Neutrino pescarii ...

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Neutrino pescarii ...




de Adrien (ex-nico239) » 22/03/19, 23:53

Pescuitul neutrinilor în Marea Mediterană

0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Pescarii de neutrini ...




de izentrop » 23/03/19, 00:47

Ben Graalul căutat este materia întunecată pe care fizicienii ar dori să o poată materializa într-o zi http://lapth.cnrs.fr/pg-nomin/taillet/d ... didats.php

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Pescarii de neutrini ...




de Christophe » 23/03/19, 14:12

Descoperisem acum câțiva ani că poți face acasă și pentru câțiva euro un „pescuit în acvariu pentru particule cosmice” ... departe de bugetele de cercetare faraonice ... evident este un senzor de bază pe care îl obținem cu această metodă!

Informațiile despre acest subiect sunt destul de rare, aici este o pagină care prezintă tehnica: http://www.wikidebrouillard.org/index.p ... ebographie)

Pentru distracție, nu ezitați să creați singur un detector de particule cosmice !!

Urmăriți acest videoclip în care veți auzi emoția de a vedea particule cosmice (bine, urma trecerii lor) cu echipamente foarte simple: un acvariu, un proiector, o cârpă neagră, alcool izopropilic (găsit în farmacie) și gheață uscată (care poate fi cumpărat de pe internet).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Pescarii de neutrini ...




de Christophe » 23/03/19, 14:15

Și pentru cei care doresc să meargă mai departe la fabricarea și înțelegerea camerelor de ceață:
memorie.pdf
(1.14 Mio) S-au descărcat ori 423


Pentru aceasta, am prezentat o expoziție, apoi, susținută de CERN, am realizat un joc de societate, am făcut o cameră de ceață și am efectuat experimente cu un detector de muoni realizat de in2p3, înainte de a face propriul nostru detector
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139