Agricultura de conservare

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 16/08/21, 21:46

Janic a scris:din fericire originile organice au redeschis drumul către o agricultură care respectă viața solului, plantelor și animalelor! Cui îi spunem mulțumesc?


Janic a scris:organic nu reinventa nimic, nu detergentul se spală mai alb decât albul,


cum, jucând la cuvinte, reușești să spui totul și îți pasă contrariul, ce ești dispus să faci orice pentru a-ți susține credințele, minciunile și minciunile prin omisiune
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Agricultura de conservare




de Janic » 18/08/21, 10:02

gândire mai mică
cum, jucând la cuvinte, reușești să spui totul și îți pasă contrariul, ce ești dispus să faci orice pentru a-ți susține credințele, minciunile și minciunile prin omisiune
cât de grav ar fi să te imit? O faci, așa că și eu o fac, prin mimică, chiar dacă mă costă!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 22/08/21, 13:33

Janic a scris:gândire mai mică
cum, jucând la cuvinte, reușești să spui totul și îți pasă contrariul, ce ești dispus să faci orice pentru a-ți susține credințele, minciunile și minciunile prin omisiune
cât de grav ar fi să te imit? O faci, așa că și eu o fac, prin mimică, chiar dacă mă costă!

gravitate, niciunul, doar că îți discredită încă o dată discursul, apoi să nu dai vina pe ceilalți pentru tactica ta, pentru că dimpotrivă nu practic acest gen de lucruri, apăr chimia atunci când trebuie, critic atunci când este necesar, Nu sunt un fundamentalist care poate fi văzut aici, spune totul și este opus ca tine pentru a-și apăra opiniile

deci da nu mare lucru, doar îți arăți limitele ...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Reinoso
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 912
Înregistrare: 12/12/12, 12:57
Locul de amplasare: Sologne
x 1136

Re: Agricultura de conservare




de Reinoso » 22/08/21, 15:42

cine, altul decât un fundamentalist, s-ar putea hrăni cu ulei uzat?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Agricultura de conservare




de Did67 » 22/08/21, 15:45

GuyGadeboisLeRetour a scris:
izentrop a scris:Este confirmat, macerările de plante ajută la protejarea culturilor

Izy descoperă beneficiile biodinamicii. E în plus, aproape aș plânge!


Fără amalgame! Macerarea, gunoiul de grajd lichid, decocturile nu sunt deloc sinonime cu „biodinamica”. Bunica mea a luat ceai din plante. Nu l-a cunoscut niciodată pe Steiner ...

[Nu aveți o lectură „folclorică” a biodinamicii. Cred că, în cea mai mare parte, este filozofia, maturizată cu puțin romantism; dacă ne reducem la tehnică, este mai presus de toate tâmpenii (chiar dacă de facto, a fi biodinamic necesită să fii un bun fermier atent la echilibre, la biodiversitate și să ai mai mult sau mai puțin o abordare sistemică - lucruri pe care le respect)]

[În PP, nu spun că macerările sau dejecțiile lichide sau decocturile „nu funcționează”; Spun că efectele sunt prea puțin marcate pentru a mă obosi să fac - prea multă muncă pentru prea puțin efect = ieșire din PP]

[Testul aferent are meritul de a include martori. Ceea ce este minim. Nu m-am uitat la ea. Dar nu pare să existe niciun tratament statistic pentru a ști dacă la 95% este semnificativ. Este baza pentru a avansa ceva. Nu e nevoie să mă distrugi. O voi face și eu: fac la fel - neavând mijloacele necesare pentru a face repetările necesare; Vorbesc atunci de „prezumția de eficacitate” - când vorbesc corect]
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Agricultura de conservare




de Did67 » 22/08/21, 15:47

Hopa, îmi pare rău. Pagina mea s-a deschis cu un videoclip de mai sus.

Prin urmare, este irelevant !!!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Agricultura de conservare




de Moindreffor » 22/08/21, 19:41

reinoso a scris:cine, altul decât un fundamentalist, s-ar putea hrăni cu ulei uzat?

vorbind deja despre ceea ce știi și nu despre ceea ce ai auzit vag vorbind despre el, altul care vorbește crezând că știe și care vrea să joace cel mai greu

nu s-a pus niciodată problema cu ulei de scurgere, deoarece acest ulei nu a fost folosit niciodată într-un motor, ci cu ulei sintetic neutilizat și, prin urmare, încă virgin

atunci când vrem să ne amestecăm într-o conversație, fie aflăm în prealabil și apoi arătăm discernământ și asta evită să spunem prostii, fie preluăm cuvintele guru-ului nostru și spunem prostii

Vă reamintesc că uleiul de parafină, care este un ulei sintetic, este utilizat ca medicament în anumite patologii și, prin urmare, nu trebuie să fie un fundamentalist să-l beți, ci doar să urmați o rețetă medicală ...
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Agricultura de conservare




de izentrop » 23/08/21, 00:42

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Publicațiile consiliului științific, în special despre gunoiul de urzică, sunt uneori contestate

https://fr.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A ... rganisatio
Sfârșitul acestei linii de pe wiki duce la acest link https://www.leparisien.fr/archives/jard ... 588113.php care nu contestă cu adevărat concluziile consiliului științific
La distribuitorii acestor produse, amânăm. Eficacitatea este departe de zero, dar oamenii trebuie să înțeleagă că nu are nimic de-a face cu cea a produselor fitosanitare convenționale. Interesul lor este că furnizează azot, astfel încât acestea să acționeze ca stimulente și să întărească vigoarea plantei. Preferăm să folosim termenul de vindecare a vitalității ”, explică Marion Vitupier, manager de marketing la Scotts, care comercializează mărcile Naturen sau KB. Dar ea recunoaște că „problema este lipsa unei baze de date fiabile”.
Acesta este exact rezultatul studiului :P
Aceeași poveste la Botanic. „Industriașii nu doresc să investească în cercetare, deoarece piața nu este suficientă”, recunoaște Jean-Michel Pougnet, consilier pentru grădinărit. „Ne-am bazat întotdeauna pe mărturiile pe care le primim în magazinele noastre de la grădinarii de acasă. Ei văd rezultate în fiecare zi. Ei sunt cei care alcătuiesc baza noastră de date. Acest lucru ne oferă un grup mai credibil decât acest studiu ”, adaugă el.

Dezbaterea este departe de a fi terminată. Și în 2019, neputând obține pesticide, va trebui să găsim remedii eficiente pentru a proteja grădinile într-un mod natural.
Cu alte cuvinte: clientul este rege și are dreptate să gândească ce crede ... Oricum, deoarece nu vor mai rămâne multe molecule sintetice de vândut, principalul lucru este să vândă : Twisted:
Astfel, adăugați la amestecul Bordeaux pentru a trata vița de vie, ar reduce cantitatea de cupru. al căror impact asupra solului nu este nesemnificativ. Combinarea mai multor dejecții lichide ar da rezultate interesante. Așa observă Jean Lemoussus, proprietarul grădinilor Marqueyssac din Dordogne (foto), al cărui bol este bolnav. „Înainte, am folosit o soluție chimică, dar cu rezultate mixte. În 2013, după un atac masiv, am decis să încerc un amestec de gunoi de grajd, coadă de cal și consolă în doze mari. Astăzi, boala este încă acolo, dar pare cuprinsă. Nu am avut un nou accident vascular cerebral major. Este o observație personală, dar nu știu de ce sau cum funcționează ... ”mărturisește el.
La fel ca fermierul citat aici https://www.cultivar.fr/technique/les-m ... s-cultures

Oferă rezultate pozitive în condiții specifice fără a oferi detaliile testelor sale ...

Cine spune că rezultatele vor fi atât de favorabile cu condiții meteorologice diferite? și cine spune că nu ar fi micul aport de azot care ar fi fost decisiv, deoarece este organic? Întrebarea rămâne deschisă :?: :?:
0 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Agricultura de conservare




de VetusLignum » 20/10/21, 01:33

Problemele din jurul solului, și în special agricultura de conservare (sau mai bine zis, regenerarea), cucerind publicul larg






1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Agricultura de conservare




de Janic » 20/10/21, 12:28

Vă reamintesc că uleiul de parafină, care este un ulei sintetic, este utilizat ca medicament în anumite patologii și, prin urmare, nu trebuie să fie un fundamentalist să-l beți, ci doar să urmați o rețetă medicală ...

Cuvântul parafină provine din latinescul parum affinis, „care are afinitate mică”. Nu este un distilat din rafinarea petrolului, așa cum se poate citi uneori, ci un produs extras din reziduurile solide ale petrolului - de unde și denumirea de „grăsime minerală” sau „grăsime ozocerită”. Extracția are loc la temperatură scăzută, cu propan lichid adăugat la gudronii care nu s-au distilat în timpul rafinării. Parafina poate fi extrasă și din lignit, șisturi bituminoase și turbă. Datorită cererii globale în creștere, cercetătorii și producătorii încearcă să dezvolte parafină de origine vegetală, pe bază de lipide.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Paraffine
nimic altceva decât apetisant! Hum, hm!
Dezavantajul major al parafinei pentru uz alimentar și medical este că împiedică asimilarea nutrienților.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 280