Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?




de Christophe » 24/07/19, 11:44

Creez acest subiect pentru a discuta uzura prematură a anvelopelor în valuri de căldură ...

- Care este standardul care definește temperatura de funcționare (gama) anvelopelor vândute de la noi?
- De la ce temperatură de suprafață încep să se uzeze mai repede?
- Aceeași întrebare pentru pericol? Risc de explozie sau „topire” totală a benzii de rulare (bine acolo cred că există marjă dar ???)?

Dacă aerul este la 40 ° C așa cum este acum, este foarte posibil ca temperatura unui drum însorit să depășească 70-80 ° C ...

Întrebarea se referă la cele 3 tipuri de cauciuc: vară, iarnă și 4 sezoane ...

Acum câțiva ani, îmi păstrasem iernile tot anul și cred că am pierdut 10 km ...

Evident, uzura anvelopelor depinde de alți parametri (cum ar fi geometria, a se vedea experiența mea recentă aici: new-transports / nokian-weatherproof-asymmetrical-wear-strange-after-25-000-km-t16038.html) dar aș vrea să știu cum o afectează temperatura ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?




de Ahmed » 24/07/19, 12:08

Uzura este, fără îndoială, mult mai mică, cel puțin pentru toți cei care se pot abține de la călărie în aceste condiții! :D : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?




de Janic » 24/07/19, 16:14

un cauciuc fierbinte se poartă mai repede decât un cauciuc rece, de unde încălzirea acestuia din urmă în timpul cursei, dar aderă mai bine
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?




de Forhorse » 24/07/19, 20:27

Chiar acum, văzând cum se topesc drumurile, cred că mai degrabă sunt anvelopele care uzează drumul decât drumul care uzează anvelopele ...
Pe drumurile rurale mici gudronul este lichid!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Val de căldură și uzura prematură a anvelopelor?




de Christophe » 25/07/19, 01:06

Nu prea științific toate aceste răspunsuri ... m-ai obișnuit cu mai bine ... : Mrgreen:

Ok, înțeleg: suntem toți supraîncălziți ...
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 184