Didier și Grădina Sloth pe C8 (Este doar televizorul)

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de izentrop » 10/06/19, 08:14

Solul din grădină a necesitat milioane de ani pentru a se forma și nu este distribuit uniform.

Pe balconul tău, nu folosești solul greu de grădină, ci un amestec ideal echilibrat, aerisit și plin de viață. Desigur, nu putem crește totul, dar căpșunile, roșiile, plantele aromate de calitate și gust sunt în frânghii.

Antropizat într-un fel sau altul, cultivarea plantelor pentru a produce hrană creează în mod necesar un dezechilibru și necesită muncă pentru a le favoriza din orice altă formă de viață interesată și de acest aliment.
De asemenea, necesită contribuții pentru a compensa pierderile datorate exporturilor de fructe și legume.
PP folosește fân, dar „parizianul” poate folosi și vermicompost sau bokashi pe care și le-a făcut el însuși. : Wink:
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de VetusLignum » 10/06/19, 13:31

izentrop a scris:Solul din grădină a necesitat milioane de ani pentru a se forma și nu este distribuit uniform.

Pe balconul tău, nu folosești solul greu de grădină, ci un amestec ideal echilibrat, aerisit și plin de viață. Desigur, nu putem crește totul, dar căpșunile, roșiile, plantele aromate de calitate și gust sunt în frânghii.

Antropizat într-un fel sau altul, cultivarea plantelor pentru a produce hrană creează în mod necesar un dezechilibru și necesită muncă pentru a le favoriza din orice altă formă de viață interesată și de acest aliment.
De asemenea, necesită contribuții pentru a compensa pierderile datorate exporturilor de fructe și legume.
PP folosește fân, dar „parizianul” poate folosi și vermicompost sau bokashi pe care și le-a făcut el însuși. : Wink:


Doar că did67 nu este persoana potrivită pentru a vorbi despre acest lucru. Nu este domeniul lui.
De aici și ce am spus: întrebările nu au fost adaptate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 10/06/19, 17:41

Într-adevăr.

Și, în plus, „moda” laterală pe care o ia mă face să mă „scarpinez” puțin ... Nu mă pot abține să râd înăuntru când aud „agricultura urbană”, un oximoron ca „apa deshidratată”. Trebuie doar să comparați grămada de pătrunjel pe o parte și noria camioanelor care intră în Rungis pe cealaltă (o autostradă doar pentru MIN - Piața de interes național). Nu am nimic împotrivă împotriva producerii pătrunjelului sau busuiocului într-o pastilă pregătită din fabrică, care valorează 4,99 € - înlocuiește în mod avantajos Yucca, care devine prea mare. Psihologic, este o nălucă care umple un gol - este mai puțin corozivă decât să te anesteziezi cu alcool sau cocaină. Ar fi mult mai scump. Aceasta oferă o oportunitate pentru un start-up - de ce nu ??? Aș vrea să vorbim mai mult despre „PP”, pentru cei 20 de milioane de oameni din mediul rural ... Dar acesta nu este un moft, nu interesează microcosmosul media - și asta mi se potrivește foarte bine! Vă rog să nu-i spuneți agricultură. Nu credeți că vom salva lumea - și, mai simplu, nu vom da sens orașului! Deci, din punct de vedere etic, nu vreau să mențin aceste iluzii ... Așa că „zgâriet” !!! Venisem să vorbesc despre cartea mea. Sper că am făcut-o cu o anumită eleganță la fel?
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Moindreffor » 10/06/19, 21:07

aceasta este problema actuală, ceea ce este la modă atrage și siphons subvenții
exemplul ecologizării acoperișurilor din Paris a fost un bun exemplu
pe de o parte grădinarul din piața franceză care ar avea nevoie de un impuls și care nu o primește, iar pe de altă parte bugetele uriașe pentru câteva salate pe un acoperiș parizian
mica lovitura de „gheara” este foarte usoara
cartea ta are meritul de a spune lucrurile clar și se vinde este că există un public, așa că ai început ceva, atât timp cât durează
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 10/06/19, 22:19

El este încă 247 în această seară, în clasamentul Amazon. Și în prima poziție aproape constant în secțiunea „Grădini de legume” (în timp ce eu eram mai degrabă pe locul 2, în general pe locul 3).

Este trist, dar să joci potul la televizor „plătește”!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 10/06/19, 22:24

Nu am încă datele „Youtube”, dar există noi comentarii ... Deci, prin aceasta, și oameni noi „sensibilizați” ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 11/06/19, 13:19

Orice comunicare este bună pentru a lua Didier!

Amintiți-vă de adagiul lui De Gaulle "Vorbește bine despre mine, vorbește rău despre mine, dar te rog să-mi citezi numele!" (sau ceva de genul)

Cred că ai fi avut un loc de alegere în acesta:

Imagine

https://fr.wikipedia.org/wiki/On_ne_peu ... t_le_monde : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 17/06/19, 13:30

Did67 a scris:Nu am încă datele „Youtube”, dar există noi comentarii ... Deci, prin aceasta, și oameni noi „sensibilizați” ...


Ai primit fluxul video Didier?

Spectacolul nu mai este disponibil gratuit acum ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Did67 » 17/06/19, 13:39

Am uitat să-l surprind!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79119
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Didier si Potager du Sloth pe C8 (Este doar TV)




de Christophe » 17/06/19, 13:44

Producătorii show-ului ar trebui să vă poată oferi pasajul în cauză ... nu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 348