Tuberculii voștri autonomiști

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Autonomist You Tubers




de Moindreffor » 23/01/21, 20:59

GuyGadeboisLeRetour a scris:
În cele din urmă, câinii vagabonzi: problema pusă efectivelor - și faunei sălbatice - de câinii vagabonzi (în Franța, există cu greu câini sălbatici) este permanentă și specifică tuturor regiunilor. Prin extrapolarea studiilor efectuate în anumite departamente (74, 05,38 + sondaj național de G. Joncour) înainte de sosirea lupului, estimăm cel puțin 100 numărul de oi ucise în fiecare an de câini. Adică în jur de 000 peste Alpi. Cu toate acestea, modul de estimare a impactului lupului, comparativ cu cel al câinilor, este influențat de imaginația noastră, de inconștientul colectiv și de relația noastră cu natura. Exemplul mușcăturilor de câine este indicativ pentru această diferență de evaluare: în fiecare an, Franța înregistrează, în medie, 15 de cazuri de mușcături de câine la oameni și chiar se întâmplă ca copiii să fie uciși. Cu toate acestea, nu ucidem toți câinii! Pe de altă parte, când lupul ucide câteva sute de oi (destinate abatorului), cerem eradicarea acestuia ... Desigur, nu îndrăznim să ne imaginăm strigătul pe care l-ar produce un atac de lup asupra unui om!

http://loup.fne.asso.fr/fr/sur-les-trac ... taire.html

de ce ai ales acest extract? pentru că este foarte reductiv și mai ales să nu fi pus vreun comentariu sau vreo prezentare a articolului pe care îl citați?
deoarece acest extras într-adevăr reprezintă doar o mică parte a articolului, care este în general excelentă și merită cu adevărat citită
e pacat

a cita a cota nu aduce de fapt mult ... cu excepția cazului în care, ca alții, nu poți avea o opinie personală clară și, prin urmare, nu te apleci ca trestia în funcție de vânt ...
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Autonomist You Tubers




de GuyGadeboisTheBack » 23/01/21, 21:35

Moindreffor a scris:de ce ai ales acest extract?

Depinde de tine să citești restul. Și apoi îmi vei explica (sau nu) de ce lupul nu pune la fel de multe probleme ca în Franța, Italia, Spania și oriunde se găsește ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Autonomist You Tubers




de Ahmed » 23/01/21, 21:53

În Italia, cel puțin în Alpi, creșterea ovinelor este orientată spre producția de lapte, animalele fiind deci închise noaptea pentru muls (sintetizez) și nu se tem de atacurile lupilor *, în timp ce în Franța creșterea extensivă a cărnii este practicat în aer liber, cu foarte puțină supraveghere umană. O bună parte a exasperării crescătorilor provine din situația lor dificilă, de la acordurile vamale cu Noua Zeelandă și, deoarece este dificil să ataci o instituție, lupul este perfect ca țap ispășitor (sic!).
În țara noastră, atacurile câinilor fără stăpân care erau obișnuite înainte de reapariția lupului, au încetat brusc când a fost introdusă o primă de compensație. uniquement în cazul atribuirii acestuia din urmă ...

* Ceea ce este chiar bine văzut de populație, deoarece constituie o atracție „turistică”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Autonomist You Tubers




de Moindreffor » 23/01/21, 22:28

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Moindreffor a scris:de ce ai ales acest extract?

Depinde de tine să citești restul. Și apoi îmi vei explica (sau nu) de ce lupul nu pune la fel de multe probleme ca în Franța, Italia, Spania și oriunde se găsește ...

Am citit, dar tu? cum te poziționezi?
pentru mine, există puține probleme, ci mai degrabă soluții, dificultatea este să ai curajul să aplici soluțiile corecte și soluțiile curajoase, este mult mai ușor să aplici soluții demagogice, lupul nu face excepție
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Autonomist You Tubers




de GuyGadeboisTheBack » 23/01/21, 23:38

Moindreffor a scris:pentru mine, există puține probleme, ci mai degrabă soluții, dificultatea este să ai curajul să aplici soluțiile corecte și soluțiile curajoase, este mult mai ușor să aplici soluții demagogice, lupul nu face excepție

Ca limbaj al lemnului, cu greu ne putem descurca mai bine. Pălărie. Ar trebui să fii în politică.
0 x
Biobomb
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 681
Înregistrare: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Autonomist You Tubers




de Biobomb » 24/01/21, 14:13

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Moindreffor a scris:pentru mine, există puține probleme, ci mai degrabă soluții, dificultatea este să ai curajul să aplici soluțiile corecte și soluțiile curajoase, este mult mai ușor să aplici soluții demagogice, lupul nu face excepție

Ca limbaj al lemnului, cu greu ne putem descurca mai bine. Pălărie. Ar trebui să fii în politică.


Politicienii nu pot fi lupi pentru că se mănâncă mai întâi, chiar dacă au miei la îndemâna maxilarelor. : Mrgreen:
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Autonomist You Tubers




de Moindreffor » 24/01/21, 15:03

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Moindreffor a scris:pentru mine, există puține probleme, ci mai degrabă soluții, dificultatea este să ai curajul să aplici soluțiile corecte și soluțiile curajoase, este mult mai ușor să aplici soluții demagogice, lupul nu face excepție

Ca limbaj al lemnului, cu greu ne putem descurca mai bine. Pălărie. Ar trebui să fii în politică.
spune cel care citează articolul fără să-și dea cu părerea

Moindreffor a scris:lupul este un animal sălbatic, omul vine să se abată de pe teritoriul său, deoarece este un prădător, este automat în competiție cu omul și este creșterea populației umane care este sursa problemei ...
Se pare că mi-am dat poziția în mod clar, ar trebui să începi să citești pentru că se pune întrebarea dacă ai citit ceea ce scriem sau doar dorești să fii disprețuitor din fire ???
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Autonomist You Tubers




de GuyGadeboisTheBack » 24/01/21, 16:40

Moindreffor a scris:spune cel care citează articolul fără să-și dea cu părerea

Părerea mea, se potrivește cu articolul. Cred că a fost clar pentru toată lumea, în afară de tine ...
lupul este un animal sălbatic, omul vine să se abată de pe teritoriul său, deoarece este un prădător, este automat în competiție cu omul și este creșterea populației umane care este sursa problemei ...

Deci și asta este un limbaj frumos ... : Mrgreen:
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Autonomist You Tubers




de Moindreffor » 24/01/21, 20:27

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Moindreffor a scris:spune cel care citează articolul fără să-și dea cu părerea

Părerea mea, se potrivește cu articolul. Cred că a fost clar pentru toată lumea, în afară de tine ... asta îți place să crezi, pentru că, având în vedere răspunsurile pe care le dai uneori la unele dintre mesajele noastre, cred că toată lumea nu este clară cu modul tău de gândire
lupul este un animal sălbatic, omul vine să se abată de pe teritoriul său, deoarece este un prădător, este automat în competiție cu omul și este creșterea populației umane care este sursa problemei ...

Deci și asta este un limbaj frumos ... : Mrgreen: limba-in-obraz? nu, acolo este foarte clar, dimpotrivă, pur și simplu acționezi ca măgarul să aibă fân Sper, dacă este omul care se află pe teritoriul lupului, lupul este legitim în aceste locuri și este Omului să se adapteze lupului și nu invers
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Autonomist You Tubers




de GuyGadeboisTheBack » 24/01/21, 20:38

Moindreffor a scris:depinde de Om să se adapteze la lup și nu invers

Acolo sunt de acord. Ei bine aproape. Aș fi spus „reajustează”.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 321