?), sa mearga usor!

Soluția, și pe care o dezvolt concret în prezent (singur în colțul meu...deocamdată...), este ceaUlimuş rutier...

ULM rutier ale cărui specificații au fost definite aici: nou transport / auto-the-viitor-de-t6803.html multe exemple de dezvoltare au fost puse pe această temă aici destul de recent: nou transport / auto-the-viitor-de-t6803-2990.html

Toate aceste exemple s-au terminat cu eșecuri comerciale, nici unul nu a afectat industrializarea...atât de mult încât sistemul „apără” paradigma actuală a mașinii!! Bani bani bani!!!! : Evil:

Un subiect dedicat scuterelor și 2 roți carenate este aici, oferă aproape același serviciu ca și mașina: nou-transport / motociclete și scutere-carenes-quasar-MonoTracer-ECOMOBILE-hybris-t15533.html

Unele au fost comercializate mai mult sau mai puțin pe scurt... Monotrasor este unul dintre ele, design groaznic și chiar echipat Poliția Elvețiană...Dar nu a fost atât de ecologic (nici ecologic, nici economic) ca vehicul! Cred că prețul de listă era > 40 de euro...

O nouă versiune electrificată ar fi la modă în oraș!

Imagine

Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Gaston » 13/12/18, 17:07

Christophe a scris:cel?) Monotrasor este unul dintre ele, design groaznic și chiar echipat Poliția Elvețiană...Dar nu a fost atât de ecologic (nici ecologic, nici economic) ca vehicul! Cred că prețul de listă era > 40 de euro...

O nouă versiune electrificată ar fi la modă în oraș!
Monotrasorul electric există (sau a existat?) ... la peste 80 de euro.

Dar, la fel ca și versiunea termică, nu a fost niciodată un vehicul pentru oraș...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 13/12/18, 17:14

O precizare: pe VW e-up, bateria, garantată 8 ani, este inclus în preț [17 până la 600 euro inclusiv taxe, bonus sau super-bonus dedusa]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 13/12/18, 17:24

Christophe a scris:
acum Îi încurajez pe toți cei care au acasă producție de energie electrică regenerabilă să treacă la o mașină electrică: este mai ușor să produci energie electrică verde decât biocombustibil!



Cred, de fapt, că abordarea coerentă „econolo” este producerea de energie electrică folosind PV.

Investiția devine destul de considerabilă - dar PV-urile ar trebui să dureze cel puțin 20 de ani. De asemenea, EV-ul ar trebui să fie mai durabil decât un cazan pe roți.

Așa că ar trebui să facem o comparație: 20 de ani de CLIO (cel puțin 2) + întreținere + consum de combustibil (la un preț care probabil va crește în această perioadă - poate chiar să explodeze!) vs investiția într-o instalație fotovoltaică (mai mult sau mai puțin 12). euro) + un e-UP + reînnoirea bateriei în jur de 000 ani... (deci, fără consum de energie electrică, din moment ce este autoprodus curent și acoperit de investiție; nicio surpriză în ceea ce privește taxele viitoare - mi se pare greu de impozitat panouri ulterior; fără risc de creștere a „combustibilului” deoarece investiția se face la prețul de achiziție...)

Singura problemă: „a scoate” în jur de 30 de euro deodată!!! Nu vom fi mulți dintre noi care o vom face, chiar dacă redus la an, sunt „doar” 000 de euro. Multe oferte actuale de leasing sunt mai scumpe... Vorbeste cu bancherul tau despre asta, spunandu-i ca este „profitabil”!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Did67 » 13/12/18, 17:28

Intrebare: stie cineva daca pe acest tip de vehicul se poate schimba bateria ("integrata in podea intre cele doua axe" conform brosura)??? In rest, ce am scris e o prostie!

[Dacă voi câștiga la loterie, voi încerca!]
0 x
Perseus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 283
Înregistrare: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Ce sa alegi? Problema calculatorului cu mașina electrică




de Perseus » 13/12/18, 17:59

bonjour,

Did67 a scris:Intrebare: stie cineva daca pe acest tip de vehicul se poate schimba bateria ("integrata in podea intre cele doua axe" conform brosura)??? In rest, ce am scris e o prostie!

[Dacă voi câștiga la loterie, voi încerca!]


O intrebare care ma deranjeaza si pe mine. Pe o perioada de 10-15 ani bateriile vor evolua, fara sa mentionam macar uzura bateriilor initiale.
Modularitatea și capacitatea de a întreține mașina pot fi decisive. Un pic în același spirit când schimbi bateria unui laptop vechi sau când schimbi hard disk-ul unui computer punând un SSD și un Linux în loc să cumperi o mașină nou-nouță...

@+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221