Grădina noastră participativă în Moselle

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 14/09/19, 14:28

Did67 a scris:]


salut DIdier,

ne puteți explica când trebuie să acoperim pământul, înainte sau după iarnă?

merci
0 x
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 23/09/19, 19:13

Bună seara,

spetembre jumătate. Lăsăm floarea-soarelui, fasolea verticală și roșiile pentru a fixa azotul pe sol în timpul iernii.
Parcele goale vor fi semănate cu legume de iarnă sau gunoi de grajd verde (floarea-soarelui deocamdată).

Prin urmare, avem, prin urmare, fân, paie, iarbă cosită și vom recupera frunzele copacilor imediat ce cad.
Am înțeles, pe de o parte, interesul acoperirii împotriva buruienilor, dar și pentru a hrăni solul, este tocmai momentul care scapă de mine.
Totul pentru fân, conform grădinii de legume a leneșului, trebuie să recitesc mai detaliat, dar nu am înțeles când a fost perioada ideală pentru a beneficia de toate avantajele fenoculturii (pagina 237 este indicat să nu puneți fânul prea devreme. Înțeleg argumentele citate, dar apoi, „punerea lui prea târziu la sfârșitul iernii” nici nu este o idee bună ”

Aici, mă gândesc să acoperim și să pregătim parcelele pentru anul viitor, cu paie, iarbă și frunze.
Dar fân, când ar fi optim?


MERCI
0 x
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 24/09/19, 07:05

emilio57 a scris:Bună seara,

spetembre jumătate. Vom tăia la câțiva cm, pentru a lăsa în loc picioarele floarea-soarelui și roșiilor pentru a fixa azotul pe sol în timpul iernii. Pentru fasolea în creștere, funcționează și ea?
Parcele goale vor fi semănate cu legume de iarnă sau gunoi de grajd verde (floarea-soarelui deocamdată).

Prin urmare, avem, prin urmare, fân, paie, iarbă cosită și vom recupera frunzele copacilor imediat ce cad.
Am înțeles, pe de o parte, interesul acoperirii împotriva buruienilor, dar și pentru a hrăni solul, este tocmai momentul care scapă de mine.
Totul pentru fân, conform grădinii de legume a leneșului, trebuie să recitesc mai detaliat, dar nu am înțeles când a fost perioada ideală pentru a beneficia de toate avantajele fenoculturii (pagina 237 este indicat să nu Puneți fânul prea devreme. Înțeleg argumentele citate, dar „a pune prea târziu, la sfârșitul iernii”, nici nu este o idee bună ”

Aici, mă gândesc să acoperim și să pregătim parcelele pentru anul viitor, cu paie, iarbă și frunze.
Dar fân, când ar fi optim?


MERCI
0 x
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 24/09/19, 07:05

Bună seara,

spetembre jumătate. Vom tăia la câțiva cm, pentru a lăsa în loc picioarele floarea-soarelui și roșiilor pentru a fixa azotul pe sol în timpul iernii. Pentru fasolea în creștere, funcționează și ea?
Parcele goale vor fi semănate cu legume de iarnă sau gunoi de grajd verde (floarea-soarelui deocamdată).

Prin urmare, avem, prin urmare, fân, paie, iarbă cosită și vom recupera frunzele copacilor imediat ce cad.
Am înțeles, pe de o parte, interesul acoperirii împotriva buruienilor, dar și pentru a hrăni solul, este tocmai momentul care scapă de mine.
Totul pentru fân, conform grădinii de legume a leneșului, trebuie să recitesc mai detaliat, dar nu am înțeles când a fost perioada ideală pentru a beneficia de toate avantajele fenoculturii (pagina 237 este indicat să nu Puneți fânul prea devreme. Înțeleg argumentele citate, dar „a pune prea târziu, la sfârșitul iernii”, nici nu este o idee bună ”

Aici, mă gândesc să acoperim și să pregătim parcelele pentru anul viitor, cu paie, iarbă și frunze.
Dar fân, când ar fi optim?


MERCI
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12310
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2973

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Ahmed » 24/09/19, 10:07

Este suficient să știm că ceea ce se caută cu fânul este o acoperire durabilă în perioada de creștere și o reținere a materiei organice pe care o conține până la data acestor culturi. Prin urmare, acest lucru exclude un aport la începutul toamnei, deoarece bacteriile sunt active în acest moment și ar începe să degradeze fânul și, prin urmare, să elibereze nutrienți care vor fi scurți în pierdere pură (deoarece nu există vegetație activă pentru a se bucura de ea). La sfârșitul toamnei, condițiile optime de răspândire sunt în vigoare.
Odată ce înțelegem (nu este o critică indirectă!) Mecanismele implicate, este posibil să trecem dincolo de aspectul „rețetei” care este neapărat reductiv și nu permite (atunci când este judicios!) să se adapteze doar la cazuri foarte specifice, și acest lucru într-un mod mecanic care nu este conform cu funcționarea organismelor vii (condițiile meteorologice au o mare influență și astfel de sfaturi vor fi sau nu adaptate în funcție de variațiile sale) ...
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
emilio57
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 18/07/19, 17:45
x 6

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de emilio57 » 24/09/19, 10:40

Ahmed a scris:Este suficient să știm că ceea ce se caută cu fânul este o acoperire durabilă în perioada de creștere și o reținere a materiei organice pe care o conține până la data acestor culturi. Prin urmare, acest lucru exclude un aport la începutul toamnei, deoarece bacteriile sunt active în acest moment și ar începe să degradeze fânul și, prin urmare, să elibereze nutrienți care vor fi scurți în pierdere pură (deoarece nu există vegetație activă pentru a se bucura de ea). La sfârșitul toamnei, condițiile optime de răspândire sunt în vigoare.
Odată ce înțelegem (nu este o critică indirectă!) Mecanismele implicate, este posibil să trecem dincolo de aspectul „rețetei” care este neapărat reductiv și nu permite (atunci când este judicios!) să se adapteze doar la cazuri foarte specifice, și acest lucru într-un mod mecanic care nu este conform cu funcționarea organismelor vii (condițiile meteorologice au o mare influență și astfel de sfaturi vor fi sau nu adaptate în funcție de variațiile sale) ...


Salut Ahmed
da văd, mulțumesc pentru acest răspuns. În est, în mod normal, avem o toamnă ploioasă și o iarnă cu zăpadă. Dar în ultimii ani a fost destul de uscat. Deci nici nu putem anticipa climatul.


În caz contrar, voi reciti cartea lui Didier și voi încerca să înțeleg un pic mai mult marile mistere ale celor vii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
a fi hafen
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1202
Înregistrare: 20/05/18, 23:11
Locul de amplasare: Gironde
x 97

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de a fi hafen » 24/09/19, 16:55

... Și astfel, practic, dacă aveți un sol în care ați cultivat deja, puteți pune fânul destul de târziu (sfârșitul iernii, începutul primăverii) sau chiar foarte târziu (în momentul plantării). Beneficiu dublu: păstrați energia fânului și buruienile naturale care pot crește recuperează nitrații și „hrănesc” solul prin rizodepoziție. Trebuie doar să „sortezi” buruienile înainte de a tunde în ultimul moment.
Dacă este un sol în care vegetația de tip pajiște crește, este poate mai bine să o puneți mai devreme pentru a supune ierburile (iarna). Dar depinde probabil de ceea ce pui după. Am reușit să cresc roșii pe pajiște cu fân pus în luna mai.
Dacă doriți să profitați de mineralizarea fânului (de exemplu, pentru culturi solicitante), probabil că durează câteva săptămâni și multă apă pentru ca fânul să înceapă să se descompună. Acesta este același motiv care explică scăderea căderii de nitrați menționat de Ahmed și, prin urmare, sfatul de a nu pune fânul prea devreme pentru a evita poluarea și risipa de nutrienți, dacă este posibil.
Așadar, depinde de dvs. să măsurați în funcție de toate aceste elemente (ploaie, apă disponibilă, sol, culturi ...)!
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 761

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de VetusLignum » 24/09/19, 17:56

Din partea mea, cred că terenul trebuie acoperit permanent, tot anul.
În grădina mea, există totuși o excepție, descopăr în mai sau iunie când plantează sau însămânțează, pentru a gestiona mai bine atacurile bâlciilor și păsărilor; dar nu este fericit.
Nu cred în ideea că, odată cu acoperirea de iarnă, ar exista scurgeri de nutrienți.
Pe de o parte, capacul încetinește ploaia; pe de altă parte, se descompune lent; și în sfârșit, mă bazez pe râme pentru a amesteca materia organică cu materia minerală, făcându-le agregate stabile.
Și dacă ne temem de scurgerea de azot, atunci putem pune o acoperire de carbon mai mult decât fân.
1 x
VetusLignum
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1690
Înregistrare: 27/11/18, 23:38
x 761

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de VetusLignum » 24/09/19, 18:07

emilio57 a scris:spetembre jumătate. Vom tăia la câțiva cm, pentru a lăsa în loc picioarele floarea-soarelui și roșiilor pentru a fixa azotul pe sol în timpul iernii. Pentru fasolea în creștere, funcționează și ea?
Parcele goale vor fi semănate cu legume de iarnă sau gunoi de grajd verde (floarea-soarelui deocamdată).


A priori, toate aceste plante ar trebui să moară la prima frig de iarnă.

Trebuie să distingem fixarea (simbiotică) a azotului de aer; ce fac leguminoasele ca piciorul; și sechestrarea azotului din sol (pentru a evita scurgerile); ce fac alte plante, inclusiv muștar sau secară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Grădina noastră participativă din Moselle




de Did67 » 25/09/19, 12:40

emilio57 a scris:
gunoi de grajd verde (floarea soarelui deocamdată).



Floarea-soarelui nu petrece iarna la noi: este o plantă „de vară”, care este semănată primăvara, după înghețuri (aprilie).

Nu te-ai confundat cu rapița, care este semănată toamna și petrece iarna, precum secară și grâu ...?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147