Fermentația lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice ale viitorului?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Fermentarea lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice din viitor?




de Moindreffor » 18/06/19, 11:38

izentrop a scris:
Moindreffor a scris:doar o întrebare

Se lasă să se usuce presupune o suprafață care se răspândește și apoi se rotește. :şoc:

pentru ceea ce produc, cu mica mea familie câteva ore la soare, sau în atmosfera supraîncălzită a locuințelor orașului, care ar trebui să fie suficient (vorbesc despre deșeurile alimentare menajere, nu ca tine pentru urzici)

izentrop a scris:Compostarea la suprafață, cu condiția sortării, pentru a nu transmite boli, semințe de buruieni, atrage șobolani, dăunători ai culturilor ...

sincer, nu am sortat niciodată nimic și nu am avut niciodată o problemă, ei bine, nu pun reziduuri de carne sau pește pe care această metodă le-ar permite să le facă

Nu am nimic împotriva metodei, doar că mă întrebam (în alt : Mrgreen: ) cui este această metodă, care necesită încă ceva muncă și material

ceea ce mă interesează în acest lucru este să știu dacă putem face pământ de răsad cu ceea ce colectăm în recipient, de exemplu, după ce am tăiat iarba compostată în grămezi de câțiva ani sau dacă este ceva ce trebuie să încorporăm în pământ pentru a pune capăt degradării
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Fermentarea lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice din viitor?




de phil53 » 18/06/19, 14:23

Folosesc această tehnică pentru că locuiesc la 2 km de grădină, nu merg acolo în fiecare zi. Am o curte mică unde compuneam, dar atrage mușchi, păianjeni, chiar șoareci sau șobolani. Ca să nu mai vorbim de un miros ușor.
Cu acest sistem, nu se poate nimic din asta. Trebuie doar să scoateți recipientul o dată pe lună, chiar mai puțin.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Fermentarea lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice din viitor?




de Moindreffor » 18/06/19, 20:13

philxNUMX a scris:Folosesc această tehnică pentru că locuiesc la 2 km de grădină, nu merg acolo în fiecare zi. Am o curte mică unde compuneam, dar atrage mușchi, păianjeni, chiar șoareci sau șobolani. Ca să nu mai vorbim de un miros ușor.
Cu acest sistem, nu se poate nimic din asta. Trebuie doar să scoateți recipientul o dată pe lună, chiar mai puțin.

ok, cu această problemă înțeleg utilitatea
merci
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Fermentarea lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice din viitor?




de izentrop » 19/06/19, 09:24

Informații factuale în wikipedia engleză, absente din wiki franceză https://en.wikipedia.org/wiki/Bokashi_(horticulture)
Pașii de bază ai procesului sunt după cum urmează:

  1. Materia organică este inoculată cu lactobacili . Acestea vor converti o fracțiune din carbohidrații care intră în acid lactic prin fermentare homolactică. [3]
  2. Fermentat anaerob pentru câteva săptămâni la temperatura camerei tipică într-un recipient etanș, materia organică este modificată și conservată, într-un proces strâns legat de fabricarea anumitor alimente fermentate și de însilozare. Materialul este aplicat în mod normal pe podea când este gata sau poate fi păstrat nedeschis pentru utilizare ulterioară.
  3. Materialul este amestecat cu solul. Acest lucru îl expune la aer, după care acidul lactic se oxidează până la piruvat , un vector energetic fundamental în procesele biologice.
  4. Materialul oxidat este consumat rapid de viața nativă a solului și „dispare” în câteva săptămâni la temperaturi normale. Acțiunea râmelor este de obicei extinsă, astfel încât solul modificat capătă o textură asociată cu vermicompost.
phil53 a scris: Am gaz care este fabricat ...
Carbon, gaz și energie
Fermentarea homolactică nu rupe legăturile de carbon și nu emite niciun gaz; ecuația sa globală este C 6 H 12 O 6 (carbohidrați) → 2 CH 3 CHOHCOOH (acid lactic). Este o reacție moderat endotermă, care nu emite energie; rezervorul de fermentare rămâne la temperatura camerei.

Acestea contrastează puternic cu descompunerea, care emite cea mai mare parte a carbonului și energiei sale ca gaze cu efect de seră (dioxid de carbon și metan) și - ca descompunere aerobă - ca căldură. [6] În plus, descompunerea emite azot - un nutrient esențial - în amoniac și puternicul oxid de azot, un gaz cu efect de seră. [7]
Suc de scurgere
Când începe fermentația, structurile fizice încep să se descompună și să elibereze o parte din conținutul de apă al intrărilor sub formă de scurgeri de lichid. În timp, aceasta reprezintă mai mult de 10% din greutatea de intrare. Cantitatea variază în funcție de intrare: de exemplu, carnea de castravete și pepene galben duce la o creștere notabilă.

Lichidul eliberează o fracțiune valoroasă de proteine, substanțe nutritive și acid lactic. Pentru a le recupera și a evita înecarea fermentației, scurgerea este capturată din rezervorul de fermentare, fie printr-un robinet, într-o bază de material absorbant, cum ar fi biochar sau placă de deșeuri, sau într-o cameră inferioară. Scurgerea este uneori denumită „ceai Bokashi”.

Utilizările ceaiului Bokashi nu sunt aceleași cu cele ale „ceaiului de compost”. Este utilizat cel mai eficient atunci când este diluat și aerat (oxidând astfel acidul lactic la piruvat) și apoi pulverizat imediat pe o zonă vizată a solului. Acest lucru asigură faptul că toată valoarea nutrițională a aporturilor este păstrată pentru a hrăni ecosistemul solului, precum și ultima producție solidă. Miturile au încurajat utilizări mai puțin eficiente, care sunt potențial dăunătoare (de exemplu, hrănirea plantelor cu apă acidă) sau ieftine (de exemplu, curățarea canalelor cu nutrienți, hrănirea plantelor cu proteine ​​pe care nu le pot absorbi. ).
În mod clar, nu ar trebui să utilizați sucul imediat, este mai bine să-l oxigenați înainte.
O mulțime de alte informații interesante, cum ar fi
Igienă:
Acidul lactic este un bactericid natural puternic cu proprietăți antimicrobiene bine-cunoscute. [8] Este un ingredient activ în unele produse de curățat pentru toaletă. [9] Cu cât producem mai mult, cu atât sunt mai îndepărtați lactobacili rezistenți la acid, chiar și cei care îl fac, astfel încât fermentația bokashi încetinește și se oprește. Există deasemenea dovezi că fermentația mezofilă (temperatura camerei) ucide ouăle viermelui Ascaris - un parazit uman - în 14 zile. [zece]

Rezervorul de fermentare nu emite miros atunci când este închis. Un container de uz casnic este deschis doar aproximativ un minut pentru a adăuga și inocula o intrare prin capac sau pentru a scurge apa de scurgere prin robinet. În acest moment, utilizatorul întâlnește mirosul acru al lacto-fermentării (adesea descris ca un „murat”), care este mult mai puțin ofensator decât mirosul de descompunere. [11]

Un rezervor de fermentare etanș nu poate atrage insecte.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Fermentarea lactică a deșeurilor, o modalitate de reciclare a deșeurilor organice din viitor?




de izentrop » 01/10/19, 18:14

philxNUMX a scris:
izentrop a scris:
philxNUMX a scris:Izentro, lipsesc bokashi sau lactofermentare?
Puteți dezvolta vă rog

Pentru a evita mucegaiul lactofermentării, lichidul trebuie să acopere complet.
M-am gândit la bokashi, la fermentul pe care îl poți face singur. mai eficient dacă este în viață ...

Cum o faci?
Sunt interesat, ajung la finalul activatorului ei bokashi.
Am folosit poate 50g de aluat pe care îl folosesc pentru a-mi face pâinea.

Leaven pe care l-am reîmprospătat cu câteva ore înainte. L-am diluat în 5 litri de apă pentru a-mi inocula 120 de litri de urzici zdrobite. A funcționat imediat. Am strâns suc câteva zile la rând, apoi am renunțat.

3 luni mai târziu, nu mai există miros, nivelul a scăzut, a rămas destul de umed, filamente albe care trădează prezența ciupercilor. Am îngropat niște semințe de dovleac pentru a vedea dacă vor rezista. Interiorul este putrezit, cu o mulțime de viermi albi care gesticulează. Bănuiesc că e la fel cu semințele de urzică. Îl voi putea folosi la mulci sau îngropat, fără riscul de a însămânța semințe. : Wink:

Vă pot oferi rețeta mea pentru prepararea unui aluat în 3 zile cu făină de secară și apă.
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159