Didier și Grădina Sloth pe C8 (Este doar televizorul)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Moindreffor » 07/06/19, 15:54

a fi chafoin a scris:
Did67 a scris:
a fi chafoin a scris:Măcar ai evitat șorțul dar ... nu e cam prea „old school”?


Ediția „cămașă agricolă” are marca „Aigle”. Este destul de la modă să afișezi „cultivatorul de balcon proprietar al unui Range Rover” (îl poți purta și pentru vânătoare!).
Ah, da, nu văzusem asta! ! Extra Într-adevăr, te voi vedea așa într-un anunț Range Rover! Sau cu sombrero pentru un brand de Tequila!

Didier la grădinarul „feței”, în curând un nou episod de „crimă în Alsacia” cu Didier descoperind un cadavru în timp ce dorea să întindă o grămadă de compost : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Ahmed » 07/06/19, 16:15

MoindrefforTu scrie:
Didier la grădinarul „feței”, în curând un nou episod de „crimă în Alsacia” cu Didier descoperind un cadavru în timp ce dorea să întindă o grămadă de compost : Mrgreen:

Un punct bun pentru imaginația ta, dar lipsa ta de rigoare mă întristează: când menționezi „o grămadă de compost”, comiți o neînțelegere foarte grea!
Iată ce ar avea sens:
Didier are grădinarul „chipul”, în curând un nou episod de „crimă în Alsacia”, cu Didier descoperind un cadavru în timp ce desfășura o rolă de fân : Mrgreen:
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Moindreffor » 07/06/19, 16:32

Ahmed a scris:MoindrefforTu scrie:
Didier la grădinarul „feței”, în curând un nou episod de „crimă în Alsacia” cu Didier descoperind un cadavru în timp ce dorea să întindă o grămadă de compost : Mrgreen:

Un punct bun pentru imaginația ta, dar lipsa ta de rigoare mă întristează: când menționezi „o grămadă de compost”, comiți o neînțelegere foarte grea!
Iată ce ar avea sens:
Didier are grădinarul „chipul”, în curând un nou episod de „crimă în Alsacia”, cu Didier descoperind un cadavru în timp ce desfășura o rolă de fân : Mrgreen:

într-adevăr, am rămas la mini-dezbatere despre compost și Didier nu a rezistat la vederea unui compost în grămadă, el l-a atacat imediat cu furculița : Mrgreen: , dar ideea cadavrului din sulul de fân „genială”, o face să ne gândim la înotătorul recuperat de un Canadair

Am văzut în sfârșit spectacolul lui Didier, excelent, în „tăcerea care crește”, ar trebui să meargă bine din punct de vedere al umorului puțin neobișnuit
Dernière édition alin Moindreffor 07 / 06 / 19, 16: 46, editate 1 ori.
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 07/06/19, 16:45

Christophe a scris:
Cu o întoarcere de 2 zile și dacă am o critică de intervenție, este vorba despre trecerea pe compostare ...

a) Am înțeles (cu mult timp în urmă) că nu ți-a plăcut compostarea „concentrată” (= într-un coș de gunoi sau grămadă), deoarece este o risipă de material și energie -> OK

b) Dar în interviul dvs. avem impresia că sunteți insurgenți 100% ÎMPOTRIVA compostării și că NU ESTE BUN -> KO

Cred că a spune că compostarea „nu este bine” nu este bine nici pentru mesajul / imaginea ta, nici pentru grădinarii care o practică (ceea ce te face puțin sectant) și nici pentru mediu.

Într-adevăr, compostarea este „la modă” deoarece a fost propusă de câțiva ani (comunitate, asociație ...) și este încă utilă pentru că este mai bine să compostăm, chiar și pentru „nimic”, mai degrabă decât trimiteți-vă deșeurile verzi într-un depozit de gunoi sau mai rău către un incinerator, așa cum se întâmplă în Franța!

Ne amintim de moda lui Vermicomposter... pentru „ticăloșii urbani” (lol)

Nu cu mult timp în urmă vorbeam despre „suc de compost”: Agricultura / suc-la-compostul-pentru-udare-ei-gradina-t15292.html

Prin urmare, nu ar trebui să vă puneți pe spatele tuturor adepților compostului: ok este posibil să nu fie tehnica ideală pentru optimizarea grădinii dvs. de legume, dar nu dăunează!

În scurt timp, compostarea este mai bună decât aruncarea (în coșul de gunoi) ... când văd că unii dintre vecinii mei care au o grădină mare nici măcar nu compun și își elimină deșeurile verzi de camionul de gunoi (aceasta este mizeria REALĂ de energie) ma omoara !!

c) Menționați cojile spunând că acestea conțin energie și nutrienți, dar nu spuneți ce să faceți cu ele: nu mai apărați compostarea directă? Cu alte cuvinte, punerea deșeurilor verzi la poalele plantațiilor?

Am crezut că o să o spui în următoarea propoziție ... :?: :?: :?:


Cineva o spune mai departe: într-o emisiune TV, nu aveți timp să vă apucați o idee ... pentru a adăuga o nuanță!

Ce spui, eu întotdeauna explic în conf. Dar iau 3 ore !!!

Vedeți acest e-mail primit în urma conferinței mele la Neudorf (Strasbourg), de la 10 la 13:XNUMX.

„în primul rând un mare mulțumire pentru conferința de ieri, concepută și animată
cu umor și know-how. Este rar să asculți pe cineva pentru 3
ore și să nu vă plictisiți :-) "
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 07/06/19, 18:13

Nu-l îndoiesc pe Didier că este o problemă de formă legată de televizor și de stresul jurnalistic și nu de substanță. Și da, aveți un talent clar pentru „spectacol” (poate a treia carieră în One Man Show pentru următorii 3 de ani?)

Doar din punctul meu de vedere și dacă te-aș fi descoperit în timpul acestui program, te-aș fi luat pentru un urluberlu! Pentru că un grădinar care este anti compost este orice ... sau este un apărător al agriculturii chimice!

Așadar, spectatorul mediu ar fi putut crede că sunteți anti compost (ceea ce nu este adevărat ... din moment ce sunteți anti TAS de compost) și clasificați-vă în categoria ET ...

Este doar un sfat pentru următoarele câteva ori: dacă este posibil, încercați să vorbesc direct de „compostare directă” istoria tăierii fânului sub picioarele unor posibili detractori care te-ar putea lua pentru un „anti com ... post” ... (pentru că anti con știm că ești!) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de a fi hafen » 07/06/19, 19:30

Am înțeles ce spui, dar nu m-a șocat când l-am urmărit. Este ca Didier: nonconformist, distribuie lovituri peste tot. Este și riscul spontaneității ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 07/06/19, 19:42

Christophe a scris:
Este doar un sfat pentru următoarele câteva ori: dacă este posibil, încercați să vorbesc direct de „compostare directă” istoria tăierii fânului sub picioarele unor posibili detractori care te-ar putea lua pentru un „anti com ... post” ... (pentru că anti con știm că ești!) : Mrgreen:


Retin.

Și încerc să îmbunătățesc ...
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de izentrop » 07/06/19, 23:01

De asemenea, m-am gândit că mica frază de la sfârșit nu ar fi trebuit să-i fi plăcut „parizianului” sau altui locuitor al orașului, blocat în apartamentul său care încă încearcă să-și composteze deșeurile în lactofermentare sau vermicompost și care, în ciuda tuturor, reușește mențineți fertilitatea plantelor dvs. și cultivați pe balconul dvs. (dacă! există) ... : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Adrien (ex-nico239) » 08/06/19, 01:03

La început totul este în regulă și apoi treptat ai fost „rău” : Mrgreen: : Lol: : Mrgreen:

Nu căutați la prânz până la 14:3 în ceva care durează XNUMX minute ... pe un lanț de măgari : Mrgreen:

O conferință de 60 de persoane este, fără îndoială, mai convinsă decât un pasaj TV cu o audiență de 500 (aleatoriu) neinteresat ... : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 08/06/19, 08:04

izentrop a scris:De asemenea, m-am gândit că mica frază de la sfârșit nu ar fi trebuit să-i fi plăcut „parizianului” sau altui locuitor al orașului, blocat în apartamentul său care încă încearcă să-și composteze deșeurile în lactofermentare sau vermicompost și care, în ciuda tuturor, reușește mențineți fertilitatea plantelor dvs. și cultivați pe balconul dvs. (dacă! există) ... : Wink:


"Nu o neg!" (Eu, într-o zi, acum aproape 40 de ani, m-am opus unui polițist adânc în tufiș în Mali!)

Desigur, asta nu a plăcut. Dar consider că „fiind mort, dar încă viu”, nu sunt acolo pentru a vă rog. Am răspuns adevărul la întrebarea care mi-a fost pusă: nu, ceea ce fac nu se aplică la o jardinieră de balcon, care funcționează cu mult mai multă „antropizare” - adică artificializare. Medii de cultură, îngrășăminte (chiar „organice”), eventual iluminare ...

Ceea ce nu înseamnă că nu funcționează.

Desigur, omul poate menține o formă de fertilitate într-un astfel de sistem artificial. Nu contest că funcționează hidroponica. Dar cei care critică fermierii convenționali pentru utilizarea îngrășămintelor ar trebui să pună la îndoială aceste sisteme în care fertilizarea se produce prin soluție nutritivă - și uneori lumină de LED-uri.

Agricultura urbană este în prezent un moft - „ne jucăm”. Ocupă mintea. Și ascunde esențialul.

Acest lucru va rămâne nesemnificativ - cu excepția aspectelor „psihologice” și educaționale. Da, este bine ca moralul să crească o grămadă de pătrunjel într-un ghiveci Ikea cu lumini LED. Ocupă mintea. Dar este și ca un drog: ascunde realitatea.

Este posibil ca răspunsul meu să nu fi fost bun pentru vânzări - dar asta cred. Și ceea ce am spus este în conformitate cu ceea ce cred eu. Și nu ceea ce am crezut că ar trebui să spun pentru a-mi stimula vânzările!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 293