Grădina noastră participativă în Moselle

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Moindreffor » 13/09/19, 07:38

sicetaitsimple a scris:Nu cred că întrebarea lui Emilio este specifică fânului, am înțeles că vor avea ocazia să primească puțin din tot, composturi, gunoi de grajd, deșeuri verzi, material mărunțit, paie, fân ... fără să știe exact ce și când.

În opinia mea, ceea ce este important astăzi este să „delimitați” suprafețele care vor fi cultivate anul viitor (la fel de mult, mai mult, la fel ca anul acesta sau altele?) Și apoi să distribuiți contribuțiile ceea ce se va întâmpla când vor ajunge și oricine ar fi, evitând doar cantități masive de prea mult carbon pe un singur complot.

fie că este fân sau orice altceva, pentru mine este puțin la fel, pentru ceea ce va fi uscat, pentru gunoi de grajd mai mult sau mai puțin umed, sau bălegar de cai, ar trebui să știți că nu blochează apariția buruienilor , deci va trebui să punem un alt tacâm, dar, de fapt, va trebui să încercăm să ne echilibrăm în ceea ce privește carbonul, mai ales că va trebui să ne răspândim imediat ce vor avea, este inutil să îl depozităm într-un colț, j din lipsă de timp mi-a lăsat peluza cosită în grămezi, se fermentează foarte repede, chiar și cu o grămadă de abia 30 cm înălțime, plus că ploua, astfel încât să nu se usuce deloc

dar cum spuneți, trebuie să vă pregătiți planul de atac în amonte, pentru a ști unde să puneți ce
1 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Did67 » 13/09/19, 09:55

Despre foraj, acest schimb cu phil12 care a făcut unul:

philxNUMX a scris:
Did67 a scris:
philxNUMX a scris:
mulțumită noii mele foraje



Mă interesează! Chiar dacă mă îndoiesc că voi merge la sfârșitul proiectului pentru a face unul, având în vedere vârsta mea, dificultatea accesului, etc.

Dar doar ca să-mi încadrați gândirea, aveți date pe care le puteți face publice: cost, adâncime, debit, echipament (pompă) ???


Bună seara,

Adâncime 60m, debit 1,5 m3 / h, 10 K € (foraj + pompă + rezervor tampon + instalație), pompă submersibilă 0,75 kw.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/19, 10:40

Am fi avut ideea de a face unul .... dă nivelul costurilor ... și nu este dat.

Dacă nu aveți apă deloc pe proprietatea dvs. ok

Altfel, dacă am amortiza doar factura noastră anuală, am avea nevoie de ... 71 de ani ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
phil12
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 530
Înregistrare: 05/10/09, 13:58
Locul de amplasare: occitană
x 156

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de phil12 » 13/09/19, 13:47

nico239 a scris:Am fi avut ideea de a face unul .... dă nivelul costurilor ... și nu este dat.

.


Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!
0 x
Consultanță în domeniul energiei durabile pentru construcții
http://www.philippeservices.net/
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Moindreffor » 13/09/19, 14:02

philxNUMX a scris:
nico239 a scris:Am fi avut ideea de a face unul .... dă nivelul costurilor ... și nu este dat.

.


Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!

atunci când este punctul dvs. principal de apă, este de înțeles, dar când este un punct suplimentar de apă la apă, trebuie să calculeze deprecierea, comparativ cu achizițiile de rezervoare de la 1000L la 100 € l „unitatea și achiziționarea unui mic rapel
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9842
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de sicetaitsimple » 13/09/19, 14:09

philxNUMX a scris:Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!


Este o alegere individuală legată de condițiile individuale, dar aveți grijă totuși, în afară de costurile de întreținere „normale” care trebuie luate în considerare (înlocuirea pompei etc.), un puț are rareori o durată de viață. nelimitat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/19, 14:14

philxNUMX a scris:
nico239 a scris:Am fi avut ideea de a face unul .... dă nivelul costurilor ... și nu este dat.

.


Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!


Nu vă faceți griji pentru această investiție, nu vă faceți griji ...

Doar că nu ne este profitabil pe scara existenței noastre.
0 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Moindreffor » 13/09/19, 14:57

nico239 a scris:
philxNUMX a scris:
nico239 a scris:Am fi avut ideea de a face unul .... dă nivelul costurilor ... și nu este dat.

.


Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!


Nu vă faceți griji pentru această investiție, nu vă faceți griji ...

Doar că nu ne este profitabil pe scara existenței noastre.

sora mea închiriază o casă care a fost furnizată de o fântână, precum și alte două locuințe, inclusiv cea a proprietarului, toate pe același foraj, este în Ardèche, odată cu seceta, a fost necesară monitorizarea constantă a nivelului puțului, apoi limitarea dușurilor, în alte momente era apă liberă în voie, dintr-o dată proprietarul a avut casa conectată la rețea, deoarece în sfârșit, vara nu a fost suficientă pentru a avea un consum regulat, de asemenea trebuie luată în considerare
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/19, 15:02

Moindreffor a scris:
nico239 a scris:
philxNUMX a scris:
Este prețul ./ Nu văd ce este dat să fac acolo?
După ce avem bani sau nu, este o altă poveste!
Personal, după criteriile mele (autonomie, cantitatea de apă necesară, calitatea apei etc.), se plătește rapid!


Nu vă faceți griji pentru această investiție, nu vă faceți griji ...

Doar că nu ne este profitabil pe scara existenței noastre.

sora mea închiriază o casă care a fost furnizată de o fântână, precum și alte două locuințe, inclusiv cea a proprietarului, toate pe același foraj, este în Ardèche, odată cu seceta, a fost necesară monitorizarea constantă a nivelului puțului, apoi limitarea dușurilor, în alte momente era apă liberă în voie, dintr-o dată proprietarul a avut casa conectată la rețea, deoarece în sfârșit, vara nu a fost suficientă pentru a avea un consum regulat, de asemenea trebuie luată în considerare



De asemenea, a trebuit să începem să fim vigilenți ...

Aici, deocamdată, nu vă faceți griji, dar este posibil să cadă una din aceste zile ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Did67 » 14/09/19, 10:00

Puțurile au, în general, această „fragilitate” pe care o oprești să sapi când ești sub 1 m de apă. Construim.

Și când după două secete, masa de apă scade cu 2 m, suntem uscați. Dacă te-ai supraaglomerat, slăbești clădirea.

Tablele freatice sunt de o calitate foarte diferită: „lentilă” simplă a apei, pânza freatică mai mult sau mai puțin adâncă, alimentată de un bazin mai mult sau mai puțin larg ...

[În Africa, am avut tehnici cu o duză fixă ​​până la apă, apoi am introdus duze mai mici, pe un inel de „tăiere”, nu fixat; am putea apoi suprasolicita, fără a ne pune în pericol, această a doua carcasă alunecând în prima și coborând pe măsură ce mergem]
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 195