Șiruri solare 1 sau 2?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 13:02

sicetaitsimple a scris:„Eliminarea” consumului de electricitate care este (în principal) concentrat iarna (octombrie / martie) prin producție (în principal) concentrată în timpul zilei vara (aprilie / septembrie) este totuși un concept care are unele limite!


Cu toate acestea, diferența tinde să scadă în fiecare an!

a) Dacă nu utilizați încălzirea electrică, care este cazul meu, diferența de vară / iarnă se limitează în principal la iluminat și la unele ocupații interioare (în general ne uităm la televizor mai mult iarna decât vara) ... Cu toate acestea, iluminatul a devenit ultra economic!

Exemplu candelabrul pe care îl am pe cap:
- 8 becuri clasice de 40W = 320W
- 8 becuri fluorescente de 7W = 56W
- 8 becuri LED de 4W = 32W

Prin urmare, în 20 de ani avem un factor de reducere de 10 sau mai mult la iluminat!

Partea „rece” joacă un rol din ce în ce mai important în consumul casnic: iar frigiderul consumă mai mult vara!

b) Dacă pe scara Franței există atât de multe diferențe între vară și iarnă, este pentru că „promovăm” prăjitorii de pâine de zeci de ani, atunci pompele de căldură mai recent. . (întotdeauna pentru a perpetua energia nucleară)

c) În sfârșit, aerul condiționat, care se folosește din ce în ce mai mult și valurile de căldură vara, tind să reducă diferența dintre vară și iarnă ... după ce există întotdeauna pauzele de vară în industrii și asta nu se poate face mult.

Aș dori să analizez curbele anuale din 1980 ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 13:06

sicetaitsimple a scris:Păreați doar să spuneți că prietenii noștri belgieni au inventat un sistem de stocare a energiei solare pentru persoane fizice, care ar fi:
- randament 100%, fără pierderi.
- zilnic, dar și inter-sezon
- și trebuie, gratuit, pentru proprietarii lor, dar și pentru alți consumatori!


??? Ce te face să crezi că am spus asta ???

FIZICĂ nu există nicio diferență între o instalație belgiană sau franceză: reteaua actioneaza ca un tampon pentru electroni solari, perioada!

Diferența este conexiunea, numărarea; partea financiară, administrativă și fiscală ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 13:13

Christophe a scris:
sicetaitsimple a scris:Păreați doar să spuneți că prietenii noștri belgieni au inventat un sistem de stocare a energiei solare pentru persoane fizice, care ar fi:
- randament 100%, fără pierderi.
- zilnic, dar și inter-sezon
- și trebuie, gratuit, pentru proprietarii lor, dar și pentru alți consumatori!


??? Ce te face să crezi că am spus asta ???

FIZICĂ nu există nicio diferență între o instalație belgiană sau franceză: reteaua actioneaza ca un tampon pentru electroni solari, perioada!

Diferența este conexiunea, numărarea; partea financiară, administrativă și fiscală ...


Desigur, fizic este același lucru văzut de la rețea.
Pe de altă parte, „contorul care se răstoarnă” fără „impozit” pentru „prosumatori”, care revine la cele trei caracteristici pe care le-am descris despre un stocare „virtuală” la prosumerul menționat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 13:40

Ah, încep să înțeleg analogia ta :)

Solare fotovoltaice belgiene cu un singur metru reprezintă producție / stocare care îndeplinește aceste criterii:

- Eficiență 100%, fără pierderi. -> DA
- zilnic dar și inter-sezonier -> DA
- și must, gratuit, pentru proprietarii lor, dar și pentru alți consumatori! -> NU ESTE ADEVĂRAT O INVESTIȚIE INIȚIALĂ


Am putea vorbi de stocare „potențială” ...

scurt Consider că este mai bine să ai un contor belgian (sau altul) care să se întoarcă cu susul în jos neimpozitat și profitabil „în mod natural” la prețul de piață al energiei fără subvenție sau ajutor (o mare parte dintre ei a intrat oricum în buzunarul instalatorului) decât un contor francez care se întoarce cu capul în jos (numărătoarea solară) și subvenționat atât pentru instalare cât și pentru utilizare..
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de izentrop » 18/09/19, 13:46

Christophe a scris:Între timp sunt liniștit de câțiva ani la nivel de factură electrică ...
Puteți spune mulțumesc antilink-urilor : Mrgreen:
Christophe a scris:Trebuia să mă avertizeze, am fi băut un Orval! : Mrgreen:
Nu, dacă există mai multe semne pe acoperișurile din Belgia și mai ales din Ardeni, se datorează în principal că prețul per kWh este de 30 de centi!
Există unele deosebit de populare în Luxemburg: putere de cumpărare mai mare și energie electrică scumpă.
A fost la La Roche en Ardennes medieval, fiica mea a făcut o prezentare video. Într-adevăr: case opulente, nu departe de Luxemburg. : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 14:04

Christophe a scris:Solare fotovoltaice belgiene cu un singur metru reprezintă producție / stocare care îndeplinește aceste criterii:

- Eficiență 100%, fără pierderi. -> DA
- zilnic dar și inter-sezonier -> DA
- și must, gratuit, pentru proprietarii lor, dar și pentru alți consumatori! -> NU ESTE ADEVĂRAT O INVESTIȚIE INIȚIALĂ


Am putea vorbi de stocare „potențială” ...


Și gândiți-vă (bine, asta este, am mers pe acolo?) Acesta este exact cazul oricărei instalații solare ... indiferent de conexiunea ei!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 14:07

izentrop a scris:
Christophe a scris:Între timp sunt liniștit de câțiva ani la nivel de factură electrică ...
Puteți spune mulțumesc antilink-urilor : Mrgreen:


Smart meter-ul nu este încă studiat în Belgia, dar cred că am văzut 1 sau 2 articole care se referă la el ...

Deci ce? Dacă ajung într-o zi, ar trebui să adaug un contor de injecții ca în Franța ... nimic imposibil ... atunci operatorul este cel care plătește ...

Cu excepția cazului în care oficialii belgieni sunt mai puțin proști decât francezii și nu aleg un contor inteligent cu contor integrat ... totul este posibil!

ERRATUM: legătura este bidirecțională ...

Christophe a scris:A fost la La Roche en Ardennes medieval, fiica mea a făcut o prezentare video. Într-adevăr: case opulente, nu departe de Luxemburg. : Wink:


La Roche se află la 30 de minute de casa mea ... 8)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 14:12

Christophe a scris:Ah, încep să înțeleg analogia ta.


Nu este o analogie, este într-adevăr un spațiu de stocare „virtual”, pe care nu l-ați plătit (este virtual) și care, totuși, după cum spuneți, permite astăzi să stocheze 400kWh (un baterie!) pe care o puteți atinge după cum aveți nevoie.

O minune belgiană sau o poveste belgiană?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 14:50

Christophe a scris:Smart meter-ul nu este încă studiat în Belgia, dar cred că am văzut 1 sau 2 articole care se referă la el ...
Deci ce? Dacă ajung într-o zi, ar trebui să adaug un contor de injecții ca în Franța ... nimic imposibil ... atunci operatorul este cel care plătește ... Cu excepția oficialităților belgiene sunt mai puțin proști decât francezii și aleg un contor inteligent cu contor încorporat integrat ... totul este posibil!


Știm că bas-ul francez este una dintre activitățile dvs., dacă nu este preferat, dar cel puțin obișnuit, dar în acest caz, Linky (un singur contor) vă permite să numărați atât retragerile, cât și injecțiile.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 15:40

sicetaitsimple a scris:Nu este o analogie, este într-adevăr un spațiu de stocare „virtual”, pe care nu l-ați plătit (este virtual) și care, totuși, după cum spuneți, permite astăzi să stocheze 400kWh (un baterie!) pe care o puteți atinge după cum aveți nevoie.

O minune belgiană sau o poveste belgiană?


Esti prost prost sau ce?

Este exact la fel în orice instalație solară! Fie în Belgia, Franța, Germania, Danemarca ... etc etc ...

În cazul injecției de rețea (prin urmare, 99% din instalații), rețeaua este cea care tamponează atunci când există supraproducție solară în comparație cu consumul intern!

Doar în Franța, deoarece există o contorizare dublă, contorul principal nu se ridică decât ... dintr-o dată este și mai ușor să estimați tamponarea efectuată în acest caz: scadeți doar cele 2 contoare.

În cazul meu scad valoarea zilei din valoarea zilei de instalare ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 224