Șiruri solare 1 sau 2?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de izentrop » 17/09/19, 14:20

Christophe a scris:Am spus mai sus că versiunea monofazată funcționează între 2 faze trifazate de 230V! Se pare că este unul dintre puținele invertoare care îi permite ...
Asta nu îl face trifazat, dar dacă instalația ta este trifazată și contorul tău o acceptă, ei bine, bine pentru tine. :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 17/09/19, 15:04

Eu nu injectez in trei faze ci intre 2 faze ale unui trifazat de 230V, lucru ce permite acest invertor. Spre deosebire de alte modele monofazate...

Contor trifazat 230V = 3 faze si 0 N, avem 230V intre 2 faze (si 127 V intre 1 faza si un posibil neutru)
Monometru 230V = 1 faza si 1 N, avem 230V intre faza si neutru.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13718
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de izentrop » 17/09/19, 17:18

Dacă într-adevăr, Belgia are a renuntat la linky ? esti calm pe partea asta. :) Înțeleg mai bine de ce vedem atâtea semne pe acoperișuri. Am observat acest lucru în timpul unei plimbări recente în Ardenele belgiene. Acasa, asta e, am contorul verde-galben.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de dede2002 » 18/09/19, 07:46

hi :)

Nu am văzut niciodată acest tip de circuit.
Dar cum este conectat pământul dacă nu există neutru?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 09:21

Bin la Pământ! Ce întrebare :) Am spus ca nu avem neutru, dar intr-adevar exista un circuit de pamant (conectat in special la invertor), a fost verificat si in timpul certificarii.

In Belgia persoanele fizice sunt alimentate cu 230V trifazat...cel putin la tara, in marile orase poate fi altfel.

Nu cunosc motivele istorice ale acestei alegeri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 09:33

izentrop a scris:Dacă într-adevăr, Belgia are a renuntat la linky ? esti calm pe partea asta. :) Înțeleg mai bine de ce vedem atâtea semne pe acoperișuri. Am observat acest lucru în timpul unei plimbări recente în Ardenele belgiene. Acasa, asta e, am contorul verde-galben.


Reglementările belgiene de conexiune electrică sunt mai flexibile decât Franța: este suficient să injectați pe contorul principal (disc) și se întoarce invers cel puțin pentru instalații mici... Instalarea unei eventuale legături trebuie să fie bidirecțională deci sau va fi este necesar să se plaseze 2.

Fii atent, asta nu înseamnă că nu există trucuri în guvern.

Vorbim de câteva luni despre taxarea kWc instalată (taxa prosumerului) presupus din grija pentru corectitudine pentru cei care nu au panouri, păcat într-o țară care nu are capacitate de producție! Este o înșelătorie anti-ecologică!

Cred că este în jur de 90 de euro pe kWp pe an...în cazul meu ar dubla rentabilitatea investiției la 7-8 ani, pentru ceilalți 12 până la 15 ani...Dar "se spune" că instalațiile sub 3 kWp nu vor fi afectate.

Scopul instalării mele nu este deloc financiar (nu ca multe instalații pe aici sau pe colo: 10 kWp de PV pe acoperiș și un SUV de 250 CP în curte...merită să fie taxate), nu îmi șterg doar factură! Dacă produc mai mult decât consum, kWh va fi injectat gratuit în rețea...

Momentan sunt la -400 kWh (citirea contorului azi - ziua punerii in functiune)... valorific putin in asteptarea iernii care vine...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 09:36

izentrop a scris:Înțeleg mai bine de ce vedem atâtea semne pe acoperișuri. Am observat asta în timpul unei plimbări recente în Ardenele belgiene.


Trebuia să mă avertizeze, am fi băut un Orval! : Mrgreen:

Nu, dacă există mai multe semne pe acoperișurile din Belgia și mai ales din Ardeni, se datorează în principal că prețul per kWh este de 30 de centi!

Există unele deosebit de populare în Luxemburg: putere de cumpărare mai mare și energie electrică scumpă.

Valonia are una dintre cele mai scumpe energie electrică din Europa!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 11:50

Christophe a scris: Doar îmi șterg factura!
.....
Momentan sunt la -400 kWh (citirea contorului azi - ziua punerii in functiune)... valorific putin in asteptarea iernii care vine...


„Eliminarea” consumului de electricitate care este (în principal) concentrat iarna (octombrie / martie) prin producție (în principal) concentrată în timpul zilei vara (aprilie / septembrie) este totuși un concept care are unele limite!

„Ștergeți” factura este mai ușor, dar ne dăm seama că există o problemă fundamentală, că este un sistem care este gestionabil doar atâta timp cât rămâne marginal ca volum.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 12:51

Desigur și este cazul a 100% din instalaţiile solare și așa? Acesta este un motiv pentru a nu instala unul? Conform previziunilor mele, voi șterge 90 până la 110% din factura mea...

Și pe măsură ce încep să devin „ca toți ceilalți” (și am probleme dar fac un efort, promit...) adică: gandeste-te doar la bani ( : Evil: ), ei bine ma voi asigura sa fiu cat mai aproape de stergere 100%...deci daca va fi nevoie voi incalzi cu curent electric cateva zile iarna, lucru care m-ar fi respins profund acum cativa ani !

Ei bine, scuze, dar chiar nu-mi pasă de erorile strategice care s-au făcut în trecut (centralizarea energiei cu orice preț). Aceasta nu este absolut problema mea, dezbaterea s-a făcut de multe ori aici și niciunul dintre noi nu are puterea să schimbe asta, decât la scară mică (buffering, micro producție...)

Edf, Engie și Co. s-au săturat de această situație de zeci de ani: acum depinde de ei să schimbe situația dacă această strategie le-a pus o problemă.

Aș fi fost responsabil la momentul respectiv (și chiar și acum) credeți-mă că managementul energiei la scară de țară ar fi cu totul diferit!

Între timp sunt liniștit de câțiva ani la nivel de factură electrică ...deci procedați la fel: acest lucru va forța EdF să-și schimbe strategia!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9838
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 13:01

Nu trebuie să te enervez, nu am spus niciodată că faci ceva ilegal!

Păreați doar să spuneți că prietenii noștri belgieni au inventat un sistem de stocare a energiei solare pentru persoane fizice, care ar fi:
- randament 100%, fără pierderi.
- zilnic, dar și inter-sezon
- și trebuie, gratuit, pentru proprietarii lor, dar și pentru alți consumatori!

Sper că de dragul lor l-au brevetat!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130