Producându-ți semințele

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Grizbi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 07/06/17, 15:02
Locul de amplasare: 91 Ste Geneviève des Bois
x 7

Re: Producând semințele tale




de Grizbi » 05/04/20, 22:37

Lesserffor,

Ați reușit să vă identificați florile feminine din florile bărbătești de pe castraveți?

La fel de mult polenizez cu mâna pe dovlecel / dovlecel, deoarece ușor de identificat și de ligat. La fel de mult pe castraveți ... eu rând !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Producând semințele tale




de Adrien (ex-nico239) » 05/04/20, 23:09

Grizbi a scris:Lesserffor,

Ați reușit să vă identificați florile feminine din florile bărbătești de pe castraveți?

La fel de mult polenizez cu mâna pe dovlecel / dovlecel, deoarece ușor de identificat și de ligat. La fel de mult pe castraveți ... eu rând !!!


Așa că aici îmi puneți un lipici pentru că nu îmi place deloc castravetele și nu l-am făcut niciodată personal.

Cred că soția mea a încercat un an, dar nu a mers bine.

Nu mi s-a părut că este în planurile lui să o facă din nou anul acesta.

Ar trebui să-l întrebi pe Didier pe firul lui.
0 x
Grizbi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 48
Înregistrare: 07/06/17, 15:02
Locul de amplasare: 91 Ste Geneviève des Bois
x 7

Re: Producând semințele tale




de Grizbi » 05/04/20, 23:31

Adrien (ex-nico239) a scris:
Grizbi a scris:Lesserffor,

Ați reușit să vă identificați florile feminine din florile bărbătești de pe castraveți?

La fel de mult polenizez cu mâna pe dovlecel / dovlecel, deoarece ușor de identificat și de ligat. La fel de mult pe castraveți ... eu rând !!!


Așa că aici îmi puneți un lipici pentru că nu îmi place deloc castravetele și nu l-am făcut niciodată personal.

Cred că soția mea a încercat un an, dar nu a mers bine.

Nu mi s-a părut că este în planurile lui să o facă din nou anul acesta.

Ar trebui să-l întrebi pe Didier pe firul lui.


Moindreffor a scris:multumesc, va trebui sa caut florile masculine, acolo ploua bine


De fapt, răspundeam la ultimul mesaj de la lessffor, care făcea deja schimb cu Didier pe subiect anul trecut : Cheesy:

Dar dacă soția ta are sfaturi, mă interesează. Floarea este una, atât de mică, încât este dificil să găsesc transpunerea legăturii florii de dovlecel / dovlecei la floarea de castraveți și doi știu că trebuie să existe o ușoară umflătură la bază de o floare de castravete feminină, dar chiar nu le pot vedea

Trebuie să-mi pun ochelari cred că ...
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Producând semințele tale




de Adrien (ex-nico239) » 05/04/20, 23:41

Grizbi a scris:De fapt, răspundeam la ultimul mesaj de la lessffor, care făcea deja schimb cu Didier pe subiect anul trecut : Cheesy:

Dar dacă soția ta are sfaturi, mă interesează. Floarea este una, atât de mică, încât este dificil să găsesc transpunerea legăturii florii de dovlecel / dovlecei la floarea de castraveți și doi știu că trebuie să existe o ușoară umflătură la bază de o floare de castravete feminină, dar chiar nu le pot vedea

Trebuie să-mi pun ochelari cred că ...
Imagine



Oh, ok : Mrgreen:

Nu, soția mea nu știe prea multe despre asta, nici o cultură nu o fascinează prea mult.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Producând semințele tale




de Moindreffor » 06/04/20, 11:43

apoi acolo, trebuie să explici
Nu am găsit florile feminine pe castraveți, pentru că nu erau niciuna : Mrgreen:
soi auto-fertil un nume special pe care l-am uitat
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Producând semințele tale




de Doris » 06/04/20, 12:19

Grizbi a scris:De fapt, răspundeam la ultimul mesaj de la lessffor, care făcea deja schimb cu Didier pe subiect anul trecut : Cheesy:

Dar dacă soția ta are sfaturi, mă interesează. Floarea este una, atât de mică, încât este dificil să găsesc transpunerea legăturii florii de dovlecel / dovlecei la floarea de castraveți și doi știu că trebuie să existe o ușoară umflătură la bază de o floare de castravete feminină, dar chiar nu le pot vedea

Trebuie să-mi pun ochelari cred că ...
Imagine


Aflu că pe videoclipul pe care Didier îl va posta pe pagina anterioară putem vedea diferența, chiar dacă imaginea trece puțin repede, probabil, pe floarea masculină
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 365