Proiect hidroelectric (picătură mică și debit mic)

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de sicetaitsimple » 23/06/19, 23:11

Remundo a scris: Cine crezi că ești, domnule?


Ah, mesajul a fost schimbat, pentru că în prima versiune pe care am văzut-o, a fost scris practic la concluzia „cât timp vei continua să ne enervezi”.
Bah va fi momentul în care viața ne va permite, cu condiția să ne dorim în continuare și că niciun moderator nu închide ușa. Recunosc că scăldatul în sucul său fără contradicții poate părea uneori confortabil, nu sunt sigur că avansează mult ideile.
Deci, pentru a răspunde la întrebarea postului modificat Cine crezi că ești, domnule?: bine pentru nimic altceva decât un cetățean obișnuit care crede doar că are anumite abilități sau experiențe de împărtășit, în special în domeniul energiei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 23:13

Bardal a scris:PS Puteți sublinia că referința pe care o acordați a fost deja dată pe prima pagină; dar sigur că nu ai văzut-o ...

ce știi cu adevărat despre ce am citit sau nu?
bardal a scris:Sincer, mi se pare lamentabil și demn de calitatea unor vorbitori forum... Și la fel de anacronice ca sursele voastre solide de XIXème siècle...

Prin urmare, este potrivit pentru căderi ușoare „între 0.60 și 3 metri. Cu o plimbare foarte lentă, randamentul său poate ajunge la 0.80 și chiar 0.85 (…) ”(Claudel, 1917, 380-381). (fig. 2 și 3)
[]
Munca cheltuită pe secundă 2104 x 2.3 = ……………………… 4839 kgm
Lucrări efective produse pe secundă. .................................... 4069 kgm
Eficiență (pe al doilea arbore de antrenare) ........................ 0.84

1) modul de formulare a textului tău sugerează că sunt un vorbitor rău în acest sens forum
2) roțile cu gravitație mare au fost dezvoltate cu un secol în urmă, nu este de mirare că sursele grave datează din acest moment
3) În ce secol îl situați pe domnul Bardal în 1917?
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 23:16

sicetaitsimple a scris:
Remundo a scris: Cine crezi că ești, domnule?


Deci, pentru a răspunde la întrebarea postului modificat Cine crezi că ești, domnule?: bine pentru nimic altceva decât un cetățean obișnuit care crede doar că are anumite abilități sau experiențe de împărtășit, în special în domeniul energiei.

și acum inventezi postări ...

dacă nu energie, îl aveți în special pentru punctele godwin și disprețuiți interlocutorii dvs. care au adus totuși o piatră mică la clădirea imensei dvs. cunoștințe a căror dimensiune este egală cu condescendența sa.

În acest sens, vă las pe toți la certurile dvs. despre ego-ul științific și alte referințe istorice remarcabile, am pierdut destul timp cu voi și am comunicat toate elementele utile pentru ca Makadam să reflecte asupra proiectului său.

Să aveți o săptămână bună.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de sicetaitsimple » 23/06/19, 23:26

Remundo a scris:și acum creezi postări ...


Vă rog să nu minți, am citit perfect postarea așa cum a fost scrisă în versiunea sa inițială și urma să răspund. Cu siguranță este vorba cu cuvânt ... nu am făcut o copie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Remundo » 23/06/19, 23:34

Nu mint, nu am scris „enervat” în prima versiune a postării mele.

Dar aceasta este doar secundară ...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Christophe » 23/06/19, 23:41

Blocat de stasi (ce nu trebuie auzit!) Până când scade căldura (= weekend)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Proiect hidroelectric (cădere mică și debit mic)




de Christophe » 02/07/19, 00:24

Este deschis ...

Valul de căldură a durat mai mult decât se aștepta! : Cheesy:
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 273