Grădinărit pe lună și în spațiu? Agricultură extraterestră

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Exnihiloest » 17/01/19, 20:43

nico239 a scris:Despre asta am vorbit peste tot...

Un link printre altele
https://www.cnetfrance.fr/news/le-robot ... 879365.htm

France Inter i-a dedicat chiar ieri o parte din capul pătratului.

Am putut vedea că ei nu știau despre ce vorbesc: vreau să vorbesc despre plante.

Obiectivul fiind să hrănim cei 6 astronauți de pe Marte cu această întrebare pusă de un om de știință: câte hectare să hrănești 6 oameni?

Didier ai putea aplica ca consilier științific în grădinărit pentru misiune : Mrgreen:

In sfarsit un subiect pozitiv, e frumos! Bănuim că problema de bază va fi mai puțin o problemă agricolă și mai mult o problemă de inginerie a infrastructurii. Ai nevoie de apă, o temperatură fără prea mare diferență, un amestec de gaze nu prea departe de aer nici în compoziția sau în presiunea lui presupun.
Pe Lună, natura solului nu este foarte diferită de cea pe care o avem pe pământ, ar trebui să poată furniza minerale. Apoi este problema iluminatului, furnizarea de LED-uri. Ziua lunară fiind de 29 de zile, nu sunt sigur că toate plantele o pot tolera, și probabil nu cele 15 zile din noapte.
Soluțiile care urmează a fi implementate sunt, așadar, probabil să fie foarte apropiate de tehnicile de agricultură urbană, odată ce am obținut spațiile etanșe și apa, care riscă să fie cea mai mare parte a lucrării (rețineți un lucru interesant: nu este nevoie de glifosat pentru pregătirea terenului). ).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de sen-no-sen » 17/01/19, 20:50

Da, e tare și, mai mult, putem relua în sfârșit testele nucleare! : Mrgreen:

O bază pe Lună și apoi o bază pe Marte, bine, dar atunci?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Christophe » 17/01/19, 21:33

Fara gluma? Să abandonăm plantele pentru cucerirea spațiului!

Les microalge Este de 10 de ori mai bine!
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Moindreffor » 17/01/19, 22:21

Christophe a scris:Fara gluma? Să abandonăm plantele pentru cucerirea spațiului!

Les microalge Este de 10 de ori mai bine!

spirulina este viitorul : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de ENERC » 18/01/19, 07:50

Fara gluma? Să abandonăm plantele pentru cucerirea spațiului!

Este nevoie de mult CO2 pentru a cultiva microalge: barbotarea aerului chiar și la 500 ppm nu este suficientă.
Cele mai multe teste pe descărcări industriale de utilizare a terenului, cum ar fi cele de la centralele termice. Idealul este în jur de 20% CO2 - în plus este prea acid pentru alge, cu excepția spirulinei care este înmuiată în sodă.
Într-o navă spațială, asta nu va funcționa. Este mai bine să aveți plante care captează CO2 singure prin frunzele lor.

Pe de altă parte, pe Marte, CO2 este disponibil gratuit în concentrații mari. : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Did67 » 18/01/19, 09:08

Pe ???

Am vazut cu ochii mei culturi de spirulina in iazuri deschise, sub sere, in Alsacia. Pur și simplu un fel de roată de apă pentru a agita constant apa. Fără îmbogățire cu CO2...

Din partea mea, prefer să-mi dedic resursele neuronale cultivării de legume adevărate pe pământ, fără a polua și păstrând în același timp biodiversitatea... Este deja un program vast. Cred că Musk va fi în închisoare înainte de a ajunge pe Marte - chiar dacă SUA nu este Japonia și nu închid bandiți acolo...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de izentrop » 18/01/19, 10:22

Moindreffor a scris:
Christophe a scris:Les microalge Este de 10 de ori mai bine!
spirulina este viitorul : Mrgreen:
Nu este o algă, ci o cianobacterie, la fel ca „moon spit” sau nostoc https://www.jardinier-amateur.fr/report ... -lune.html
Am fost intrigat de prezența acestor mase gelatinoase negricioase kaki la granițele plivite de serviciile municipale cu rotire. Misterul a fost rezolvat ascultând-o pe Sélosse :) .
Nu este o ciupercă, nici o algă, așa cum ar putea sugera aspectul ei, ci o cianobacterie din familia Nostocaceae. O specie pionieră, crește pe soluri foarte sărace și de bază, în special acolo unde nu este în competiție cu alte specii. Terenul său preferat îl face o componentă foarte importantă în lupta împotriva eroziunii solului de către vânt și apă.
Invizibil în stare macroscopică pe vreme uscată, nostoc poate supraviețui în această formă deshidratată luni sau chiar ani. Dar în orele care au urmat ploii, metabolismul lor se dezvoltă foarte repede, atât de mult încât s-a crezut mult timp că au căzut din cer, de unde și celălalt nume, scuipat de lună.
Imagine Chinezii l-au iubit, dar nu mai au voie să-l colecteze în deșertul Gobi din cauza pagubelor cauzate, ducând la eroziunea solului.
Dernière édition alin izentrop 18 / 01 / 19, 10: 38, editate 4 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Did67 » 18/01/19, 10:29

Moindreffor a scris:
Christophe a scris:Fara gluma? Să abandonăm plantele pentru cucerirea spațiului!

Les microalge Este de 10 de ori mai bine!

spirulina este viitorul : Mrgreen:


De 10 de ori mai bine decat ce???

Momentan vorbim prostii. După unitatea de suprafață, bla bla...????

Dacă sunteți consumator: ai grija la metalele grele, de care se satura. Și pe măsură ce le creștem cu îngrășăminte, ATENȚIE! Nu prea vorbim despre asta! [Standardele pentru conținutul de metale grele sunt de mare îngrijorare; se vorbeşte de înăsprirea severă a acestora la scară europeană].

https://gourmet-spiruline.fr/histoires- ... ifiee.html

https://naturalathleteclub.com/blog/con ... uline-bio/

https://www.dihe.fr/blog-superaliments/ ... ourds.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Adrien (ex-nico239) » 18/01/19, 11:45

Exnihiloest a scris:In sfarsit un subiect pozitiv, e frumos!


imi place umorul tau... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădinăritul pe Lună și în spațiu? Agricultura extraterestră




de Adrien (ex-nico239) » 18/01/19, 11:54

Did67 a scris:Dacă sunteți consumator: ai grija la metalele grele, de care se satura. Și pe măsură ce le creștem cu îngrășăminte, ATENȚIE! Nu prea vorbim despre asta! [Standardele pentru conținutul de metale grele sunt de mare îngrijorare; se vorbeşte de înăsprirea severă a acestora la scară europeană].


Mănânc măceșele (suntem în vârf de sezon) de pe pământul meu... cel puțin știu ce mănânc și dă multă energie... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 353