Rezoluție 2019: (încercați să) nu cumpărați ceva nou! Boicot al noului?

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Ahmed » 08/01/19, 18:31

De asemenea, ceea ce merge la un centru de reciclare nu poate fi recuperat legal. A fost posibil să treceți înainte, dar echipele au vizitat mai multe depozite și, probabil, camerele le-au încurajat să refuze: de aceea a devenit mai dificil.
Am discutat cu oficialii administrativi posibilitatea creării unei resurse *, m-au ascultat politicos, dar a fost fără ecou ...

* Aș prefera ca recuperarea să se facă într-o bază clară și să poată beneficia de mai multe persoane din cauza structurii magazinului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Exnihiloest » 08/01/19, 19:33

Christophe a scris:Favorizează piața second-hand în 2019 pentru a reduce (cu mult) impactul asupra mediului. Reparați sau cumpărați second-hand sau, a devenit destul de ușor cu internetul și diverse mărci din marile orașe ...
...

Când vedem încrederea produselor astăzi, sau chiar obsolescența planificată, nu sunt sigur că aceasta este soluția potrivită, cu excepția produselor de bază (mobilă, vase ... de exemplu).
Îmi reparez propriile obiecte, în special tot ceea ce este electric, acolo pot spune că am făcut economii pe lângă munca mea grozavă pentru planetă, dar cu siguranță nu voi merge să cumpăr un frigider sau chiar un cuptor cu microunde mâna a doua, prea riscant decât dacă cunoașteți persoana care o dă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Exnihiloest » 08/01/19, 19:36

Christophe a scris:...
Din fericire ni se spune: capitalismul este cel mai bun sistem !!

:strigăt: :strigăt: :strigăt:

Arată-ne deci un sistem mai bun care a funcționat!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Maximus Leo » 08/01/19, 19:37

Nu boicotez noul, dar am interzis achiziționarea mea de zeci de ani orice folosesc PAL.

Lemnul solid nu este chiar atât de scump și este aproape fără uzură. Bucătăria mea este din stejar masiv vopsit, este veche și mereu impecabilă. Una dintre rudele mele a cumpărat o bucătărie IKEA (foarte scumpă) cu mai puțin de 10 ani în urmă, astăzi este complet înșurubată! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Adrien (ex-nico239) » 08/01/19, 22:03

Exnihiloest a scris:
Christophe a scris:Favorizează piața second-hand în 2019 pentru a reduce (cu mult) impactul asupra mediului. Reparați sau cumpărați second-hand sau, a devenit destul de ușor cu internetul și diverse mărci din marile orașe ...
...

Când vedem încrederea produselor astăzi, sau chiar obsolescența planificată, nu sunt sigur că aceasta este soluția potrivită, cu excepția produselor de bază (mobilă, vase ... de exemplu).
Îmi reparez propriile obiecte, în special tot ceea ce este electric, acolo pot spune că am făcut economii pe lângă munca mea grozavă pentru planetă, dar cu siguranță nu voi merge să cumpăr un frigider sau chiar un cuptor cu microunde mâna a doua, prea riscant decât dacă cunoașteți persoana care o dă.


Este o loterie

Mașină de spălat vase second-hand cu marca 40 €.
Asta face 5 de ani
Dar împărtășesc că s-ar fi putut descompune 1 lună mai târziu.

Congelo care ni s-a dat: 2 ani și nici o grijă, până când? ... să urmeze.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Gaston » 09/01/19, 11:54

nico239 a scris:Congelo care ni s-a dat: 2 ani și nici o grijă, până când? ... să urmeze.
Încă mai folosesc frigiderul pe care l-am moștenit de la unchiul meu care a murit acum peste 20 de ani ...
O folosise cu cincisprezece ani înainte.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Christophe » 09/01/19, 11:55

Da băiete, dar asta ... Era înainte! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
stylo67
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 19/05/17, 08:48
Locul de amplasare: judetul Alsacia Franche
x 27

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de stylo67 » 09/01/19, 13:45

Bună ziua, am citit doar această nouă temă, apoi pot să mărturisesc că încă nu a fost câștigat! De câteva ori am pus reclame cu mobilă veche și alte obiecte precum borcane, dar în stare bună pe care le-am cedat gratuit bine, niciun răspuns sau a trebuit să mă mut pentru a livra aceste obiecte care economisesc spațiu, deoarece părțile interesate nu doreau să se mute. Pe cunoscutul site de vânzări, în plus, găsesc că caut gratuit ... etc ... am crezut că va fi ușor, dar anunțurile mele au rămas fără răspuns; Am rezolvat această problemă oferind ceea ce nu mai doream EMMAUS, ei vin la programare și iau tot ce le oferiți.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Adrien (ex-nico239) » 09/01/19, 13:47

stylo67 a scris:Bună ziua, am citit doar această nouă temă, apoi pot să mărturisesc că încă nu a fost câștigat! De câteva ori am pus reclame cu mobilă veche și alte obiecte precum borcane, dar în stare bună pe care le-am cedat gratuit bine, niciun răspuns sau a trebuit să mă mut pentru a livra aceste obiecte care economisesc spațiu, deoarece părțile interesate nu doreau să se mute. Pe cunoscutul site de vânzări, în plus, găsesc că caut gratuit ... etc ... am crezut că va fi ușor, dar reclamele mele au rămas fără răspuns; Am rezolvat această problemă oferind ceea ce nu mai doream EMMAUS, ei vin la programare și iau tot ce le oferiți.


Exact asta am spus ... ne este greu să ne umplem fotoliile din piele (de exemplu)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Rezoluție 2019: (încercați să) cumpărați nimic nou! Boicot al noului?




de Christophe » 09/01/19, 14:16

stylo67 a scris:De câteva ori am pus reclame cu mobilă veche și alte obiecte precum borcane, dar în stare bună pe care le-am cedat gratuit bine, niciun răspuns sau a trebuit să mă mut pentru a livra aceste obiecte care economisesc spațiu, deoarece părțile interesate nu doreau să se mute. Pe cunoscutul site de vânzări găsim, de asemenea, căutarea gratuită ... etc ...


Aceasta este problema cu donațiile: atunci când ești generos, oamenii încearcă să abuzeze mai mult ... bine da în capul lor dacă poți da, bine poți și livra și oferi combustibilul și timpul tău! Un generos a devenit rar, așa că haideți, profitați! : Cheesy: : Cheesy:
Mai serios: nu ați încercat niciodată să negociați livrări plătite (cel puțin la prețul de cost)?

Exemplu de abuz similar: ieri, la cafenea, 3 fete s-au întors să meargă la baie ... fără a comanda nimic ... șeful le-a dat afară ... aș fi fost puțin mai diplomatic decât el, dar arată mentalitatea unor oameni care cred că totul se datorează lor!

Am crezut că va fi ușor, dar anunțurile mele au rămas fără răspuns; Am rezolvat această problemă oferind ceea ce nu mai doream EMMAUS, ei vin la programare și iau tot ce le oferiți.


Absolut: EMMAÜS a fost deja menționat mai sus! Este foarte bine și trebuie să mergi acolo cu regularitate!
0 x

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110