Dezbatere la Marea Dezbatere

dezbateri și companii filosofice.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de izentrop » 25/01/19, 00:12

M-am înregistrat și propunerea mea a apărut imediat în listă. Pentru a-l verifica, schimbați „sortare aleatorie” la „cel mai recent”.
Îi pun multe întrebări despre alegerile sale de încălzire. Vor urma propunerile comerciale, este mai bine să furnizați o adresă de e-mail de gunoi. ;)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de Christophe » 25/01/19, 02:28

izentrop a scris:Îi pun multe întrebări despre alegerile sale de încălzire.
Vor urma propunerile comerciale, este mai bine să furnizați o adresă de e-mail de gunoi. ;)


Dacă ceea ce spui este adevărat, este ilegal (vânzarea de date către terți) ... deci acționează și justiție împotriva statului!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de Grelinette » 25/01/19, 11:59

„La inițiativa președintelui Republicii” ... : Roll:

Având în vedere zgomotul vestelor galbene de a se face auziți, de a fi ascultați sau pur și simplu luați în considerare de către președinte, această mare dezbatere națională este mai mult un „răspuns” decât o „inițiativă” (spontană)!

Consilierii comisului președintelui sunt teribili: nu pierd niciodată ocazia de a strecura într-un cuvânt sau într-o propoziție care ar putea gâdila sensibilitatea cetățeanului deja foarte gâfâitor și sfidător față de elita politică ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de Christophe » 25/01/19, 12:30

Bin asta e politica draga mea!

Altfel mi-a plăcut foarte mult, la începutul anului 2017, inițiativa lui Macron de a alege deputații LREM printre oameni ... dar hei când vom vedea rezultatul 18 luni mai târziu, nu sunt sigur că a fost o idee bună (pentru Franța). ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de sen-no-sen » 25/01/19, 12:56

Christophe a scris:Bin asta e politica draga mea!

Altfel mi-a plăcut foarte mult, la începutul anului 2017, inițiativa lui Macron de a alege deputați LREM printre oameni... dar hei, când vom vedea rezultatul 18 luni mai târziu, nu sunt sigur că a fost o idee bună (pentru Franța) ...


„Oamenii” (1) nu înseamnă nimic.
Majoritatea miliardarilor din fruntea marilor monopoluri provin de la „oameni” (2).
Una dintre cele mai mari probleme ale societății noastre tehnico-industriale constă în dihotomia dintre viziunea umană și viziunea economică.
Deci, dacă există 66 de milioane de oameni în Franța, putem număra cu ușurință sute de milioane de agenți economici, ceea ce explică în special incapacitatea de a acționa împotriva degradării biosferei ... suntem mai mulți decât noi înșine!

De fapt, sub denumirea de „ființă umană”, o multitudine de identități suprapuse ale agenților economici sunt desfășurate în cadrul societății comerciale: aceasta poate varia de la automobilist la consumatorul de fripturi, fumător sau televizorul.
De exemplu, o mamă, destul de înclinată să asigure sustenabilitatea descendenților săi, poate contraveni tendinței sale naturale atunci când acționează ca un automobilist.
Și ca atare, va aplica invariabil logica algoritmică a consumatorului: să consume mai departe, mai mult și pentru mai puțin.
Gata cu poluarea, degradarea ecosistemelor și accidentele fatale, "nici un viitor", scopul este să călătorești aici și acum!

Din păcate, atunci când această tendință devine generală, anesteziază orice posibilitate de acțiune și garantează controlul societăților industriale asupra vieții noastre,cu sprijinul nostru deplin.

Prin urmare, așteptarea unui politician, adică a unui agent al sistemului, să acționeze în favoarea oamenilor atunci când acesta iese din el, înseamnă a uita de schizofrenia indusă de complexitatea psihologică a sistemului de piață.

(1) În sensul economic al termenului, adică clasa de mijloc și clasa precară.
(2)Jeff Bezos Șeful Amazonului era din clasa precară.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de Christophe » 25/01/19, 19:02

Schiappa-Hanouna: Tratamentul imposibil al Marii Dezbateri și al vestelor galbene la televizor

În această seară, C8 așteaptă un succes auditiv cu programul său Balance ton post, co-găzduit de Cyril Hanouna și secretara de stat Marlène Schiappa. Pentru guvern, este vorba de prezentarea subiectului marii dezbateri către cel mai mare număr și în special publicului cunoscut drept „popular” al acestui canal. Un risc real de credibilitate și imagine pentru marea dezbatere.

Printre pagubele colaterale ale mișcării veste galbene, putem conta deja credibilitatea presei pe tratamentul informațiilor, care este un element esențial al responsabilității lor. Barometrul anual, publicat de Kantar pe 24 ianuarie, arată că nivelul de încredere în mass-media înregistrat este cel mai scăzut de la crearea barometrului, acum vreo treizeci de ani.

Dacă televiziunea rămâne mediul preferat de francezi în căutarea de informații, numărul persoanelor care au încredere în ea este de doar 38%, o cifră în scădere cu 10 puncte într-un an! O altă alertă, două treimi dintre cei chestionați consideră că jurnaliștii nu sunt nici independenți de puterea politică (69%), nici de presiunea financiară (62%).

În ceea ce privește responsabilitatea socială corporativă (CSR) a mass-media, aceste două cifre sunt dezastruoase. Imaginați-vă că mai mult de două treimi din clienții supermarketurilor nu mai au încredere în siguranța alimentară a produselor pe care le cumpără!

Covorul roșu la veste galbene

În acest context, guvernul a lansat Marea Dezbatere la jumătatea lunii ianuarie pentru a răsuna de la marea despachetare purtată de vestele galbene care aduc noi complicații în relația de dragoste / ură dintre puterile politice ale vestelor galbene și mass-media.

În noiembrie 2018, fascinația reciprocă a funcționat bine: vestele galbene întruchipează populara Franță, cea care urmărește masiv televiziunea gratuită, inclusiv programele lui Cyril Hanouna. Acesta le-a făcut foarte repede un loc de alegere în programele sale.

Câteva săptămâni mai târziu, el intenționează, așadar, să facă marea sa dezbatere despre C8 în emisiunea sa „Balance your post”. Pentru a face legătura cu versiunea oficială, el solicită serviciile Marlène Schiappa, secretar de stat pentru egalitatea între femei și bărbați, în calitate de co-gazdă! Strigăt imediat la care ministrul răspunde prin justificarea participării sale prin necesitatea de a vorbi cu cât mai mulți oameni posibil.

Acest lucru rămâne riscant, deoarece publicul cu orice preț este un sport practicat la un nivel foarte înalt de Cyril Hanouna. Acesta are un cost foarte ridicat în ceea ce privește respectabilitatea, participarea publicului și riscul legal. Figura emblematică a lui C8 este deținătorul record al volumelor de plângeri adresate CSA pentru ... banalizarea violului conjugal, homofobie și diverse practici sexiste.

Încălcări repetate ale drepturilor omului

În principiile CSR, această listă merită exclusă pentru încălcări grave și repetate ale convențiilor fundamentale, cum ar fi Declarația drepturilor omului! Dar pentru Marlène Schiappa, acest lucru nu este incompatibil cu strategia ei a Marii Dezbateri pentru toți.

În lumea televiziunii, unde doar volumul de spectatori, furnizorii de publicitate, problemele societăților complexe, cum ar fi cele ale Marii Dezbateri (pentru ce este taxa? Ce tranziție ecologică dorim? ...) sunt considerate ca priori inaccesibil altul decât în ​​„modul de ciocnire”. Joi seară, spectacolul politic de la France 2 și-a rupt și dinții. Acest lucru a dat trei ore de dialog al surzilor, invective între veste galbene și certuri între miniștrii vechi și noi și niciun mesaj de fond!

Televiziunea este un mediu rece care mănâncă fără rușine timpul creierului disponibil al telespectatorilor, umplându-i cu reality TV, iar vestele galbene, așa cum au apărut acolo în masă, sunt un nou avatar. Cu toate acestea, renunțarea la analiză și punerea ei în perspectivă din motive de audiență nu numai că facilitează circulația știrilor false care a luat o nouă dimensiune în Franța, dar alimentează și discreditarea televiziunii ca mediu.

Acest lucru se numește un risc material în domeniul finanțelor durabile. Concret, acest lucru este valabil atât timp cât mass-media sunt difuzate gratuit, dar dacă este necesar să se plătească pentru a le primi, operațiunea se confruntă. Grupul Canal + condus de Vincent Bolloré căruia îi aparține C8, canalul lui Cyril Hanouna, de exemplu, a pierdut 500 de abonați în 000, ceea ce și-a deteriorat grav rezultatele.

Anne-Catherine Husson-Traore, @AC_HT, CEO al Novethic


https://www.novethic.fr/actualite/entre ... 46850.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de Christophe » 25/01/19, 19:06

sen-no-sen a scris:„Oamenii” (1) nu înseamnă nimic.


Nu suntem de acord, suntem adesea politici de la „tată la fiu” ... exemplele sunt numeroase chiar dacă nu este neapărat politică cunoscută publicului larg ...

În prezent, o mulțime de deputați LREM sunt oameni „normali” care nu au căzut în el mic ... (profesor, angajați, freelanceri ...) și a fost mai degrabă o idee bună de la Macron, nu știu unde a încurcat-o. ?

Poate că influențăm mai ușor acest gen de persoană „a oamenilor” ...? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de phil12 » 25/01/19, 19:20

Christophe a scris:
sen-no-sen a scris:"

În prezent, o mulțime de deputați LREM sunt oameni „normali” care nu au căzut în el mic ... (profesor, angajați, freelanceri ...) și a fost mai degrabă o idee bună de la Macron, nu știu unde a încurcat-o. ?

: Mrgreen:


doar macronistii au inceput sa se incurce ?????

A fost întotdeauna perfect în Franța de la Vercingétorix, până când a sosit acest monstru al lui Emmanuel!

Așa că mă întorc din nou la hobby-ul meu, problema este politica sau francezii?

Putem vedea că de îndată ce un tip obișnuit ia ascensorul social și mai ales dacă ajunge în vârf că doar îi place ca ceilalți, doar își gândește chipul!
Nu este o problemă politică, ci o problemă umană. /

Așa cum a spus celălalt (cine a fost înșelat)
1 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de ENERC » 25/01/19, 20:02

Așa că mă întorc din nou la hobby-ul meu, problema sunt politicienii sau francezii?

Franceza : Mrgreen:

A trecut mult timp de când aproape jumătate dintre alegători nu mai votează. Majoritatea celor sub 30 de ani sunt total inculți în politică.
Ei spun: alegerea unui primar este inutil, un deputat este inutil, politica e de rahat.
Cu excepția faptului că suntem într-un sistem democratic și că pentru ca acesta să funcționeze, avem nevoie de un angajament din partea cetățenilor.
Îmi pare rău să spun, dar GJ-urile nu sunt democrație. Este contestare. Este un punct de plecare care trebuie în cele din urmă integrat într-o societate care caută consens. Dacă nu există consens, atunci este o dictatură.

Dacă există un lucru pozitiv cu GJ-urile, este că mai mulți oameni își vor mișca fundul pentru a menține democrația în viață: discutarea problemelor zilnice cu primarul, participarea la ședințe publice, votarea, prezentarea candidaților cu sau fără etichete electorale, trasarea problemelor de transport către departament, regiune etc. etc.
3 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Dezbatere despre Marea Dezbatere




de sen-no-sen » 25/01/19, 20:38

Christophe a scris:
sen-no-sen a scris:„Oamenii” (1) nu înseamnă nimic.


Nu suntem de acord, suntem adesea politici de la „tată la fiu” ... exemplele sunt numeroase chiar dacă nu este neapărat politică cunoscută publicului larg ...

În prezent, o mulțime de deputați LREM sunt oameni „normali” care nu au căzut în el mic ... (profesor, angajați, freelanceri ...) și a fost mai degrabă o idee bună de la Macron, nu știu unde a încurcat-o. ?

Poate că influențăm mai ușor acest gen de persoană „a oamenilor” ...? : Mrgreen:


Lista este foarte lungă a celor care fiind din oameni s-au comportat sau se comportă exact ca ceilalți ... Am nume!
Acest lucru glumește atunci când ne gândim că, venind din oameni, vom evita determinismele specifice sistemului.


philxNUMX a scris:
Christophe a scris:
sen-no-sen a scris:"

În prezent, o mulțime de deputați LREM sunt oameni „normali” care nu au căzut în el mic ... (profesor, angajați, freelanceri ...) și a fost mai degrabă o idee bună de la Macron, nu știu unde a încurcat-o. ?

: Mrgreen:




Nu am scris asta, este o mică greșeală de lipire a copiilor.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 293