Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Yellowjackets

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Yellowjackets




de Christophe » 10/01/19, 13:49

Aceste 2 discursuri mă lasă fără cuvinte prin puterea umanismului lor ... și mai puternic în contextul Vesturi galbene: energii-fosilă-nucleare / L-apel-de-17-noiembrie-este-el-t15820.html-justifică

Marii politicieni ar trebui să se inspire din asta ...

Abbé Pierre în 2007:



Charlie Chaplin în 1940, ultimul discurs al dictatorului:



Cel al lui Chaplin fusese deja subiectul unui subiect în 2013: societate-și-filozofie / Charly-Chaplin-discurs-final-al-dictatorului-d-actualită-t12544.html și pe pagina principală: https://www.econologie.com/telechargeme ... -humanite/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Christophe » 11/01/19, 02:49

Îmi pare rău, dar nu vreau să fiu împărat, asta nu e treaba mea. Nu vreau să cuceresc sau să conduc pe nimeni. Aș dori să ajut pe toată lumea cât mai mult posibil, evrei, creștini, păgâni, albi și negri. Cu toții ne-am dori să ne ajutăm reciproc dacă am putea, ființele umane sunt făcute astfel. Vrem să-i dăm fericire aproapelui nostru, nu să-i dăm nefericire. Nu vrem să urâm sau să umilim pe nimeni. Fiecare dintre noi are locul său și pământul nostru este destul de bogat, poate hrăni toate ființele umane. Cu toții putem avea o viață frumoasă și liberă, dar am uitat asta.

Invidia a otrăvit mintea oamenilor, a baricadat lumea cu ură, ne-a făcut să ne scufundăm în mizerie și vărsare de sânge. Am dezvoltat viteza de blocare. Mașinile care ne aduc abundență ne lasă nemulțumiți. Cunoașterea noastră ne-a făcut să devenim cinici. Suntem inumani cu ajutorul inteligenței, nu ne simțim suficient și gândim prea mult. Suntem prea mecanizați și ne lipsește umanitatea.

Suntem prea culti și ne lipsește tandrețea și bunătatea. Fără aceste calități umane, viața nu este altceva decât violență și totul este pierdut.

Avioanele, radioul ne-au adus mai aproape unul de celălalt, aceste invenții își vor găsi adevăratul sens doar în bunătatea ființei umane, doar în frăția, prietenia și unitatea tuturor oamenilor.

În acest moment, vocea mea ajunge la milioane de oameni din întreaga lume, la milioane de bărbați disperați, femei, copii, victime ale unui sistem care torturează pe cei slabi și îi închide pe inocenți.

Le spun tuturor celor care mă aud: Nu disperați! Nenorocirea care este peste noi este doar produsul efemer al priceperii, al amărăciunii celor care se tem de progresele pe care le face Omenirea. Dar ura va dispărea în cele din urmă și dictatorii vor muri și puterea pe care au luat-o de la popor se va întoarce la popor. Și atâta timp cât bărbații mor pentru ea, libertatea nu poate pieri. Soldaților, nu vă dăruiți acestor bătăuși, unei minorități care vă disprețuiesc și vă fac sclavi, vă regimentează toată viața și vă spune tuturor să faceți și ce să credeți, cine vă conduce , te manevrează, te folosește ca nutreț de tun și te tratează ca pe vite.

Nu vă dați viața acestor ființe inumane, acești oameni mașini cu o mașină în loc de cap și o mașină în inimă.

Nu sunteți mașini.

Nu sunteți sclavi.

Sunteți bărbați, bărbați cu toată dragostea din lume în inima voastră.

Nu ai ură, cu excepția a ceea ce este inuman, a ceea ce nu este făcut din dragoste.

Soldații nu luptă pentru sclavie, ci pentru libertate.

Este scris în Evanghelie după Sfântul Luca „Împărăția lui Dumnezeu este în ființa umană”, nu într-un singur om, nici într-un grup uman, ci în toți oamenii, ci în voi, în voi oamenii care au puterea, puterea de a crea mașini, puterea de a crea fericire. Voi, oamenii, aveți puterea, puterea de a face viața frumoasă și liberă, puterea de a face din această viață o aventură minunată.

Deci, în numele democrației, să folosim această putere. Trebuie să ne unim cu toții, trebuie să luptăm cu toții pentru o lume nouă, o lume umană care să ofere tuturor posibilitatea de a lucra, care să ofere un viitor tinerilor și bătrâneții cu siguranță.

Acești bătăuși ți-au promis toate aceste lucruri pentru ca tu să le dai putere: mințeau. Nu și-au respectat promisiunile minunate: nu vor face niciodată. Dictatorii se eliberează luând puterea, dar îi fac pe oameni sclavi.

Deci, trebuie să luptăm pentru a le îndeplini toate promisiunile. Trebuie să luptăm pentru a elibera lumea, pentru a sparge granițele și barierele rasiale, pentru a pune capăt lăcomiei, urii și intoleranței. Trebuie să luptăm pentru a construi o lume a rațiunii, o lume în care știința și progresul să-i conducă pe toți oamenii spre fericire. Soldații, în numele Democrației, să ne unim cu toții!
1 x
ambarasa
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 416
Înregistrare: 11/06/07, 13:04
x 63

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de ambarasa » 11/01/19, 09:19

Christophe a scris:Aceste 2 discursuri mă lasă fără cuvinte prin puterea umanismului lor ... și mai puternic în contextul Vesturi galbene: energii-fosilă-nucleare / L-apel-de-17-noiembrie-este-el-t15820.html-justifică

Marii politicieni ar trebui să se inspire din asta ...




Les marepoliticienii ar trebui să fie inspirați de ea ...
Mulțumesc Christophe pentru acest memento al evidentului ...
-------------------------------------------------- --------------------------------
Sunt Gilets Jaunes de Coeur, dar nu în acțiune (deocamdată), cred că au nevoie de ajutor, ar fi de dorit să sugerăm acțiuni mult mai eficiente decât ceea ce oferă astăzi. hui.
Ar trebui să deschidem o postare în acest sens, oferind doar acțiuni eficiente de blocare.
Fără a intra sub incidența legii, parcă aș fi fost ei aș face asta : Lol:

1) Dacă aș fi ei, aș organiza o operațiune gigantă la Paris, toată Franța urcă la Paris și stă pe toate străzile, câteva milioane în Paris așezând o oră ar trebui să aibă un impact clar ... ( plan pentru un minim de organizare)

2) un blocaj de trafic uriaș timp de două ore în jurul Parisului, toată lumea își taie motorul ... (funcționarea poate avea loc, oricând) neapărat într-o sâmbătă.

etc,
1 x
Lumea este perfectă!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Christophe » 11/01/19, 13:59

Sunt ca tine: o vestă galbenă de inimă și minte: pentru moment am avut discuții cu unii în diferite locuri, nu am făcut o manifestare reală, să nu mai vorbim de violență ... Evident că am făcut mulți alții aici, de asemenea, o mulțime de informații și analize despre forums și în altă parte pe internet ...

În ceea ce privește ideea unui subiect dedicat „ideilor” este foarte bine: îl poți crea! Celălalt subiect devenise deja foarte mare!

Uh, dar dopul gigant de 2 ore există deja, nu-i așa? Este în fiecare zi la periferie lol! : Cheesy:

Călătorii ar putea foarte bine să se alăture vestelor galbene:

https://www.rtbf.be/info/belgique/detai ... -caravanes

Să nu uităm că ceea ce a făcut guvernul să plece în 1968 nu a fost violența studențească, ci ... greva generală care a urmat! Istoria și imaginația colectivă au păstrat mai multe violențe studențești decât greva muncitorilor ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Peter » 11/01/19, 18:11

perplex a scris:1) Dacă aș fi ei, aș organiza o operațiune gigantă la Paris, toată Franța urcă la Paris și stă pe toate străzile, câteva milioane în Paris așezând o oră ar trebui să aibă un impact clar ... ( plan pentru un minim de organizare)

Cât timp credeți că va dura această ședință în mijlocul gazelor lacrimogene și a împrăștiat grenade?

Christophe a scris:Să nu uităm că ceea ce a făcut guvernul să plece în 1968 nu a fost violența studențească, ci ... greva generală care a urmat! Istoria și imaginația colectivă au păstrat mai multe violențe studențești decât greva muncitorilor ...

+1 în demonstrații, știu foarte bine cum să le gestioneze și să le folosească pentru a discredita mișcarea. Blocarea economiei este singurul lucru care poate da rezultate, dar având în vedere rata actuală a datoriei gospodăriilor față de 68, este greșit pentru greva generală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de RV-P » 12/01/19, 18:46

Christophe a scris:„„ Este scris în Evanghelie după Sfântul Luca „Împărăția lui Dumnezeu este în ființa umană” „„

- Uh ……… : Hopa: Poți să-mi dai referința? Pentru că, având „sub cot” zece versiuni diferite de Biblii pe computerul meu cu un motor de căutare (Biblie-online), nu am găsit-o, nici măcar în TOB catolic!
- De îndată ce îmi dai referința pasajului, îți voi da citatul exact! Ah! Iată ce se apropie:
Luca 17:21: „Și nimeni nu va spune:„ Iată-l, sau colo. „Căci iată, împărăția lui Dumnezeu este în mijlocul vostru”.
- Deja, nu este scris „în om”! „Ar trebui ca poo să facă Biblia să spună ceea ce nu spune, totuși !!! „Aș fi foarte uimit de faptul că necredincioșii, mincinoșii, ucigașii, invidioșii, înșelătorii, hoții ……… au Împărăția lui Dumnezeu în ei!
- Dar Iisus Hristos, când a spus asta, a pus o condiție înainte: aceasta estenoi suntem discipolii Lui ! Necredincioșii nu au parte în ea! Condițiile sunt:
* pocăiește-te și schimbă perspectiva vieții (Marcu 1:15),
* a fi sărac (în duh) (Luca 6:20), nu în bani!
* Crede-l pe Iisus ca un copil mic (Luca 18:16): crede-l pe cuvânt!
- Multumiri!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Christophe » 14/01/19, 17:03

Uh, este un film, deci există aproximări, nu se schimbă prea mult în mesajul general, nu?

Dar să analizăm puțin, așa cum s-a spus în versiunea originală?

Răspuns:



Dacă înțeleg corect Chaplin spune: „Împărăția lui Dumnezeu este în interiorul oamenilor”

În termen înseamnă „în jurul” sau „cuprinde” (traducerea Google se traduce prin „în bărbați” în „în bărbați”) ... așa că este bine o problemă destul de dură de traducere, atât!

Și Împărăția lui Dumnezeu include iadul, deci nimic paradoxal în aceste cuvinte! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Christophe » 14/01/19, 17:05

Christophe a scris:În ceea ce privește ideea unui subiect dedicat „ideilor” este foarte bine: îl poți crea! Celălalt subiect devenise deja foarte mare!


Uh lansăm acest subiect?

Mai ales că se va potrivi perfect cu dezbaterea „Mare” care va fi lansată mâine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Christophe » 14/01/19, 17:14

Christophe a scris:În termen înseamnă „în jurul” sau „cuprinde” (traducerea Google se traduce prin „în bărbați” în „în bărbați”) ... așa că este bine o problemă destul de dură de traducere, atât!


Și dacă adăugăm un S la bărbați, atunci traducerea Google dă: „este în bărbați” ... ceea ce ar explica aproximarea traducerii ... Dar Chaplin nu pare să spună bărbați ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Abbé Pierre și Charlie Chaplin, primele 2 #Jachete




de Ahmed » 14/01/19, 18:09

Aș traduce prin „printre” și nu văd de ce un „mens” care nu înseamnă nimic și care evident nu se pronunță Chaplin.
Rețineți că este o odă a liberalismului economic sub masca Libertății ... și condamnarea unei alte versiuni a capitalismului. Cu toate acestea, această a doua versiune își va influența puternic dușmanii (sau mai bine zis concurenții), deoarece inspirându-se din unele dintre principiile sale, aliații vor învinge forțele Axei. Germenii lui Hitler, reciclați corespunzător, vor continua să prospere mult după sfârșitul războiului ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158