Didier și Grădina Sloth pe C8 (Este doar televizorul)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de a fi hafen » 07/06/19, 10:43

Did67 a scris:
thibr a scris:Mi-am pus o întrebare ...
se lucrează „costumul”?

Gânditor, da ...
În prezent folosesc această pălărie de paie. Cămașa este o vânzare de la Truffaut. Un vultur"! Da, am vrut să fiu „țăran” ...

Pălăria îmi reflectă imaginea pe șezlong, o pălărie de somn de tip umbrelă, așa că nu mi se pare o prostie.
Cămașa țărănească Caut ceva mai mult ... o legătură cu agronomia? îmi amintește de grădinarii vedetă de radio și televiziune precum „Michel le jardinier” (Michel Lis):
michel grădinarul.jpg
michel le jardinier.jpg (44.5 KiB) Vizualizat de 2380 ori
Măcar ai evitat șorțul dar ... nu e cam prea „old school”?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 07/06/19, 12:13

Christophe a scris:
Deci a fost a doua emisiune TV cu cea din Alsacia2? (ceea ce îmi lipsise și ... din aceleași motive de diluare!)


Fusese dimineața Franței3 Alsacia, când a fost lansată prima ediție. Nu am găsit o reluare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 07/06/19, 12:15

a fi chafoin a scris:Măcar ai evitat șorțul dar ... nu e cam prea „old school”?


Ediția „cămașă agricolă” are marca „Aigle”. Este destul de la modă să afișezi „cultivatorul de balcon proprietar al unui Range Rover” (îl poți purta și pentru vânătoare!).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 07/06/19, 12:17

a fi chafoin a scris:Pălărie, imaginea ta îmi revine pe șezlong, o pălărie de somn de tip umbrelă, așa că nu mi se pare o prostie ...


Când mă aflu în culmea gloriei mele și este urgent să-mi distrug imaginea media, o voi face într-un sombrero cu o bere tequila!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 07/06/19, 12:34

Did67 a scris:
Christophe a scris:
Deci a fost a doua emisiune TV cu cea din Alsacia2? (ceea ce îmi lipsise și ... din aceleași motive de diluare!)


Fusese dimineața Franței3 Alsacia, când a fost lansată prima ediție. Nu am găsit o reluare ...


Și subțire ratat (cu siguranță!) : Cheesy:

Ar trebui să le arhivați pe canalul dvs. YouTube: aveți dreptul să păstrați și să transmiteți sesiunea în care vorbiți: sunt drepturi de imagine ...

Când a fost France3 că am încercat să o găsesc?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 07/06/19, 12:48

Did67 a scris:Când mă aflu în culmea gloriei mele și este urgent să-mi distrug imaginea media, o voi face într-un sombrero cu o bere tequila!


Oh nu! Vrei să spui? : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Cu o întoarcere de 2 zile și dacă am o critică de intervenție, este vorba despre trecerea pe compostare ...

a) Am înțeles (cu mult timp în urmă) că nu ți-a plăcut compostarea „concentrată” (= într-un coș de gunoi sau grămadă), deoarece este o risipă de material și energie -> OK

b) Dar în interviul dvs. avem impresia că sunteți insurgenți 100% ÎMPOTRIVA compostării și că NU ESTE BUN -> KO

Cred că a spune că compostarea „nu este bine” nu este bine nici pentru mesajul / imaginea ta, nici pentru grădinarii care o practică (ceea ce te face puțin sectant) și nici pentru mediu.

Într-adevăr, compostarea este „la modă” deoarece a fost propusă de câțiva ani (comunitate, asociație ...) și este încă utilă pentru că este mai bine să compostăm, chiar și pentru „nimic”, mai degrabă decât trimiteți-vă deșeurile verzi într-un depozit de gunoi sau mai rău către un incinerator, așa cum se întâmplă în Franța!

Ne amintim de moda lui Vermicomposter... pentru „ticăloșii urbani” (lol)

Nu cu mult timp în urmă vorbeam despre „suc de compost”: Agricultura / suc-la-compostul-pentru-udare-ei-gradina-t15292.html

Prin urmare, nu ar trebui să vă puneți pe spatele tuturor adepților compostului: ok este posibil să nu fie tehnica ideală pentru optimizarea grădinii dvs. de legume, dar nu dăunează!

În scurt timp, compostarea este mai bună decât aruncarea (în coșul de gunoi) ... când văd că unii dintre vecinii mei care au o grădină mare nici măcar nu compun și își elimină deșeurile verzi de camionul de gunoi (aceasta este mizeria REALĂ de energie) ma omoara !!

c) Menționați cojile spunând că acestea conțin energie și nutrienți, dar nu spuneți ce să faceți cu ele: nu mai apărați compostarea directă? Cu alte cuvinte, punerea deșeurilor verzi la poalele plantațiilor?

Am crezut că o să o spui în următoarea propoziție ... :?: :?: :?:
1 x
fl78960
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 81
Înregistrare: 16/02/18, 13:19
x 24

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de fl78960 » 07/06/19, 13:02

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:Pălărie, imaginea ta îmi revine pe șezlong, o pălărie de somn de tip umbrelă, așa că nu mi se pare o prostie ...


Când mă aflu în culmea gloriei mele și este urgent să-mi distrug imaginea media, o voi face într-un sombrero cu o bere tequila!


Aici, voi salva acest sombrero oferit de marca de bere tequila în timpul unei petreceri studențești

2019-06-07 12.52.01.jpg


(Nu am fost student de 25 de ani, dar sunt foarte conservator : Roll: )

În orice caz, pălărie (dacă pot să spun așa) pentru această performanță bine stăpânită într-un program, er ... bun joker. Dar bine făcut! și dacă acest lucru face posibilă vânzarea cărților și deschiderea către alte televizoare mai constructive, cu atât mai bine!
1 x
olivier75
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 764
Înregistrare: 20/11/16, 18:23
Locul de amplasare: zori, șampanie.
x 155

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de olivier75 » 07/06/19, 13:12

Christophe
Aceasta este problema, odată ce ați tăiat următoarea propoziție, aveți mai mult dreptul la ea .... subiectul este trecut ....
Didier, un mini compost de YouTube pentru a clarifica / corecta?
Olivier.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Moindreffor » 07/06/19, 15:37

olivier75 a scris:Christophe
Aceasta este problema, odată ce ați tăiat următoarea propoziție, aveți mai mult dreptul la ea .... subiectul este trecut ....
Didier, a mini Compostarea YouTube pentru a clarifica / corecta?
Olivier.

trebuie să-l contactați pe Tom Cruse deoarece un "mini" YouTube pentru Didier este o misiune imposibilă : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de a fi hafen » 07/06/19, 15:38

Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:Măcar ai evitat șorțul dar ... nu e cam prea „old school”?


Ediția „cămașă agricolă” are marca „Aigle”. Este destul de la modă să afișezi „cultivatorul de balcon proprietar al unui Range Rover” (îl poți purta și pentru vânătoare!).
Ah, da, nu văzusem asta! ! Extra Într-adevăr, te voi vedea așa într-un anunț Range Rover! Sau cu sombrero pentru un brand de Tequila!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161