Panouri solare noi la randament 30%

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Panouri solare noi la randament 30%




de jean.caissepas » 20/02/19, 10:07

0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Panouri solare noi de performanță 30%




de ENERC » 21/02/19, 19:58

Inovație interesantă dacă producătorii urmează ...

Adevărata întrebare este dacă este concentrat sau nu.
Deja pentru o mare parte a Franței metropolitane, uităm, deoarece peste 50% din radiațiile anuale ajung sub formă difuză și, prin urmare, nu sunt colectate de lentile.
funcționează numai atunci când cerul este complet albastru. Deci pentru zone aride și deșerturi. Cu excepția faptului că în partea de jos, panourile standard produc deja 2 sau chiar 3 cenți pe kWh (comparativ cu 5ct pentru energia nucleară și 16 ct pentru persoana fizică).

În solar, randamentul nu contează. Ceea ce contează este prețul pe kWh instalat. Soarele este gratuit - este doar o problemă a zonei panourilor. Doar în Franța, dacă am acoperi toate suprafețele artificiale, am produce mai mult decât ceea ce consumăm (în afară de gestionarea intermitentă, desigur ... amânarea utilizărilor, stocarea, ...)
Adevărata „știre” pe care o aștept în energia solară este optimizarea buclei locale (= rețele inteligente), amânările de utilizare (mobilitate, inerție termică a clădirilor, stocarea căldurii și a frigului. .). Inovațiile reale sunt acum în utilizare și depozitare, mai mult în producție.
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 95