Proiect hidroelectric (picătură mică și debit mic)

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de thibr » 23/06/19, 18:47

Găsesc acest tip de situație întotdeauna trist :(
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Ahmed » 23/06/19, 18:50

Pe lângă faptul că este trist, încălzirea spirtului este enervantă în timpul RC! : Mrgreen:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de sicetaitsimple » 23/06/19, 19:31

Ahmed a scris:Pe lângă faptul că este trist, încălzirea spirtului este enervantă în timpul RC! : Mrgreen:


Cert este că Makadam24 a sosit pe forum poate fi puțin surprins de „furtuna” pe care a inițiat-o prin „paharul cu apă”!
Sunt puțin responsabil pentru asta, îmi pare rău, dar atunci când unii sugerează construirea unei roți cu diametrul de 4 m pentru a exploata un potențial de aproximativ 10 W, antrenamentul meu și cei 40 de ani de practică în energie mă fac să fiarb puțin !
Dar promit, pentru săptămâna viitoare, pun apă cu gheață în congelator, o „sticlă de apă fierbinte” umplută pe cap de fiecare dată când mă conectez la Econology!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16120
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5240

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 19:54

sicetaitsimple a scris:
Remundo a scris:și deci, asta ai vrut?


Asta înseamnă că, dacă un alt moderator decât mine m-ar fi cenzurat pentru comentarii considerate a fi în afara statutului furnizat de Econology, mi s-ar părea cel puțin de înțeles, chiar dacă încă am impresia că sunt în general „în unghii”,

nu, nu ai fost în cuie de o acumulare de batjocuri și provocări succesive împotriva mea, menite să mă facă să arăt ca un idiot pentru a vorbi cu Galia. Tocmai te-am readus pe drumul cel bun cu multe comentarii tehnice și surse solide, dar ai continuat să-l aduci înapoi spunând „Mă împotmolesc”
Acum, că am subliniat, acesta a fost subiectul postării șterse, că în mesajul dvs. de la 11:46 am spus că „De fapt poate o alternativă la roata gravitațională .....” și că acest lucru 'a fost din punctul meu de vedere o modalitate prin care puteți încerca să vă eliberați de această superbă propunere de a construi o „roată gravitațională” de 4m în diametru pentru a recupera cel mai bine 10W, care mi s-a părut doar un pic bun simț ... ..

Așa cum nu ești cenzurat, toate propunerile tale tehnice slabe (dacă am înțeles corect, gadgeturile chinezești care sunt înșurubate pe un robinet?) Sunt mereu citibile pe acest subiect.
Acum faci ceea ce vrei, s-ar putea să ai puterea să mă alungi pentru totdeauna, doar vorbește cu Christophe înainte, el poate avea o altă opinie.

Avertismentul nu este o interdicție.

Dar nicio problemă, voi supraviețui în afara lumii lui Joseph Remundo Staline .....

Nu îl chemăm pe președintele Republicii să modereze, intervine fiecare moderator și nu avem nevoie de un „colegiu de moderatori” pentru a judeca teribila soartă a domnului Complicat.

Simplul fapt că acum mă numiți Stalin arată cât de moderată este moderația ...

Acum voi face o altă postare ca forumsă particip la subiect
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16120
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5240

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 20:05

Bine, deci unde suntem acum?

1) Roata de gravitație 80% eficiență ,: va funcționa, dar necesită o reducere a mișcării pentru a se adapta la un generator; reducerea poate reduce și mai mult randamentul.
2) microfonul Kaplan: din câte știu, nu există cu o putere atât de mică. Cel mai bun pe care l-am găsit este modelul "Turbiwatt" T250: https://www.turbiwatt.com/uploads/FICHE ... tation.pdf

dar este nevoie de 600-800 W pentru a-și găsi zona de eficiență optimă ... și probabil câteva sute de euro urbați la comandă ...

Avantajul este că include deja partea electrică și poate injecta în rețeaua AC220V. Performanțele sale ar trebui să fie polonic de 60%

Întrebarea care apare: am putea turbinate prin "blocare", adică în loc să luăm 0,5L / s peste 24 de ore și să avem 20W bruti, ar fi necesar să luăm 20L / s timp de 1 oră aproximativ vorbind...

Pentru a evita variații mari de nivel în bazin, am putea lua în considerare o supapă secvențială care permite fluxul să înceapă de mai multe ori în timpul zilei.
0 x
Imagine
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Bardal » 23/06/19, 20:11

Vom ști acum că pe acest site există o persoană de rang înalt, care nu ar trebui contrazisă, mai ales atunci când propunerile sale îl plasează într-o situație de nedescris. Ce mare progres în arta noastră de a trăi și ce promite pentru viitorul nostru, pe care îl dorim radiant.

Având în vedere că am fost anterior obiectul unui avertisment similar, pe care nu l-am înțeles mai mult decât nu l-am înțeles pe acela, îmi permit, respectuos, să întreb ce este necesar să te sun: stăpân, profesor, domn , măreția ta, înalta ta autoritate ...?

Sincer, mi se pare lamentabil și demn de calitatea unor vorbitori forum... Și la fel de anacronice ca sursele voastre solide din secolul al XIX-lea ...

PS Puteți sublinia că referința pe care o acordați a fost deja dată pe prima pagină; dar sigur că nu ai văzut-o ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16120
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5240

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 20:33

dacă l-am văzut și l-am refăcut pentru că s-a dovedit un impas.

se dovedește că am discutat deja pe voi doi (Bardal și Sicétésimple) cu Christophe în februarie 2018, pentru aceleași defecțiuni la alte subiecte (o mică morgă colaborativă cu inversiune acuzatoare ...) și pentru tine ... ai mers bine pe acest subiect al picăturilor tale
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de sicetaitsimple » 23/06/19, 20:46

Remundo a scris: urmărind să mă facă să trec pentru un idiot care să vorbească cu Gauloise.


Presupun pe deplin că construirea unei „roți gravitaționale” de 4m diametru pentru a recupera cel mai bine 10W este într-adevăr o idee stupidă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Christophe » 23/06/19, 20:48

Este păcat că unele aversiuni personale strică acest subiect interesant ...

Ei bine, hai să punem asta pe valul de căldură care va veni (ieri am simțit deja nervozitatea oamenilor din oraș ...), pe scurt aveți 4 zile pentru a vă calma! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79315
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Christophe » 23/06/19, 20:48

sicetaitsimple a scris:Presupun pe deplin că construirea unei „roți gravitaționale” de 4m diametru pentru a recupera cel mai bine 10W este într-adevăr o idee stupidă.


În partea de jos, nu este greșit ... s-ar putea să nu se întoarcă niciodată din cauza puterii reduse implicate ...

Pentru formular, poți spune același lucru fără să fii insult ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 230